Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Dzień polarny w DSH │ Zmiana klimatu

Dzień polarny w DSH │ Zmiana klimatu

reklama
📅 Data: niedziela, 19 stycznia 2020

⏰ Godzina rozpoczęcia: 14:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, Karowa 20 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop
Na biegunie południowym wszystko jest na odwrót 🐧🐧🐧.

Kiedy u nas jest zima, tam właśnie jest środek lata. Jego szczyt przypada w styczniu, kiedy słońce świeci 24 godziny na dobę, a temperatura waha się od –1°C na krańcach Półwyspu Antarktycznego do –33°C na stacji Wostok. W przeciwieństwie do bieguna północnego pogrążonego teraz w niekończącej się nocy, na Antarktydzie przez pół roku niepodzielnie panuje dzień – dzień polarny.

Zaledwie 200-letnią działalność człowieka w Antarktyce można opisać dwoma słowami: eksploatacja i eksploracja. Obecność człowieka rozpoczęła się od zachłannej eksploatacji żywych zasobów Oceanu, doprowadzając prawie do całkowitego wyniszczenia drapieżników morskich takich jak wieloryby, czy uchatki. Dopiero w latach 60. XX wieku świat nauki zainteresował się Antarktydą i rozpoczęły się działania mające na celu jej eksplorację i ochronę. Od przeszło dekady praca polskich naukowczyń i naukowców na Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego skupia się przede wszystkim na badaniach skutków zmian klimatycznych wywołanych działalnością człowieka.

Dzień polarny w DSH:

❄❄❄ 14.00-15.00 ❄❄❄
Antarktika na zdjęciach Wojciecha Walkiewicza

Autorski pokaz zdjęć fotografa i operatora filmowego Wojciecha Walkiewicza z pobytu w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na przełomie 2014 i 2015 roku. Wojciech Walkiewcz pojechała na Antarktydę jako autor zdjęć do filmu dokumentalnego „Antarktyda. Gdy pojawia się ciepło”. „Starałem się fotografować w każdej wolnej chwili. Wyjścia na zdjęcia zastępowały mi czytanie, słuchanie muzyki, kino, teatr, telewizję, wizyty w galeriach i wernisaże" – wspomina Wojciech Walkiewicz.

❄❄❄ 15.00-16.00 ❄❄❄
Pokaz filmu „Antarktyda. Gdy pojawia się ciepło” w reż. Władysława Rybińskiego (2015, 56 min.)

Polska Akademia Nauk od wielu lat koordynuje badania prowadzone w regionie Antarktydy w Polskiej Stacja Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Film dokumentuje jedną z wypraw naukowo-badawczych pod kierownictwem dr hab. Katarzyny Chwedorzewskiej, specjalistyki ds. zmian klimatu. Razem z uczestnikami wyprawy obserwujemy procesy, jakie zachodzą w tamtejszej przyrodzie - od fauny, przez roślinność i porosty po mikroorganizmy, zmiany glacjalne i pogodowe. Towarzyszymy naukowcom m. in. w liczeniu fauny, w połowach i badaniu ryb oraz kryla, montowaniu nadajników śledzących wędrówki pingwinów, a także pracom realizowanym z użyciem bezzałogowego samolotu. Dzięki polskiej stacji badawczej znajdujemy się w czołówce krajów zajmujących się badaniem przyrody Antarktyki.

❄❄❄ 16.30-18.00 ❄❄❄
Zmiana klimatu – spotkanie z badaczkami Antarktyki

Czy naukowca też może dopaść polarna gorączka? Czy praca naukowa na Antarktydzie zawsze oznacza przygodę ─ brnięcie przez śnieg, płynięcie canoe przez lagunę pod lodowcem, wspinanie się wysoko na skały i grzęźnięcie w błocie? Jak wygląda życie codzienne na stacji? Jaki badania prowadzone są obecnie na polskiej stacji? Jakie zmiany zachodzą w populacjach fauny antarktycznej na Wyspie Króla Jerzego? Czym jest Konwencja o Zachowaniu Żywych Zasobów Morski Antarktyki. Czym jest kryl i zapach guana? Czy pingwiny boją się dronów? W spotkaniu udział wezmą: dr Małgorzata Korczak-Abshire (monitoring ekologiczny- obserwacje ptaków i ssaków płetwonogich) z Zakładu Biologii Antarktyki Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN i dr hab. Katarzyna Chwedorzewska (genetyka populacji roślin antarktycznych i szeroko pojęty wpływ człowieka na ekosystemy antarktyczne) ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz dr hab. Halina Galera z Uniwersytetu Warszawskiego (specjalistką ds. botaniki). Podczas wyprawy dr Galera zgromadziła wielobarwną kolekcję glonów, mszaków, roślin kwiatowych i minerałów antarktycznych, którą zaprezentuje podczas spotkania. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Kwiecień (Radio Kampus).

Dzień polarny w DSH towarzyszy prezentowanej do końca lutego w Domu Spotkań z Historią wystawie "Polskie Bieguny. Himalaje ’74 i Antarktyda ’77".

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
waw4free zachęca do adopcji! :)
sprawdź nasze recenzje jedzenia na mieście :)