Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wystawa Chrisa Niedenthala: 1973-1989. Wybrane Fotografie

Wystawa Chrisa Niedenthala: 1973-1989. Wybrane Fotografie
📅 Data rozpoczęcia: sobota, 10 stycznia 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📅 Data zakończenia: sobota, 31 stycznia 2015

📌 Miejsce: Warszawa - Żoliborz, Ney Gallery Spokojna 7/2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W styczniu warszawska galeria sztuki Ney Gallery&Prints zaprezentuje wystawę jednego z najbardziej rozpoznawalnych fotoreporterów. Wystawa “1973-1989. Wybrane Fotografie” będzie przeglądem prac Chrisa Niedenthala z tego okresu twórczości. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się 10 stycznia o godzinie 18.00.

Autor o wystawie: “Powyższe daty fotografii wyznaczają ważny etap w mojej pracy. Rok 1973: tego roku przyjechałem do Polski na kilka miesięcy, ale tak się złożyło, że jestem tu nadal, już ponad 40 lat...
Rok 1989: rok politycznej transformacji w Polsce i w większości krajów we Wschodniej Europie. Jednocześnie ważna cezura czasowa. Koniec pewnej epoki, którą do czasu owej transformacji starałem się uchwycić na pokazywanych fotografiach.Są to zdjęcia nie tylko z ówczesnej PRL, ale także z Rumunii, Związku Radzieckiego, Węgierskiej Republiki Ludowej, NRD. Pracowałem wówczas jako fotoreporter w całym tym regionie. Była to, jak można sobie wyobrazić, arcyciekawa praca. Bo praca fotoreportera już z założenia taka jest – zwłaszcza kiedy wokół niego dzieją się niezwykłe rzeczy. Dla większości ludzi, żyjących w epoce PRL, nie były to oczywiście zbytnio ciekawe czasy. No, ale dla młodego przybysza z Londynu, który nie wypuszczał z rąk aparatu fotograficznego takie właśnie one były!

Prezentowane w Ney Gallery&Prints zdjęcia zostały opublikowane w mojej książce “1973-1989 Wybrane Fotografie” (BOSZ, 2014). Dokonując wyboru na potrzeby wystawy, celowo pominąłem wydarzenia polityczne i polityków, starałem się ograniczyć do scen z codziennego życia, ewentualnie do portretów tzw. normalnych, anonimowych ludzi. No i jednego psa…”
-Chris Niedenthal

Chris Niedenthal urodził się w Londynie, w rodzinie polskiej; od wielu lat - po przyjeździe do Polski "na kilka miesięcy" w 1973r. - mieszka i pracuje w Polsce. Do 1984r. fotograf tygodnika “Newsweek” w Polsce, a od 1985r. fotoreporter kontraktowy tygodnika “Time”, dla którego fotografował wydarzenia w całej wschodniej Europie i w Związku Radzieckim. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981, a później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Wieloletni współpracownik niemieckiego tygodnika“Der Spiegel”. Laureat World Press Photo 1986 za portret sekretarza generalnego węgierskiej partii komunistycznej Janosa Kadara.

Autor m.in. wystaw "Peerelka” o PRL'u; “NN. Niedenthal Nieznany”;“Dokument”;o niepełnosprawnych intelektualnie dzieciach “Tabu. Portrety Nie Portretowanych”, "PracujeMY", "Listy do Syna". Razem z Tadeuszem Rolke powstała wystawa “Sąsiadka” w 2001r..

Autor albumów pt.: “Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989” (BOSZ 2014), „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” (BOSZ, 2004), "13/12. Polska Stanu Wojennego" (Edipresse, 2006), "In Your Face" (Edition Fototapeta 2011) i autobiografii "Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf" (Marginesy 2011).

Fotografie prezentowane na wystawie zostały wydrukowane w Ney Prints. Za oprawę prac dziękujemy firmie Nielsen.

Istnieje możliwość zakupu odbitek kolekcjonerskich. Podczas wernisażu zakupić będzie można album- “Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989” (BOSZ 2014) w promocyjnej cenie.

Partnerzy wystawy: Mercedes-Benz Polska, Nielsen, Ilford.
Patroni wystawy: Tygodnik Wysokie Obcasy, Magazyn MaleMen, Magazyn Zupełnie Inny Świat, Miesięcznik doc! photo magazine, ŚwiatObrazu.pl, Rynek i Sztuka.pl, Związek Polskich Artystów Fotografików, Kruliq Wine&Art.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Żoliborz lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 newsletter 👋 przybij piątkę