Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Czarne złoto - spotkanie z M. Potockim i K. Bacą-Pogorzelską

Czarne złoto - spotkanie z M. Potockim i K. Bacą-Pogorzelską
📅 Data: czwartek, 23 kwietnia 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


⬛ Donbas znaczy węgiel. To dzięki niemu zbudowano tam miasta i fabryki. Przez dekady przyciągał awanturników, uciekinierów i biznesmenów z całej Europy. Czarne złoto Donbasu wciąż idzie w świat - to opis świeżo opublikowanej książki "Czarne złoto. Wojny o węgiel w Donbasie".

To dziennikarstwo śledcze połączone z udanym opisem społecznym - spojrzenie nie tylko na tajemnice kont bankowych podejrzanych biznesmenów i polityków, ale i w umysły i serca zwykłych mieszkańców Donbasu, co pozwala nam lepiej zrozumieć, czemu doszło tam do wojny.

Głównym tematem książki jest szemrany handel donbaskim węglem, nie bez udziału prywatnych firm z Polski. "Śledztwo dziennikarskie w tej sprawie trwało dwa lata i objęło dwanaście państw. Jego rezultaty trzymają Państwo w rękach." - pisze wydawca.

📨 Zapraszamy na spotkanie on-line z Michałem Potockim i Karoliną Bacą-Pogorzelską, autorami książki. Poprowadzi je Maciej Piotrowski w ramach dziewiątego odcinka KWARanTALNIKA Literackiego grupy Rozstaje.art - serii literacko-translatorskich wydarzeń on-line w grupie Kultura w kwarantannie.

Transmisja w grupie FB >> link

Karolina Baca-Pogorzelska (ur. 1983) – absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, dziennikarka i autorka książek, inżynier górniczy drugiego stopnia. Jest jedną z dwóch pierwszych kobiet, które zjechały w Polsce najgłębiej pod ziemię (1290 m). Współpracowała z „Rzeczpospolitą” i „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Jest współautorką książek (wraz z fotografem Tomaszem Jodłowskim) Drugie życie kopalń, Babska szychta i Ratownicy. Pasja zwycięstwa. Laureatka dwóch nagród Wyższego Urzędu Górniczego w konkursie dla dziennikarzy „Karbidka”, zdobywczyni pierwszej nagrody Głównego Instytutu Górnictwa, zajęła trzecie miejsce w konkursie „Dziennikarze dla klimatu”, w którym zdobyła również wyróżnienie. Otrzymała także tytuł „Osobowości energetyki wiatrowej”. Od 2017 roku z Michałem Potockim bada sprawę importu antracytu z okupowanego Donbasu. Za ten cykl reportaży otrzymali Grand Press 2018 w kategorii „dziennikarstwo specjalistyczne” i Nagrodę im. Dariusza Fikusa, wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek i w konkursie o Nagrodę Watergate Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a także nominacje do MediaTorów i Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Michał Potocki (ur. 1984) – ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim i od 2008 roku zawodowo zajmuje się sytuacją społeczno-polityczną na Ukrainie i Białorusi. Jest redaktorem w „Dzienniku Gazecie Prawnej” i współpracownikiem „Nowej Europy Wschodniej”. Zwyciężył w międzynarodowym konkursie dziennikarskim Belarus in Focus 2012. Współautor – wraz ze Zbigniewem Parafianowiczem – książek Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę (książka znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego) i Kryształowy fortepian. Zdrady i zwycięstwa Petra Poroszenki. Za cykl tekstów o imporcie do Polski węgla z Donbasu, napisanych wspólnie z Karoliną Bacą-Pogorzelską w latach 2017–2019, otrzymał Grand Press 2018 w kategorii „dziennikarstwo specjalistyczne” i Nagrodę im. Dariusza Fikusa, wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek i w konkursie o Nagrodę Watergate Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a także nominacje do MediaTorów i Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Maciej Piotrowski – z wykształcenia historyk i ukrainoznawca, z pasji animator kultury. Prezes Stowarzyszenie Folkowisko. Inicjator
organizacji Spotkań Translatorskich Gorajec 2019 – Rozstaje.art. Tłumacz z języka ukraińskiego. Ekspert ds. ukraińskich w Instytut Wolności.

zdjęcia:
Karolina Baca-Pogorzelska - Foto © Tomasz Jodłowski
Michał Potocki - Foto © Agata Rączewska

Transmisja w grupie FB >> link

---
Jeśli podobają Ci się nasze działania, wesprzyj je, choć drobnym groszem. Realizujemy je bez dotacji i sponsorów, reagując jak najszybciej to możliwe na konieczność izolacji społecznej:
💸 WESPRZYJ: link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę