Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Lutosławski Quartet - "Kwartety smyczkowe" Romana Statkowskiego

Lutosławski Quartet - "Kwartety smyczkowe" Romana Statkowskiego

reklama
📅 Data: piątek, 20 grudnia 2019

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, Myśliwiecka 3/5/7 (pokaż na mapie)
wspiera nas
Opti Taxi
   udostępnij tweetnij wykop
Polskie Radio Chopin zaprasza na koncert kameralny Lutosławski Quartet w ramach „Dni muzyki Romana Statkowskiego. Od Warszawy do Hollywood”.

Roman Statkowski, którego 160. rocznica urodzin przypadnie 24 grudnia 2019 roku, to jeden z wielkich zapomnianych polskich kompozytorów i znakomitych pedagogów muzycznych. Do jego najwybitniejszych osiągnięć zaliczyć należy dwie opery: Filenis (1897; I nagroda na międzynarodowym konkursie w Londynie w 1903 r.) oraz Marię (1903-1904, I nagroda na ogólnopolskim konkursie na najlepszą operę według poematu Maria Antoniego Malczewskiego w 1904 r.).

Na koniec festiwalu poświęconemu wybitnemu kompozytorowi,, który trwa już od 10 grudnia, usłyszymy dwa Kwartety smyczkowe Statkowskiego w wykonaniu jednego z wiodących polskich kwartetów – znakomitego Lutosławski Quartet w składzie:

Roksana Kwaśnikowska (I skrzypce),
Marcin Markowicz (II skrzypce),
Artur Rozmysłowicz (altówka),
Maciej Młodawski (wiolonczela).

Roman Statkowski świetnie sprawdzał się na terenie muzyki instrumentalnej: jego kwartety smyczkowe, z często stosowanymi formami polifonicznymi stanowią znaczącą propozycję w polskiej literaturze kameralnej tego czasu.

Bilety
Bilety można otrzymać, pisząc maila na adres fchopin@polskieradio.pl.

Koncert będzie transmitowany na antenie Polskiego Radia Chopin, a poprowadzi go Grzegorz Dąbrowski.

Dodatkowo, z okazji rocznicy urodzin Romana Statkowskiego, 22 i 29 grudnia w ramach cyklu Kompozytor Miesiąca Klaudii Baranowskiej na antenie zostaną zaprezentowane audycje monograficzne, poświęcone twórczości kompozytora.

Polskiego Radia Chopin można słuchać:
- dzięki odbiornikom z technologią DAB+
- na stronie internetowej chopin.polskieradio.pl
- w aplikacji mobilnej Polskiego Radia
- na facebooku

Program
Lutosławski Quartet zagra "IV Kwartet smyczkowy Es-dur" op. 38 ("Larghetto. Allegro moderato", "Molto allegro", "Andante", "Allegro scherzando") oraz "V Kwartet smyczkowy" e-moll op. 40 ("Poco sostenuto. Appassionato", "Presto", "Andante elegiaco", "Allegro molto")

Lutosławski Quartet
Zespół, odwołujący się swoją nazwą do wielkiego kompozytora XX wieku Witolda Lutosławskiego, jest jednym z wiodących polskich kwartetów. Od momentu powstania w 2007 roku Lutosławski Quartet szybko ugruntował swoją pozycję, występując na wielu prestiżowych festiwalach: Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Klarafestival w Brukseli, Ankara Music Festival w Turcji, Hong Kong Arts Festival, Tongyeong International Music Festival w Korei Południowej, World Music Days, Jazztopad Festival. Wystąpił w renomowanych salach koncertowych: Kioi Hall w Tokio, Yong Siew Toh Conservatory of Music w Singapurze, Hangzhou Theatre w Hangzhou, Forbidden City Concert Hall w Pekinie, Megaron Concert Hall w Atenach, Konzerthaus w Berlinie, Bozar oraz Operze Brukselskiej, a także w salach SESC w São Paulo, Filharmonii Narodowej oraz Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Zespół współpracował z paryskim IRCAM – Centre Pompidou. Kwartet koncertował wspólnie z Garrickiem Ohlssonem, Kevinem Kennerem, Brunem Canino, Michelem Lethiekiem, Tomoko Akasaka, Eugenem Indjicem, Ryszardem Groblewskim, Andrzejem Bauerem oraz z tak wybitnymi jazzmanami, jak Kenny Wheeler, John Taylor, Uri Caine, Benoît Delbecq. Zespół nagrywał dla wytworni Naxos, NFM, DUX i CD Accord. Lutosławski Quartet wykonuje głównie muzykę XX i XXI wieku, skupia się przy tym na popularyzacji muzyki polskiej, m.in. Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna, a także Marcina Markowicza – jednego z członków kwartetu. Lutosławski Quartet działa jako jeden z zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
waw4free zachęca do adopcji! :)
sprawdź nasze recenzje jedzenia na mieście :)
Aby korzystać ze strony, wyłącz oprogramowanie blokujące reklamy i JavaScriptZobacz instrukcję.