Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
reklama
reklama
Fotografie z Archiwum Ringelbluma na nowo odczytane
Spotkanie wokół publikacji zbioru fotografii odnalezionego w 1946 roku w ósmej skrzynce Podziemnego Archiwum Getta Warszawy.
Rozmawiać będą Anna Duńczyk-Szulc i prof. Tadeusz Epsztein, a spotkanie poprowadzi dr hab. Paweł Mościcki.
Książka „Rozproszony kontakt. Fotografie z Archiwum Ringelbluma na nowo odczytane” jest efektem wystawy „Światło negatywu / Obrazy z Archiwum Ringelbluma i archiwum Jerzego Lewczyńskiego / na nowo odczytane” prezentowanej w ŻIH w dniach 26 kwietnia – 25 sierpnia 2019 r.
Publikację otwiera tekst „Papiery-fotografie” Georges’a Didiego-Hubermana, wykładowcy École des hautes études en sciences sociales (EHESS) w Paryżu, jednego z najlepszych badaczy teorii obrazów. Filozof przyjął zaproszenie do obejrzenia zbioru fotografii z Archiwum Ringelbluma i zainspirowany tą niezwykłą kolekcją spisał swoje refleksje nad jej przekazem i znaczeniem.
Prof. Tadeusz Epsztein w eseju „Fotografie z Archiwum Ringelbluma” odpowiada na pytanie zadane przez Georges’a Didiego-Hubermana, dlaczego wydawcy pełnej edycji Archiwum Ringelbluma nie poświęcili osobnego tomu kolekcji ikonograficznej? Tekst przedstawia również kolejne etapy dociekań badawczych nad zbiorem zdjęć zgromadzonych przez Oneg Szabat oraz prac identyfikacyjnych nad kolekcją 76 fotografii zachowanych w Archiwum i wydobytych w 1946 r.
Anna Duńczyk-Szulc, pomysłodawczyni i redaktorka publikacji, a także kuratorka wystawy „Światło negatywu / Obrazy z Archiwum Ringelbluma i archiwum Jerzego Lewczyńskiego / na nowo odczytane” w tekście „Odczytywane na nowo” zastanawia się, czy odnalezione zdjęcia stanowią zamkniętą całość i czy zniszczony zbiór mógł stanowić jej dopełnienie. Prowadzi czytelnika tropem swoich dociekań nad interpretacją zachowanej kolekcji fotografii i roli, jaką odgrywają wobec całości dokumentów zgromadzonych w Archiwum. Zadaje pytania kluczowe: kto wykonał zdjęcia, jaki był zamysł fotografa, jego warsztat i sposób patrzenia na getto?
Spotkanie z cyklu Czwartki na Tłomackiem
6 lutego, godz. 18:00
Żydowski Instytut Historyczny
ul. Tłomackie 3/5, Warszawa
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach:
spotkaniewykład
reklama
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie