Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

On-line: Sztuczność sztuki - (nie)prawdziwe | dr Hubert Bilewicz

On-line: Sztuczność sztuki - (nie)prawdziwe | dr Hubert Bilewicz
📅 Data: poniedziałek, 18 maja 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


sztuczność sztuki: wykłady o sztuce współczesnej

Co właściwie sprawia, że dzisiejsza sztuka jest tak odmienna, tak pociągająca? – można by zapytać parafrazując jednego z artystów. W sztuce – podobno – marzenia stają się rzeczywistością, zaś artyści powszechnie próbują – jak mówił Witkacy – zdziwić siebie, gdyż zdziwienie drugich jest tylko ubocznym skutkiem. Sztuka współczesna zwodzi, a jednocześnie uwodzi… André Malraux postrzegał dzieła sztuki jako nadprzyrodzone, nierzeczywiste i ponadczasowe, co nie wyklucza przecież przekonania Gorgiasza, że jej istota polega na swoistym oszukiwaniu, gdzie to oszukujący mają rację, a dający się oszukać są mądrzejsi.

Na comiesięcznych spotkaniach przyjrzymy się raczej poszczególnym dziełom i niektórym zjawiskom, próbując mówić o nich nie siląc się na fałszywy obiektywizm ani nie żywiąc złudzeń co do wycinkowości, niekompletności i subiektywności wyborów. Współczesna sztuka jest problematyczna. W większym stopniu kwestionuje niż respektuje, bardziej dekonstruuje, niż utwierdza. Najczęściej jej odbiorowi towarzyszy dezorientacja oraz zmieszanie. Oskarża się ją o niezrozumiałość, zaś artystów o zarozumiałość. Trzeba się temu przyjrzeć bez uprzedzeń. Świat sztuki jest bowiem mozaikowo zróżnicowany, niesłychanie pluralistyczny, o dawno zamazanych granicach, coraz bardziej zacierających się bądź po prostu niejasnych kryteriach, przepełniony powszechną niepewnością oraz narastającą frustracją zarówno twórców, jak i odbiorców.

Celem spotkań jest ujawnienie istotnych kwestii oraz postawienie kolejnych pytań. Jednoznacznych i wyczerpujących odpowiedzi oraz gotowych recept proszę się nie spodziewać! Co do mnie, nie lękam się sztuki i nie mam żadnych przesądów… mógłbym powtórzyć za Apollinairem. Niemniej zapraszam na wykłady również tych, którzy się jej lękają. Uprzedzam jednak, że spotkania z nią to nie czasoumilacze oraz uczciwie przestrzegam: Uważaj wychodząc z własnych snów. Możesz się znaleźć w cudzych.

---
spotkanie pierwsze: (NIE)PRAWDZIWE

Prawda sztuki opiera się na paradoksie; naśladując rzeczywistość, jednocześnie ją zdradza. Mowa będzie o mimetyzmie, mamieniu wzroku, fikcjonalności sztuki, artystycznych grach z rzeczywistością i grach z widzem. Na wykładzie zaprezentowane zostaną m.in. prace Piotra Uklańskiego, Olafura Eliassona, Joanny Rajkowskiej.

HUBERT BILEWICZ pracuje jako adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego; jest też wykładowcą gdańskiej ASP. Badawczo zajmuje się sztuką nowoczesną (zwłaszcza historią architektury i dizajnu). Interesują go różne (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki. Od lat zajmuje się popularyzacją sztuki współczesnej.

---
Spotkanie ma charakter bezpłatny, odbędzie się on-line. Link i szczegółowe zasady uczestnictwa umieścimy na tej stronie >> link w dniu wydarzenia. Liczba uczestników: maks. 100 osób/połączeń.

Informacje: teatrwoknie@ftg.pl, +48 583220414

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧