Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Polska i jej sojusznicy wobec bolszewików

Polska i jej sojusznicy wobec bolszewików
📅 Data: sobota, 25 stycznia 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 15:00

📌 Miejsce: okolice Warszawy, Muzeum Dulag 121 ul. 3 Maja 8a, Pruszków (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza w sobotę, 25 stycznia, o godz. 15. na kolejne spotkanie z ogólnopolskiego cyklu „Akademia Niepodległości”. Wykład „Polska i jej sojusznicy wobec bolszewików” wygłosi prof. Janusz Odziemkowski.
Gdy Polska odzyskała niepodległość, jednym z najważniejszych jej problemów było ustalenie wschodnich granic kraju. W listopadzie 1918 roku zawarł Lenin z dowództwem niemieckim tajne porozumienie o przejmowaniu przez bolszewików terenów okupowanych dotąd przez wojska niemieckie opuszczające tę część Europy. Armia Czerwona zaczęła posuwać na zachód i na przełomie 1918 i 1919 roku utworzona zajęła Mińsk i Wilno, wchodząc w styczność z oddziałami polskimi. Za początek wojny uznać możemy starcie koło białoruskiego miasteczka Mosty, 14 lutego 1919 roku. Na początku marca ruszyła polska ofensywa. Wojska polskie zajęły Słonim i Pińsk. Kolejna ofensywa ruszyła na początku kwietnia. Do 19 kwietnia oddziały polskie dowodzone przez gen. Stanisława Szeptyckiego zajęły Lidę, Baranowicze, Nowogródek i Wilno, a także Mińsk i Dyneburg.
Na początku 1920 roku Piłsudski nie kontynuował ofensywy, czekając na rozstrzygnięcie wewnętrznych walk w Rosji między białymi a bolszewikami. W tym czasie Piłsudski szukał sojuszników wśród Litwinów, Białorusinów i Ukraińców, którzy skłonni byliby realizować jego koncepcję. Jednak Litwini nie chcieli rozmawiać obawiając się dominacji Polski i utraty Wilna, a wśród Białorusinów nie było wiarygodnej reprezentacji politycznej, która byłaby wstanie realizować koncepcję niepodległego państwa. Udało się natomiast znaleźć sojusznika wśród polityków ukraińskich. Był nim ataman Semen Petlura - dowódca wojsk Ukraińskiej Republiki Ludowej.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy okolice Warszawy lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧