Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spotkania z polskim komiksem online

Spotkania z polskim komiksem online
📅 Data: czwartek, 11 czerwca 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki na łączach internetowych. Przed nami cztery wirtualne rozmowy o polskim komiksie. Co ważne, w wydarzeniach udział wezmę autorzy omawianych tytułów.

Linki do kolejnych transmisji znajdziesz na Facebookowej stronie wydarzenia >> link

--------------------------
Sezon 1. Epizod 1.
➡️ 30 kwietnia, godz. 18.00
"Johannes Schachmann. Życie i czasy"

Scenarzysta: Mateusz Piątkowski - zawsze szukający rysowników, żeby przed śmiercią lub nieuchronną implozją wszechświata (cokolwiek będzie pierwsze) stworzyć jak najwięcej komiksów.
Ostatnio próbuje swoich sił na YouTubie: link

Ilustrator: Jacek Kuziemski - grafik i rysownik komiksów z Trójmiasta. Entuzjasta historii i klasycznego fantasy. Gdy nie tworzy prowadzi z ojcem wielopokoleniową pasiekę. Ma dwa koty.

💥 O komiksie:
Johannes Schachmann (1595 – ?). Urodził się w rodzinie o długich tradycjach kupiecko-magicznych. Uważany za najpotężniejszego czarnoksiężnika w Lidze Hanzeatyckiej. Posiadacz Włóczni św. Maurycego i dwóch egzemplarzy Świętego Graala. Dwunastokrotny Wielki Mistrz Sztuk Tajemnych. Pogromca duplikatów z wymiaru ΔP12. Wynalazca maszyny thaumo-elektrycznej.
Tyle na temat tej postaci mówią podręczniki i opracowania historyczne.
A jakim człowiekiem Schachmann jest naprawdę?
Jakie są jego relacje z najbliższymi?
Co robi, gdy nikt nie patrzy?

Opisy za: Wydawnictwo 23

--------------------------
Sezon 1. Epizod 2.
➡️ 14 maja, godz. 17.00
"Pan Żarówka"

Wojtek Wawszczyk - Urodził się w dniu śmierci Elvisa Presleya, co najprawdopodobniej czyni go naturalnym kontynuatorem niektórych aspektów drogi twórczej poprzednika. Absolwent łódzkiej Filmówki i niemieckiej Filmakademie w Ludwigsburgu. Reżyser kilku nagradzanych filmów krótkometrażowych „Headless” (1999), „Mysz” (2001), „Pingwin” (2002), „Drzazga” (2007). Współtworzył efekty specjalne do „Ja, robot” (2004), „Aeon Flux” (2005), jako animator współpracował z legendarnymi studiami Digital Domain i Disney. Współreżyserował film „Jeż Jerzy” (2011), gdzie również podkładał głos pod postać Klona. Reżyser około 200 reklam łączących zdjęcia aktorskie z animacją. Jeden ze scenarzystów i reżyserów serialu dla dzieci „Kacperiada”, do którego wraz z Tomkiem Leśniakiem stworzył postać Muchomściciela.

Filmy zaczął robić dzięki miłości do komiksów, ale autorski debiut komiksowy „Pan Żarówka” opublikował dopiero w wieku 40 lat. Obecnie w studiu animacji Human Ark pracuje jako reżyser i scenarzysta nad filmem „Podróż smokiem Diplodokiem” inspirowanym komiksami Tadeusza Baranowskiego.

💥 O komiksie:
Sześcioletni chłopiec na skutek wypadku staje się żarówką. Podłączony do prądu świeci, ale również parzy. Nie lepiej mają się jego rodzice. Ojciec chłopca został rozprasowany żelazkiem, a matka złamała się na pół. Dosłownie.
Dorastanie z nimi nie jest łatwe i zmusza bohatera do opuszczenia domu w poszukiwaniu sensu i własnej bezpiecznej przestrzeni. Ale czy to może się udać, gdy wszystko sprzysięgło się przeciwko niemu?
„Pan Żarówka”, wydawniczy debiut Wojtka Wawszczyka, znanego reżysera filmów animowanych („Jeż Jerzy”, „Kacperiada”) to epicka, surrealistyczna opowieść nieodwzajemnionej miłości do życia.

Opisy za: Kultura Gniewu.

--------------------------
Sezon 1. Epizod 3.
➡️ 28 maja, godz. 18.00
"Koniec świata w Makowicach"

Jan Mazur: Urodzony w 1988 roku autor scenariuszy i minimalistycznych komiksów. Choć pisze tylko nieco lepiej, niż rysuje, pewnego dnia postanowił zająć się jednym i drugim. Ta decyzja przyniosła mu kilka nagród i wyróżnień, w tym pierwsze miejsce konkursu Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi i (czterokrotnie) Złotego Kurczaka - nagrodę przyznawaną komiksom niezależnym. Autor min. wydanego w 2017 roku albumu "Tam, gdzie rosły mirabelki", który został nominowany do tytułu najlepszego komiksu na MFKiG i uznany za jeden z najważniejszych komiksów roku przez Gazetę Wyborczą. Mieszka w Irlandii z żoną i psem.

💥O komiksie:
W pewnej małej podlaskiej wsi życie toczy się swoim rytmem. Brak prądu wydaje się być tylko chwilową awarią. Do momentu, w którym wraz z pierwszymi wieściami ze świata zewnętrznego do wioski przybywają niespodziewani goście...

„Koniec świata w Makowicach”, najnowszy komiks Jana Mazura, autora m.in. „Tam, gdzie rosły mirabelki”, to słodko-gorzka historia o niezapowiedzianej wojnie, więzach rodzinnych, nieporadnej rewolucji i tym, co przypadkiem można znaleźć w lesie.

Opis komiksu za Kultura Gniewu.

👥 Moderatorami spotkań będą:
Izabela Rutkowska - bibliotekarka w Bibliotece z Pasją.

Przemysław Zawrotny – badacz kultury popularnej i niepopularnej, a w szczególności komiksu oraz muzyki rozrywkowej. Kiedyś dużo o tym pisał, przede wszystkim na łamach „Lampy” i „Czasu Kultury”. Stale współpracuje z „Zeszytami Komiksowymi”. Jest również współautorem książki „Powieści graficzne. Leksykon”. Na co dzień pracuje jako redaktor oraz prowadzi zajęcia ze studentami poświęcone komiksowi.

---------------------------
Sezon 1. Epizod 4.
➡️ 11 czerwca, godz. 18.00
„Rewolucje”, tomy: 1 – 4

Mateusz Skutnik – polski twórca komiksów mieszkający w Gdańsku, rysownik, scenarzysta i projektant gier komputerowych.
Twórca komiksów: Rewolucje (seria), Morfołaki (seria), Blaki (seria), Wyznania właściciela kantoru, Czaki, Alicja. Twórca scenariusza (będącego adaptacją komiksu Monochrom (zawartego w tym albumie) z serii Rewolucje) i scenografii do filmu Kinematograf w reżyserii Tomasza Bagińskiego.
link

💥 O komiksie:
Rewolucja techniczna dała nam wszystkim nieograniczone wręcz możliwości. W erze silnika parowego i żarówki elektrycznej nic nie jest w stanie zatrzymać zwycięskiego marszu cywilizacji ku świetlanej przyszłości. Tak nam się wszystkim wydawało... Jednak w świecie przerażających morskich stworów, pradawnych bóstw, praw rządzących kosmosem, których nie potrafimy zrozumieć, jedynie wybitnie uzdolnione jednostki mogą czuć się bezpiecznie. Niedoskonałość naszych maszyn spycha nas z powrotem w gąszcz wielkich miast, a walka techniki z naturą daleka jest od zakończenia…
Na spotkaniu omówimy 4 pierwsze tomy „Rewolucji”. Całość liczy 11 tomów.
Opisy za: link

--------------------------

Wydawnictwo 23
"Misją Wydawnictwa 23 jest dostarczanie wam komiksów z dziwnej Polski. Produkcji nietypowych i intrygujących. Takich, których się nie spodziewacie. Będzie mrocznie, będzie strasznie – ale nie bójcie się. Wywrócenie mózgu na lewą stronę nie jest wcale takie złe.
Dotychczas oficyna opublikowała cztery komiksy: "Brom" (autorka: Unka Odya), "Johannes Schachmann. Życie i czasy" (scenariusz: Mateusz Piątkowski, rysunki: Jacek Kuziemski), "Mówili na niego Karol" (scenariusz: Jerzy Łanuszewski, rysunki: Ewa Ciałowicz) i "Rotmistrz Polonia" (scenariusz: Łukasz Kowalczuk, rysunki: Łukasz Godlewski). Na maj planowany jest kolejny album: "Super Naukoledzy: 2099" (fabuła: Brett Jubinville, scenariusz i rysunki: Marcin Surma).

Kultura Gniewu
Kultura Gniewu publikuje komiksy z całego świata, przeznaczone dla dojrzałego czytelnika, jak i dzieci (seria krótkie gatki). Wśród albumów wydanych przez kulturę gniewu znajdują się m.in. komiksowe reportaże Guya Delisle’a, klasyka komiksu („Kot Fritz” Roberta Crumba), czy opowieści o problemach współczesnego świata („Bez komentarza” Ivana Bruna, „Przybysz” Shauna Tana).
W katalogu wydawnictwa znajdują się też ambitne pozycje dla dzieci i młodzieży („Łauma” Karola Kalinowskiego, „Norka zagłady” Tomka Samojlika). Dbałość o jakość artystyczną i edytorską publikowanych komiksów przyniosła oficynie wiele nagród i wyróżnień.

Timof Comics
Wydawnictwo timof i cisi wspólnicy, obecnie działające pod nazwą timof comics powołane zostało do życia w 2006 roku. Idea wydawnictwa wyrosła z „jednorazowego wybryku” wydawniczego, który zrealizowaliśmy jesienią 2005 roku, czyli "Blakiego" Mateusza Skutnika i Karola Konwerskiego. Był to impuls, który doprowadził do powstania wydawnictwa, działającego prężnie na polskim rynku od marca 2006 roku.
Na przestrzeni dwunastu lat działalności wydaliśmy kilkaset pozycji. Nasze komiksy skierowane są do różnych grup odbiorców - od dzieci, poprzez młodzież, aż do dorosłych - i poruszają szerokie spektrum tematyczne. Pozycję na polskim rynku wydawniczym ugruntowaliśmy innowacyjnym podejściem do wydawanych tytułów - nie boimy się publikowania komiksów kontrowersyjnych czy poruszających trudne tematy, bądź poddających analizie rozmaite problemy społeczne. Wydawnictwo timof comics wydaje komiksy najwybitniejszych twórców z Polski i zagranicy, lecz wspiera również młodych autorów, wydając albumy debiutantów.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧