Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Dzielnica Marszałka Piłsudskiego - wykład Grzegorza Miki

Dzielnica Marszałka Piłsudskiego - wykład Grzegorza Miki
📅 Data: czwartek, 07 maja 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na wykład online. Link do transmisji na YouTubie udostępnimy wkrótce na stronie wydarzenia >> link

12 maja 1935 roku w Belwederze umiera Marszałek Józef Piłsudski. Jego długotrwała choroba była skrywana przed społeczeństwem, przez co jego śmierć była symbolicznym i dosłownym wstrząsem dla całego społeczeństwa. Choć Piłsudski za życia miał rzesze oddanych współpracowników, miał i politycznych wrogów, ale w powszechnym mniemaniu był uważany za jednego z najważniejszych twórców Odrodzonej Polski. Dlatego też zarówno uroczysty pogrzeb jak i rozliczne wydarzenia oraz towarzyszące akty "oficjalnej’ żałoby stały się początkiem swoistego fenomenu społecznego.

Śmierć stała się początkiem wielkiego kultu Marszałka- Ojca Narodu, kreowanego zarówno przez władze centralne jak i wiele inicjatyw społecznych- budowy kopca Piłsudskiego, rewitalizacji rodzinnego dworu w Zułowie, oraz budowy wielkiego pomnika Marszałka, który stać się miał jednym z punktów ciężkości założenia urbanistycznego, jakiego Warszawa nie widziała od czasów stanisławowskich.

Największym "pomnikiem" Piłsudskiego stać się miała Dzielnica Marszałka Józefa Piłsudskiego, której projekt od 1935 do samego wybuchu wojny powstawał pod kierunkiem Bohdana Pniewskiego, Jana Olafa Chmielewskiego jak i współpracy profesorów Aleksandra Bojemskiego oraz Rudolfa Świerczyńskiego. Choć już od 1916 istniały kolejne koncepcje stworzenia dzielnicy akademickiej na Polu Mokotowskim, to po 1936 władze państwowe "przejęły" projekt, łącząc funkcje naukowe z biurowymi i reprezentacyjnymi. W monumentalne założenie wkomponowano istniejące budynki szkolne i wojskowe, projektowaną już wcześniej Świątynię Opatrzności, jak i rozliczne nowe obiekty upamiętniające Marszałka. Wzdłuż wielkiej trzykilometrowej alei powstać miało nowoczesne "ubrane" adekwatnie do reprezentacyjnej i monumentalnej roli.

Choć projekt dzielnicy Piłsudskiego kojarzy się po latach głównie ze zdjęciami jej makiety z 1938 roku, zaś jej budowę przerwała wkrótce wojna, jej projekt był jednym z priorytetów planistycznych władz centralnych oraz Zarządu Miasta. Aż do sierpnia 1939 roku liczne instytucje centralne oraz publiczne prowadziły prace nad projektami budowlanymi jak i pozyskiwaniem konkretnych parcel na terenach Dzielnicy. Lista była długa, a co ciekawe niektóre koncepcje doczekały się realizacji już w okresie powojennym...O koncepcjach z okresu 1916- 1929, Świątyni Opatrzności, projektach pomnika Piłsudskiego, urbanistyce i architekturze Warszawy lat 30, zrealizowanych i niezrealizowanych budynkach czołówki polskich architektów II RP i wielu innych wątkach związanych z architekturą i urbanistyką stolicy przedwojennej a nawet i powojennej usłyszycie na wykładzie online w czwartek 7 maja o godz. 18.00.

Podczas wykładu prezentowane będą unikatowe niepublikowane dotychczas materiały i rysunki, m.in. ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie.

Wykład online poprowadzi mgr inż. arch. Grzegorz Mika, projektant i varsavianista, autor strony "Warszawski Modernizm 1905 - 1939", autor książki "Od wielkich idei do wielkiej płyty. Burzliwe losy warszawskiej architektury", współautor książek "MOK", "Ochota dzielnica z klasą" t. 1 i 2, "Chwała miasta", "Tożsamość.100 lat polskiej architektury". Kurator warszawskiej części wystawy "Tożsamość. 100 lat polskiej architektury- Władza" zorganizowanej przez NIAiU oraz wystawy "Warszawa w nowym domu" TOnZ, współtwórca wystawy "WWB7- Spór o odbudowę"

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧