Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spotkanie z profesorem Pierre'em Joliot

Spotkanie z profesorem Pierre'em Joliot
📅 Data: wtorek, 07 kwietnia 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Serdecznie zapraszamy do wspólnego obejrzenia relacji ze spotkania z prof. Pierre’em Joliot, które odbyło się w październiku 2019 r. w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Ponadto przygotowalismy dla Was konkurs związany ze spotkaniem, w ktorym nagrodami będą egzemplarze nowej, wydanej wspólnie z Musée Curie, książki autorstwa Ireny Joliot-Curie „Maria Curie, moja matka“.

Transmisja na profilu FB >> link
lub w wydarzeniu FB >> link
[od waw4free: nie podano precyzyjnej informacji na stronie źródłowej w momencie dodawania tego ogłoszenia w naszym serwisie]

PROF. PIERRE JOLIOT Z WIZYTĄ W DOMU NARODZIN JEGO BABKI

26 października 2019 r. w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy Freta 16 odbyło się spotkanie, którego honorowym gościem był wnuk dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla i syn noblistow − prof. Pierre Joliot, syn Ireny Joliot-Curie.
Przyjazd profesora Joliot do Polski związany był z nadaniem mu tytułu doktora honoris causa przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pierre’owi Joliot towarzyszyła żona Anne i dyrektor Muzeum Curie w Paryżu pan Renaud Huynh.
Wśród gości spotkania byli obecni także inni członkowie rodziny naszej wielkiej uczonej. Z tej okazji zaprezentowano odrestaurowany elektromagnes – największy i najcięższy eksponat Muzeum – dar państwa Joliot-Curie dla Instytutu Radowego w Warszawie w 1936 r., sfinansowany z pieniędzy otrzymanych przez nich wraz z Nagrodą Nobla w 1935 r. Ponadto publicznie odsłuchano nagranie radiowe z wizyty Ireny i Fryderyka Joliot-Curie w Polsce w 1951 r., zarejestrowane podczas I Kongresu Nauki. Przybliżono także fragmenty książki napisanej przez Irenę Curie, zatytułowanej „Maria Curie, moja matka”, jak również niepublikowane dotąd zdjęcia z otwarcia Muzeum w 1967 r., w którym uczestniczył Pierre Joliot.

Pierre Joliot (ur. 1932 roku) − biochemik, profesor honorowy Collège de France i członek Francuskiej Akademii Nauk. Międzynarodowy autorytet w dziedzinie fotosyntezy. Znacząco przyczynił się do rozwoju światowej biologii, biofizyki i biochemii. Jest autorem 175 prac naukowych. Jego zainteresowanie nauką wynika z rodzinnej tradycji dwóch pokoleń laureatów Nagrody Nobla – dziadków – Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża Piotra Curie oraz rodziców – Ireny i Fryderyka Joliot-Curie. W 2001 r. został odznaczony Legią Honorową i Narodowym Orderem Zasługi.

Irena Joliot-Curie (1897-1956) − córka Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie. Od najmłodszych lat zdradzała talent do nauk ścisłych. Idąc w ślady rodziców, została wybitną fizykochemiczką. U boku matki prowadziła badania naukowe w paryskim Instytucie Radowym. Wraz z mężem, Fryderykiem Joliot, odkryła sztuczną radioaktywność, za co oboje otrzymali w 1935 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie jest instytucją kultury m.st. Warszawy, której misją jest upamiętnianie noblistki poprzez upowszechnianie wiedzy o jej życiu, działalności naukowej i dokonaniach. Mieści się w XVIII-wiecznej kamienicy, miejscu narodzin uczonej. Ekspozycję stałą stanowi zbiór notatek i listów Marii Skłodowskiej-Curie, a także fotografii, dokumentów i rzeczy osobistych noblistki. Wśród eksponatów znajdują się rzeźby autorstwa znanych polskich artystów, jak m.in. Ludwika Nitschowa, Zofia Wolska i Alfons Karny. Fragment wystawy zaaranżowano jako laboratorium paryskie Państwa Curie, w którym prezentowane są przyrządy pomiarowe, zaprojektowane przez Piotra Curie. Część ekspozycji upamiętnia noblistów z rodziny Curie na znaczkach, medalach i banknotach. Muzeum gromadzi zbiory, organizuje wystawy czasowe, wykłady, spotkania autorskie i wydarzenia artystyczne. Prowadzi także działalność wydawniczą oraz sprzedaż książek i pamiątek związanych z Marią. Patronuje przedsięwzięciom poświęconym uczonej, jak również innym kobietom w nauce i kulturze. Utrzymuje kontakt z krewnymi Marii Skłodowskiej-Curie oraz organizuje spotkania z ich udziałem.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę