Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Premiera! Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt. Na żywo online!

Premiera! Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt. Na żywo online!
📅 Data: niedziela, 26 kwietnia 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Uwaga: premiera!
GINCZANKA. NIE UPILNUJE MNIE NIKT

Spotkanie z autorką książki Izoldą Kiec.
Fragmenty i wiersze poetki interpretuje Magdalena Koleśnik
Wieczór na żywo z Big Book Cafe prowadzi Marta Perchuć-Burzyńska.
Zapraszają: Big Book Cafe i Wydawnictwo Marginesy.

Transmisja spotkania na żywo o 19.00 na profilach Facebookowych:
Big Book Cafe >> link
Wydawnictwo Marginesy >> link
oraz w kanale You Tube Big Book Cafe

Jedna z najbardziej wyczekiwanych biografii ostatnich lat.
Jedna z najbardziej intrygujących i tajemniczych poetek.
Jak wiele odpowiedzi udało się odnaleźć w faktach i wspomnieniach, a jak wiele tropów podpowiadają same wiersze?
Izolda Kiec opowie o niezwykłej pracy nad poszukiwaniem prawdy o Zuzannie Ginczance, ale także o odwadze demontowania mitów i legend, trudności w tworzeniu portretu kobiety i poetki z wielu zatartych śladów.

Bądź z nami i zadawaj pytania w czasie transmisji.

Książkę "Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt" Izoldy Kiec mogą Państwo kupić w Big Book Cafe.

Zapraszamy po odbiór osobisty [pon-pt 10.00-15.00], możliwe jest też umówienie się na wysyłkę pocztową lub dowóz w Warszawie.
Zamówienia przyjmujemy: ksiegarnia@bigbookcafe.pl

O KSIĄŻCE
Długo wyczekiwana biografia Zuzanny Ginczanki. To pierwsza tak obszerna opowieść o życiu wybitnej poetki.

W Warszawie już za życia była legendą kawiarnianej cyganerii drugiej połowy lat trzydziestych. Przyjaźniła się z Tuwimem i Gombrowiczem, polemizowała z Karpińskim i Słonimskim. W czasie wojny uciekła do Lwowa, a stamtąd – po donosie – do Krakowa. W 1944 roku, po kolejnym donosie, została zatrzymana i rozstrzelana kilka miesięcy później w Płaszowie. Od lat dziewięćdziesiątych poezja Ginczanki i sama Ginczanka budziła coraz większe zainteresowanie.

Izolda Kiec zbiera i weryfikuje dotychczasowe informacje na temat poetki oraz uzupełnia je o niepublikowane wcześniej relacje jej znajomych, a także fakty zgromadzone podczas wieloletnich poszukiwań w archiwach. Nie dąży do rozstrzygania sprzecznych relacji tam, gdzie jest to niemożliwe, ani do stworzenia jednoznacznego obrazu Ginczanki.

Odpowiedzi na pytania o osobowość i o tajemnice Ginczanki biografistka szuka także w jej wierszach, w szczątkowo zachowanej korespondencji i w fotografiach, kryjących być może więcej aniżeli piękny uśmiech.

Biografia pokazuje konteksty czasu i miejsc, w których żyła Ginczanka. Wzbogacona jest w materiały ilustracyjne: fotografie oddające realia epoki, dokumenty dotyczące samej poetki i bliskich jej osób oraz unikatowe, nieznane dotąd portrety Ginczanki.

O AUTORCE
Izolda Kiec – literaturoznawczyni, teatrolożka i kulturoznawczyni. Zajmuje się literaturą (głównie poezją) i teatrem (popularnym i emigracyjnym) XX wieku oraz badaniem form popularnych (przede wszystkim kabaretem, piosenką i musicalem) oraz metodologią badań kultury popularnej. Inspiruje ją krytyka feministyczna, gender studies i szkoła nowej krytyki, zwłaszcza metoda tzw. bliskiego czytania. W 2014 roku założyła Fundację Instytut Kultury Popularnej, której jest prezeską i w ramach której współtworzy m.in. projekt Archiwum Kultury Popularnej, jest redaktorką naczelną rocznika „Studia z Kultury Popularnej” oraz redaguje serię wydawniczą Wielkopolskie Mikrohistorie.

Jest autorką licznych biografii kobiet: Zuzanna Ginczanka. Życie i twórczość (1994), Halina Poświatowska (1997) oraz opracowań poświęconych teatrowi i kabaretowi: Teatr służebny polskiej emigracji. Z dziejów idei (1999), Złodzieje szczęścia, czyli Agnieszki Osieckiej sposób na życie (2000), Wyprzedaż teatru w ręce Błazna i Arlekina… czyli o kabarecie (2001), W kabarecie (Wrocław 2004), W szarej sukience? Autorki i wokalistki w poszukiwaniu tożsamości (2013), Historia polskiego kabaretu (2014), Czy chce pan być powieszony w sympatycznem towarzystwie? Czyli poznańskie kabarety artystyczne dwudziestolecia międzywojennego (2015). W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy opublikuje nową, rozszerzoną, uzupełnioną i pogłębioną, biografię Zuzanny Ginczanki.

WIECZÓR POPROWADZI MARTA PERCHUĆ-BURZYŃSKA dziennikarka od lat związana z TOK FM, wcześniej także z TVP Kultura. Specjalizuje się w tematyce kulturalnej, wywiadach z twórcami i dyskusjach o książkach. Kiedy nie czyta, biega.

FRAGMENTY KSIĄŻKI I WIERSZE ZUZANNY GINCZANKI PRZECZYTA MAGDALENA KOLEŚNIK

Studiowała na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Akademii Teatralnej w Warszawie i na Wydziale Aktorskim krakowskiej PWST, który ukończyła w 2015 roku. Debiutowała w warszawskim Teatrze Ateneum rolą w spektaklu Siła przyzwyczajenia (reż. M. Miklasz). Występowała w spektaklu MIŁOŚĆ na otwarcie Big Book Festival w 2017 r., brała udział w innych produkcjach artystycznych Fundacji Kultura nie boli.

Za rolę Marii Łukianowny w Samobójcy (reż. J. Trela) otrzymała nagrodę na 32. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, a jej występ w Dybuku (reż. M. Kleczewska) w Teatrze Żydowskim został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków. Wystąpiła również w kilku filmach, między innymi w Kamieniach na szaniec w reż. Roberta Glińskiego i Mieście 44 w reż. Jana Komasy. We wrześniu 2015 roku dołączyła do zespołu Teatru Powszechnego. Za rolę Jagny w spektaklu Chłopi w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego otrzymała wyróżnienie i główną nagrodę aktorską od jury dziennikarskiego podczas 43. Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Żywa” w Opolu.
MAGDALENA KOLEŚNIKfot. Magda Hueckel

PARTNEREM PREMIERY ONLINE JEST Wydawnictwo Marginesy - jedna z nielicznych oficyn, które od początku pandemii nie zwalniają tempa i oferują czytelnikom szeroki wybór nowości literackich.
Więcej: marginesy.com.pl

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę