Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

powiadomienia fanpage instagram
#zostańwdomu i weź udział w wydarzeniach transmitowanych online (tutaj lista).
W związku z epidemią koronawirusa wszelkie wydarzenia odbywające się w przestrzeni miasta są tymczasowo odwołane.
reklama
reklama

Dzień Języka Ojczystego w Centrum Wielokulturowym

Dzień Języka Ojczystego w Centrum Wielokulturowym

reklama
📅 Data: sobota, 29 lutego 2020

⏰ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ, Centrum Wielokulturowe w Warszawie, Jagiellońska 54 (pokaż na mapie)
Spotkanie z różnymi kulturami, zabawy z polskimi gwarami, wykład dr hab. Nicole Dołowy-Rybińskiej „Czy angielski zastąpi wszystkie języki świata?”, inauguracja akcji „PRZYTUL KSIĄŻKĘ”, zabawy dla najmłodszych – to najważniejsze atrakcje naszego Dnia Języka Ojczystego w Centrum Wielokulturowym. Będziemy łamać języki, głowić się, śmiać, uczyć i bawić.

Dzień Języka Ojczystego będzie doskonałą okazją na międzykulturową integrację. Języki „przyjeżdżają” do nas wraz z turystami i migrantami. Na ulicach coraz częściej można usłyszeć najróżniejsze mowy świata. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać obszerność i różnorodność pojęcia „język ojczysty”. Kursanci, którzy uczą się języka polskiego w Centrum Wielokulturowym zaprezentują elementy kultury i języka z regionów świata, z których pochodzą, m.in. z Wietnamu, Chin, Tadżykistanu, Rosji. Pokażą Wam również różnorodność języka polskiego – czy znacie polskie gwary i znaczenie słów w różnych dialektach?

Punktem specjalnym Dnia Języka Ojczystego będzie prezentacja i wykład „Czy angielski zastąpi wszystkie języki świata?”. Dowiecie się o różnorodności języków, ich wymieraniu i inicjatywach podejmowanych na rzecz ich ratowania. Prowadząca, dr hab. Nicole Dołowy-Rybińska, prof. Instytutu Slawistyki PAN, tak opisuje swoje wystąpienie:

"Na świecie istnieje około 7 tysięcy języków, lecz szacuje się, że wiele z nich przestanie być używana jeszcze w XXI wieku. Jedną z przyczyn odchodzenia od używania małych języków jest niski prestiż tych języków związany z procesami globalizacji. W moim wykładzie opowiem zarówno o sytuacji języków świata i przyczynach ich zagrożenia, jak i o działaniach podejmowanych od kilkudziesięciu lat służących ich rewitalizacji. Ochrona zróżnicowania językowego powinna być jednym z priorytetów dzisiejszego świata. Zastanowię się też, czy wszechobecność języka angielskiego i jego niewątpliwie dominująca rola stanowi poważne zagrożenie dla języków mniejszościowych, czy też możliwa jest wielojęzyczność, w której współistnieją obok siebie język angielski jako lingua franca, języki państwowe oraz etniczne".

Zapewniamy również atrakcje dla dzieci. W kąciku dziecięcym będą tematyczne malowanki. Najmłodsi będą mogli poznawać tajniki języka polskiego poprzez zabawę. W tym dniu nawet dyktando zamienimy w fascynującą grę, a nie przykry obowiązek!

Podczas wydarzenia zainaugurujemy również wiosenną edycję naszej stałej akcji „PRZYTUL KSIĄŻKĘ”. Każdy będzie mógł wziąć od nas książkę! Dzięki naszej akcji książki nie będą leżeć na półkach, obrastając w kurz, tylko będą wędrować z rąk do rąk, ciesząc i ucząc kolejnych ludzi.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
 udostępnij tweetnij wykop
! zgłoś błąd/zmianę w tym ogłoszeniu
+ dodaj swoje wydarzenie

reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
waw4free zachęca do adopcji! :)
Aby korzystać ze strony, wyłącz oprogramowanie blokujące reklamy i JavaScriptZobacz instrukcję.