Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wystawa ALBOM.PL

Wystawa ALBOM.PL
📅 Data rozpoczęcia: czwartek, 08 stycznia 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📅 Data zakończenia: piątek, 06 lutego 2015

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Fundacja Archeologia Fotografii ul. Andersa 13, obok kl. VII (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Albom.pl - wystawa
Kurator: Grzegorz Dąbrowski

Nowy rok w galerii Archeologii Fotografii otwieramy wystawą ALBOM.PL. Ponad 50 archiwalnych fotografii prezentowanych na wystawie, zostało zebranych podczas ubiegłorocznego objazdu siedmiu miejscowości : Kleszczel i Gródka w Polsce oraz Sopoćkin, Łunny, Wołpy, Wołkowyska i Kamieńca Litewskiego na Białorusi. Wzięli w nim udział fotografowie i historycy z obydwu krajów. W trakcie wypraw na pogranicze zdigitalizowanych zostało blisko 2000 archiwalnych zdjęć z 70 prywatnych kolekcji, z czego ponad 800 znalazło się na stronie: link. Udało się też przywrócić do pamięci kilku miejscowych fotografów. Największym odkryciem są negatywy Jerzego Kostko, odkopane na strychu jego domu w Kleszczelach, który fotografował swoje miasteczko przez pół wieku. Są też odbitki innych wiejskich fotografów: Josefa Abramickiego w Gródku, Berkowskiego w Sopoćkinach, Jezierskiego w Wołkowysku. Podsumowaniem projektu jest książka fotograficzna „albom.pl”, która będzie dostępna w czasie trwania wystawy.

„Z zachowanych resztek archiwów fotograficznych rzemieślników, bo robieniem zdjęć parali się dla zarobku, wyłania się obraz wiejskiej fotografii atelierowej z początku XX wieku – pisze w książce Grzegorz Dąbrowski, fotograf i kurator - Ze szczególną uwagą traktowaliśmy fotografie naznaczone przez czas. Nazywaliśmy je obiektami. To zdjęcia z nadszarpniętym rogiem, z zamalowaną osobą w tle, z plamą po wyblakłej emulsji. Te skazy, niedoskonałości, zniszczenia nadały fotografiom nowy, niepowtarzalny wyraz. Podkreśliły autentyczność, ale odebrały im konkretność przedstawienia, zmieniając je właśnie w artystyczne obiekty, gdzie czas, przypadek i chaos stały się głównymi twórcami.”

Fundacja Archeologia Fotografii
ul. Andersa 13, obok kl. VII, Warszawa
Wystawa czynna: 8 stycznia - 6 lutego 2015
godz. otwarcia:
pon., czw., pt.: 11.00-17.00
wt., śr.: 11.00-19.00

Wystawę przygotowało Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK. Objazd zrealizowany był w ramach projektu „Fotograficzna wyprawa archeologiczna na polsko-białoruskie pogranicze” i finansowany przez MSZ.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 newsletter 👋 przybij piątkę