Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Ekonomia Franciszka: odpowiedź na kryzys klimatyczny?

Ekonomia Franciszka: odpowiedź na kryzys klimatyczny?
📅 Data: niedziela, 17 listopada 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Szkoła Główna Handlowa, Al. Niepodległości 162, budynek C (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W obliczu kryzysu ekonomicznego i ekologicznego papież̇ Franciszek wezwał młodych przedsiębiorców i ekonomistów z całego świata do budowania nowej ekonomii.

Na zaproszenie papieża odpowiedziało już ponad 2 tys. młodych liderów nowej ekonomii i społeczeństwa obywatelskiego z 45 krajów świata i najważniejsi współcześni ekonomiści.

W ten sposób powstała Ekonomia Franciszka – międzynarodowa sieć wydarzeń. Jej celem jest tworzenie produktywnych i praktycznych rozwiązań w duchu ekonomii, która:
- opowiada się̨ po stronie życia, a nie zabijania
- łączy, a nie wyklucza
- chroni stworzenie, a nie niszczy je.

Pierwsze w Polsce wydarzenie będące częścią̨ programu Ekonomii Franciszka odbędzie się w Warszawie, w niedzielę 17 LISTOPADA, o godz. 18.00 pod tytułem "EKONOMIA FRANCISZKA: ODPOWIEDŹ NA KRYZYS KLIMATYCZNY?" w gmachu Szkoły Głównej Handlowej (Al. Niepodległości 162, budynek C, róg Madalińskiego i Niepodległości, blisko Metra Pole Mokotowskie)

Gośćmi specjalnymi będą̨:
- Siostra Profesor Alessandra Smerilli – siostra zakonna i profesor ekonomii politycznej. Pierwsza kobieta powołana do Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego, która pełni w imieniu papieża władzę ustawodawczą
- prof. Marek Rymsza, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, członek redakcji “Więzi”, redaktor naczelny magazynu “Trzeci sektor”
- Prof. Luigino Bruni – doradca ekonomiczny Benedykta XVI, dyrektor naukowy programu Ekonomia Franciszka.

Moderacja: Rafał Woś, publicysta ekonomiczny związany m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”.

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA
REJESTRACJA: link

----
Finał międzynarodowego programu The Economy of Francesco odbędzie się w Asyżu 26–28 marca 2020 roku. W spotkaniu wezmą udział młodzi przedsiębiorcy, działacze społeczni i ekonomiści z całego świata, m.in. Jeffrey Sachs, Kate Raworth, Muhamad Yunus, Stefano Zamagni i Amartya Sen.

----

IDEA DEBATY
W dobie kryzysu klimatycznego potrzebne jest zredefiniowanie podstaw istnienia społeczeństwa demokratycznego, a przede wszystkim rozumienia ekonomii.
Bez tego, co Jan Paweł II nazywał „ekologicznym nawróceniem”, bez poważnej debaty i zmiany wartości, które leżą u podstaw współczesnej ekonomii, trudno jest mówić o dalszym istnieniu społeczeństw demokratycznych.
Potrzebne są dziś śmiałe reformy polityczne, ekonomiczne i społeczne, które będą w stanie sprostać wyzwaniom współczesnych czasów.
Jak powiedział papież Franciszek w niedawnym specjalnym orędziu rozpoczynającym Czas dla Stworzenia:
„Jest to czas na podejmowanie działań proroczych. Wielu młodych podnosi głos na całym świecie, wzywając do odważnych decyzji. Są rozczarowani zbyt wieloma niespełnionymi obietnicami, zobowiązaniami podjętymi i pominiętymi z powodu interesów i korzyści partykularnych.
Młodzi ludzie przypominają nam, że Ziemia nie jest dobrem, które można zmarnować, ale dziedzictwem, które należy przekazać; że nadzieja na jutro nie jest tylko pięknym uczuciem, ale zadaniem, które wymaga dziś konkretnych działań.
Trzeba im dać prawdziwe odpowiedzi, a nie puste słowa; fakty, a nie złudzenia.
Przychodzą mi na myśl słowa, które Mojżesz głosił ludowi jako swego rodzaju duchowy testament przed wejściem do Ziemi Obiecanej: «Wybierajcie więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo» (Pwt 30, 19). Są to słowa prorocze, które moglibyśmy dostosować do siebie i do sytuacji naszej Ziemi. Wybierzmy więc życie!”

----
Organizatorami debaty są Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska w ramach programu Towards The Economy of Francesco i Centrum Myśli Jana Pawła II.
Partnerzy wydarzenia: Klub Inteligencji Katolickiej oraz Fundacja Konrada Adenauera.
Patronat: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Patronat medialny: „Gość Niedzielny”, „Pressje”

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧