Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Notatki ze świata kredy. Filmy Nicholasa Mangana

Notatki ze świata kredy. Filmy Nicholasa Mangana
📅 Data: niedziela, 03 maja 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na pokaz filmów australijskiego artysty Nicholasa Mangana. Pokaz odbędzie się w ramach programu towarzyszącego wystawie "Wiek półcienia / The Penumbral Age. Sztuka w czasach planetarnej zmiany (Wiek półcienia / The Penumbral Age)".

Dnia 3 maja 2020, o godz. 12:00 zaprezentujemy trzy filmy Nicholasa Mangana. Każdy z nich jest elementem większych, rozbudowanych projektów opartych na badaniach archiwalnych i artystycznym śledztwie.

Transmisja odbędzie się na YouTube >> link

- „Progress In Action” (Postęp w akcji, 2013) -
Film powstał w hołdzie dla Rewolucyjnej Armii Bougainville, która walczyła w latach 1988-1998 o niepodległość Bougainville, prowincji Papui-Nowej Gwinei. Mieszkańcy wyspy, odcięci podczas konfliktu zbrojnego od źródeł energii i żywności, stworzyli własne rozwiązania inżynierskie, produkując np. własne bio-paliwo z orzechów kokosowych. Do wojny na wyspie doprowadziła agresywna polityka wydobycia surowców naturalnych i założenie kopalni miedzi Panguna na terenach należących do rdzennej ludności.

- „Nauru – Notes from a Cretaceous World" (Nauru – notatki ze świata kredy, 2010) -
W filmie Mangan śledzi historię stożków z wapienia koralowego, przewiezionych z wyspy Nauru do Melbourne jako dekoracja wieżowca Nauru House, zbudowanego w 1977 roku. Budynek ten był symbolem bogactwa tego niewielkiego państwa, którego główne źródło dochodów stanowiły kopalnie fosforytów, wydobywanych na potrzeby produkcji nawozów. Przemysł ten doprowadził do dewastacji środowiska i upadku rolnictwa na wyspie.

- „Limits to Growth - A numismatic study of dead and dying currencies"(Ograniczenia wzrostu - numizmatyczne studium martwych i umierających walut, 2017) -
Film opiera się na porównaniu dwóch walut: współczesnej kryptowaluty bitcoin oraz kamieni rai, używanych w przeszłości jako środek płatniczy przez rdzenną ludność wysp Yap w archipelagu Karolinów. Podczas gdy bitcoiny są wirtualne, rai były kamiennymi dyskami ogromnych rozmiarów, które ważyły kilka ton. Dyski rai pozostawały w jednym miejscu, zmieniali się tylko ich właściciele. Wartość pojedynczej monety zależała m. in. od liczby osób, które zginęły podczas jej wytwarzania.

Pokaz filmowy będzie poprzedzony prelekcją reżysera.

Transmisja odbędzie się na YouTube >> link

Dwa filmy wyświetlane będą z polskimi napisami
Film "Progress in Action" wyświetlany będzie bez napisów

UWAGA
Filmy będzie obejrzeć można przez 12 h, do końca dnia!

Nicholas Mangan
ur. 1979 w Geelong, Australia. Nicholas Mangan jest artystą epoki kapitalocenu. Realizuje długoterminowe projekty badawcze, w których śledzi rozwijające się na przestrzeni setek lat procesy i złożone powiązania pomiędzy globalnym kapitalizmem, eksploatacją surowców i niszczeniem krajobrazu, interesami potężnych korporacji, międzynarodową polityką, wojnami oraz migracjami. Tworzy eseistyczne narracje z perspektywy głębokiego czasu, uwzględniając procesy geologiczne i długoterminowe przemiany środowiska oraz ich konsekwencje. Powstałe na bazie badań prace artysty opierają się skrótom i wyjaśnieniom przyjmując rozbudowane formy łączące wiele uzupełniających się nawzajem elementów– zdjęć, filmów wideo, instalacji, obiektów, rzeźb i kolaży.

Więcej informacji o wystawie: link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę