Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Mikołaj Trzaska dla Firleja

Mikołaj Trzaska dla Firleja
📅 Data: piątek, 27 marca 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


#Firlejonline prezentuje koncert specjalny!

Film „ZARAZ ZA VISKOZA” jest zapisem koncertu solowego saksofonisty Mikołaja Trzaski, zrealizowanym w warunkach domowych w czasie odosobnienia związanego z pandemią koronawirusa przez jego syna Antoniego w Gdańsku w marcu 2020 i na zamówienie wrocławskiego Klubu Firlej.

Dostęp bezpłatny.
Data premiery filmu: 27.03.2020 o godz. 20:00 na stronie YouTube >> link

<div style="text-align: center;"><iframe width="300" height="315" src="//youtube.com/embed/ZcmtK3W5LiE" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe></div>
Dziś każdy może wrzucić do sieci filmik ze swoim „wykonem” z kuchni lub balkonu. Krzepiącą piosenkę, śmieszny skecz, czytaną na głos bajkę dla dzieci. Możemy zrobić tym przyjemność znajomym na Facebooku, kolegom z pracy i szefowi, a zwłaszcza sobie. W internecie każdy może być artystą. Korzystamy z tego do woli. Poszukujemy takiej formy kontaktu zwłaszcza w izolacji, a przy okazji mamy hobby dla zabicia czasu. Nic w tym złego. Nie ma też niczego złego w tym, że występujemy obok profesjonalnych artystów. Oni też wrzucają takie filmiki. Za darmo możemy widzieć ich domowe występy. Dają nam przykład. Dla jednych jest to kolejna forma kreacji i przypomnienia, że istnieją i działają, dla innych to misja, związana z wykonywaniem zawodu pożytku publicznego.

W Ośrodku Działań Artystycznych Firlej we Wrocławiu myślimy o tych, którym pandemia zlikwidowała miejsca pracy: o muzykach, wypełniających dwa razy w roku (wiosną i jesienią) sale koncertowe. Często sami są dla siebie menedżerami i przez wiele miesięcy układają plany tras koncertowych, szykując publiczności dodatkowo nowe wydawnictwo płytowe, zawierające materiał komponowany przez długi czas. Ci właśnie artyści mają teraz nie lada problem. Trasy odwołano. Nie zagrają kilkunastu koncertów, pozwalających przetrwać im do lata. W tej sytuacji jako promotor takich wydarzeń, także działając w myśl zasady pro publico bono, postanowiliśmy przenieść koncerty na jesień 2020, a w międzyczasie zaproponować naszym widzom 20-30 minutowe koncerty online.

- To są działania płatne. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób wypłacamy artystom honoraria za ich pracę, a więc za minikoncert z kuchni lub salki prób – mówi Robert Chmielewski, Dyrektor Firleja. – Proszę nie mówić, że publiczna instytucja ma dotację na działalność, więc zapłaci. Nie ma. To wypłata a konto działań komercyjnych, nie z miejskiej dotacji. Ta misja jest adekwatna do sytuacji. Zaspokaja potrzeby wszystkich: publiczności, bo ta ma z kontakt artystą i jego twórczością, promotora, bo ten ma repertuar, instytucja świeci wprawdzie pustkami, ale jej media w internecie wypełnia atrakcyjny kontent i co najważniejsze – artysta ma za co przetrwać trudny czas na przednówku.

Zaraza minie, a solidarność aktorów tego dramatu zostanie i wyda piękne owoce. Płaćmy tym, którzy są w gotowości i tylko zrządzenie losu sprawia, że nie mogą wykonywać swojego, jakże potrzebnego zawodu. W każdej umowie jest zapis, że możemy od niej odstąpić w przypadku „zdarzeń losowych, takich jak klęska żywiołowa itp”. Apeluję – nie odstępujmy. Przeciwnie. Bądźmy solidarni. Szukajmy rozwiązań. Płaćmy honoraria artystom!

Na zaproszenie Firleja odpowiedzieli artyści sceny niezależnej, ponieważ ta cześć segmentu koncertów klubowych live jest domeną Ośrodka.

Wkrótce na stronie YouTube będzie można zobaczyć specjalny koncert elegijny Mikołaja Trzaski (znanego m.in. ze współpracy z Wojciechem Smarzowskim przy filmach, „Róża”, „Drogówka”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Wołyń” i „Kler”. Artysta współpracuje z czołówką światowej sceny improwizowanej), następnie Pawła Szamburskiego, lider zespołu Bastarda, Wacława Zimpela i Olę Bilińską oraz zespoły Czereśnie i Ślina.

***

MIKOŁAJ TRZASKA

Ikona polskiej sceny improwizowanej. Kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy. Współzałożyciel i saksofonista grupy Miłość, jeden z głównych filarów tzw. sceny yassowej. Odnosi sukcesy również jako autor muzyki filmowej - komponował i nagrywał muzykę m.in. do filmów Wojciecha Smarzowskiego, jak Róża, Wołyń, Pod Mocnym Aniołem, Drogówka czy Kler. Współpracował m.in z takimi muzykami, jak: Jurij Andruchowycz (Andruchoid), Clemetine Gasser, Noël Akchoté, Peter Friis Nielsen, Peeter Uuskyl, Paul Wirkus, Johannes Firsch, Peter Ole Jorgensen,Tymon Tymański, Leszek Możdżer, Peter Brötzmann, Marcin i Bartłomiej Oleś, Tomasz Stańko, Lester Bowie, Ken Vandermark, Joe McPhee, Fisz i Emade. W projektach Shofar i Ircha Clarinet Quartet (Trzaska/Szamburski/Górczyński/Zimpel) łączy muzykę improwizowaną z tradycyjną muzyką żydowską. Laureat Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w 2003 i 2012.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧