Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Sonia Muszkat - czytanie performatywne, reż. Karolina Kirsz

Sonia Muszkat - czytanie performatywne, reż. Karolina Kirsz
📅 Data: piątek, 10 kwietnia 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Savyon Liebrecht„Sonia Muszkat”. Przekład Michael Sobelman
Czytanie performatywne, reż. Karolina Kirsz

🎥 Transmisje:
Vimeo ▶ link
YouTube ▶ link

<div style="text-align: center;"><iframe width="300" height="315" src="//youtube.com/embed/tJkjj9wWOkA" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe></div>

🔴 Bogata żydowska rodzina, siostry Paula i Lidia oraz Albert, syn starszej z nich, ukrywa się w Debreczynie w piwnicy na terenie własnej posiadłości. Na zewnątrz szaleje wojna, oni zaś próbują przetrwać w trudnych warunkach. Strach, głód i inne niedogodności, do których nie nawykli, wywołują długo tajone wzajemne niechęci i resentymenty. Znajomy adwokat wysyła im do pomocy Sonię, młodą, delikatną i nieznającą życia chrześcijankę. Nawet w obliczu bezpośredniego zagrożenia życia członkowie rodziny zachowują roszczeniową postawę wobec rzeczywistości oraz nawyk rozkazywania innym. Momentami zapomina się, że są prześladowani, wydaje się bowiem, że to Sonia stała się ich zakładniczką.

Sztuka Savyon Liebrecht to trzymający w napięciu dramat psychologiczny, kryminał rozgrywający się w nieco surrealistycznej przestrzeni ciemnej piwnicy wypełnionej rekwizytami bogatego przedwojennego życia. Autorka w odważny sposób pokazuje relacje miedzy Żydami a aryjczykami, którzy pomagali im w czasie II wojny światowej.

Savyon Liebrecht urodziła się jako Sabina Sosnowski w 1948 r. w Monachium, w rodzinie polskich Żydów ocalałych z Holokaustu, którzy w 1950 r. przeprowadzili się do Izraela. Ukończyła wydział filozofii na Uniwersytecie w Tel Awiwie, pracowała jako dziennikarka, a w 1986 r. zadebiutowała zbiorem opowiadań. W 1987 roku otrzymała nagrodę im. Altermana, zaś w 2002 nagrodę miasta Rzym. Ostatnio pisze głównie sztuki teatralne, które odnoszą sukcesy również poza Izraelem, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Niemczech, Szwecji, Finlandii, a nawet w Chinach. Czterokrotnie otrzymała zaszczytny tytuł „dramaturga roku" w Izraelu.
W Polsce Liebrecht znana jest z tomu Rzecz o banalności... i inne sztuki (ADiT, 2012) oraz z kilku realizacji na polskich scenach, między innymi „Rzeczy o banalności miłości” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego (2014) oraz nagrodzonego na Festiwalu "Dwa teatry" w Sopocie spektaklu Teatru Telewizji w reż. Feliksa Falka (2013).

Teatr Żydowski wystawił w 2015 roku polską prapremierę jej sztuki „Ruchele wychodzi za mąż” w reż. Jacka Papisa. W ramach cyklu „Bagaże kultury” pokazał również telewizyjny spektakl Feliksa Falka.

Obsada:
Marcin Błaszak, Monika Chrząstowska, Małgorzata Majewska, Katarzyna Post

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: teatr
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧