Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

newsletter waw4free fanpage instagram
waw4free jest nominowane w plebiscycie Warszawiaki - "Warszawa w sieci". Prosimy o głosy. :)
reklama
reklama

O Ricie Sacchetto | wykład Małgorzaty Geron

O Ricie Sacchetto | wykład Małgorzaty Geron

📅 Data: 16 lutego 2020, niedziela

⏰ Godzina rozpoczęcia: 13:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20 (pokaż na mapie)
Opti Taxi
16 lutego (niedziela) o godz. 13.00 zapraszamy na wykład Małgorzaty Geron „Rita Sacchetto. Od obrazów tanecznych do tańca formistycznego.”

Wykład w ramach wystawy "August Zamoyski. Myśleć w kamieniu" w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Wstęp wolny!

W 1915 roku w Berlinie August Zamoyski poznał Ritę Sacchetto. Rzeźbiarz zakochał się w niej bez pamięci i w 1917 roku wywołał potężny skandal towarzyski i ożenił się z Sacchetto. W skutek mezaliansu August został wyklęty przez swoją rodzinę i wydziedziczony. To pod wpływem Rity Zamoyski ostatecznie zdecydował się wkroczyć na ścieżkę artystyczną. Wkrótce para zamieszkała w Zakopanem, gdzie z impetem weszła w świat awangardy artystycznej.

Rita Sacchetto (1880? – 1959) była światowej sławy tancerką. Uznanie przyniosły jej obrazy taneczne. Przedstawienia inspirowane znanymi obrazami, stanowiły syntezę plastyki, muzyki, pantomimy i tańca, wpisując się w nurt tzw. „wolnego tańca”. Artystka występowała od 1905 roku niemal w całej Europie i Stanach Zjednoczonych. Z powodzeniem grała również w filmach, produkowanych przez słynną kopenhaską Nordisk Film.
Ciekawym etapem w rozwoju jej kariery artystycznej był pobyt w Polsce. Od 1918 roku przez niemal dziesięć lat mieszkała wraz ze swoim mężem rzeźbiarzem Augustem Zamoyskim w Zakopanem, gdzie prowadziła znaną szkołę tańca. W tym okresie Sacchetto współpracowała z Formistami, tworząc oryginalną koncepcję tańca formistycznego, prezentowanego poza Polską między innymi także w Monachium, Wiedniu i Pradze. Jej pokazy szeroko opisywane w prasie, inspirowały wielu artystów z kręgu awangardy.

dr Małgorzata Geron - adiunkt w Katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej i Pozaeuropejskiej Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autorka książek "Tymon Niesiołowski (1882 – 1963). Życie i twórczość" (2004), "Formiści. Twórczość i programy artystyczne" (2015), a także katalogów wystaw i artykułów poświęconych sztuce nowoczesnej i krytyce artystycznej. Współredaktorka ukazującej się cyklicznie, co dwa lata od 2006 roku, publikacji „Studia o sztuce nowoczesnej/Studies on modern art” (t. I – VI). Członek AICA i Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
 udostępnij tweetnij wykop
Podoba Ci się to wydarzenie?
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi!
! zgłoś błąd/zmianę w tym ogłoszeniu
+ dodaj swoje wydarzenieSprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
waw4free zachęca do adopcji! :)
check the English version of our site