Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Kirszenbaum: koncert w necie

Kirszenbaum: koncert w necie
📅 Data: piątek, 24 kwietnia 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 21:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


CO?
Koncert duetu Kirszenbaum.

JAK?
Transmisją live na portalu Facebook.

GDZIE?
Bezpośrednio na grupie "Kultura w kwarantannie" >> link

KIEDY?
W piątek 24.04.20, o godzinie 21:00.

Uwaga, opis:

Nie ma życia poza internetem. Czy kiedyś było? Być może. Czy kiedyś będzie? Być może. Teraz nie ma. Spotkania ciałem to blade legendy wygasłych czasów, tak starych, że nie pamiętają ich najgenialniejsi sawanci.

W związku z migracją wszelkiego życia do chmury, Kirszenbaum zagra koncert żałobny. Będzie to koncert prawdziwy, pełnowymiarowy, zagrany tak, jakby miałby być ostatnim, w opustoszałej po zmroku przestrzeni Główna Księgarnia Naukowa - Kraków GKN w Krakowie.

Dźwięk będzie dobry, bo odpowiada za niego Bimbrownia.

Obraz będzie dobry, bo zrobiliśmy doktorat z live streamingu.

Usiądźcie więc wygodnie. Zaczerpnijcie z cembrzyka chochelkę bimbru. Obejmijcie, jeśli macie kogo. Słuchajcie. Patrzcie.

UWAGA!
Koncert jest darmowy, ale w jego trakcie gorrrąco zachęcamy do wsparcia Kirszenbaum dowolną kwotą. Jak? Wystarczy wysłać darowiznę na rzecz Stowarzyszenie Folkowisko. Możecie to zrobić tutaj: link

Widzimy się.

Z wyrazami poczytalności,
Kirszenbaum

---

CO TO JEST KIRSZENBAUM?

Kirszenbaum jest jak Wyspiański na mefedronie. Krakowski duet ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip. Zola krzyczy na klezmerów, Henry Miller tańczy z Muminkami, a efektem jest melancholijna intertekstualna karuzela. Kierkegaard pisał o nich: „To chyba jazz”. Nic bardziej mylnego.

Artyści wielokrotnie pojawiali się na antenach Radia Kraków oraz Dwójki, Czwórki i Trójki Polskiego Radia, wzięli udział w Festiwalu Folkowisko, Letniej Akademii Filmowej i Green Zoo Festival, zwyciężyli w konkursach Festiwalu Synestezje 2017 i Dragon Folk Festu 2018, zostali laureatami Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2018 oraz Festiwalu FAMA 2018, nagrali klipy z Vintage Sessions, Backyard Music i SoFar Sounds Kraków, wystąpili na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, otwierali koncerty takich artystów jak Fisz Emade Tworzywo, Fifidroki, Wadada, Żywiołak, kanadyjski projekt Yamantaka//Sonic Titan czy Kapela Ze Wsi Warszawa oraz zagrali kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce, w Czechach, w Niemczech i na Słowacji.

W warstwie muzycznej, mocno eklektyczny styl projektu oparty jest na bliskiej współpracy gitar, post-rockowych skrzypiec i nagrywanych na żywo loopów. Wszystko to składa się na współczesną i bardzo specyficzną interpretację słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków, podlaną dynamicznym, szepcząco-krzyczącym duetem wokalnym. Wprawne ucho wychwyci wpływy takich artystów jak Fink, Andrew Bird, Warren Ellis, późny Tom Waits czy wczesny Nick Cave, wprawne oko dostrzeże zabawę mniej lub bardziej klasycznymi pozycjami kina niemego, wczesnego kina SF i innych, a wprawny czytelnik dopatrzy się intertekstualnej żonglerki nawiązaniami literackimi w warstwie tekstualnej, od Alberta Camusa i Franza Kafki, przez Tove Jansson i Gombrowicza, po samego Terry’ego Pratchetta.

Kirszenbaum to wspólne przedsięwzięcie Kacpra Szpyrki (filozofa, księgarza i skrzypka, który nagrywał m.in. z HellHaven) oraz Jakuba Wiśniewskiego (anglisty, muzyka i techwritera), których uprzednia współpraca w zespole Pora Wiatru zaowocowała ponad 150 koncertami, występem w finale programu Must Be the Music, główną nagrodą polskiej edycji Festiwalu Emergenza, serią crowd-fundingowych koncertów w tramwajach czy występem na niemieckim Taubertal Festival.

Obaj artyści prowadzą również działalność literacką. Kacper Szpyrka przygotowuje polskie przekłady poezji i tekstów filozoficznych z języka angielskiego i hiszpańskiego (efekty jego pracy ukazywały się w magazynach „Wizje” i „Inter”), a polsko- i anglojęzyczna proza Jakuba Wiśniewskiego publikowana była przez „Kontent”, „Wizje”, „Helikopter”, „Zupełnie Inny Świat”, „Inter” czy „Ha!art”.

W marcu 2019 roku, nakładem Karrot Kommando ukazał się debiutancki album duetu (Stypa komedianta), nagrany w studiu S4 Polskiego Radia, we współpracy z Radiowym Centrum Kultury Ludowej: link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę