Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

61. Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda - Koncert Finałowy

📅 Data: sobota, 20 czerwca 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Koncert zorganizowany przez Związek Kompozytorów Polskich przy współpracy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina
i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Muzyka”

Wydarzenie odbędzie się w dniu 19 czerwca br. bez udziału publiczności. Koncert zostanie zarejestrowany i w dniu 20 czerwca br. zamieszczony w sieci >> link

Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (dawniej zwany Konkursem Młodych Związku Kompozytorów Polskich) organizowany jest corocznie od 1958 roku. Ma na celu umożliwienie startu młodym kompozytorom polskim oraz zachęcenie ich do samodzielnej pracy.
Główną nagrodę – Nagrodę im. Tadeusza Bairda – w wysokości 2500 dolarów z przeznaczeniem na dalsze studia kompozytorskie funduje Pani Alina Sawicka-Baird, żona Kompozytora. W zeszłorocznej edycji główną nagrodę ufundowała Pani Marta Ptaszyńska. W obecnej edycji Nagrodę sfinansowano ze środków Fundacji PZU. Wyróżnienia są finansowane przez Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich. Od 1990 roku Konkurs im. Tadeusza Bairda jest otwarty dla wszystkich polskich kompozytorów, którzy w dniu jego zamknięcia nie ukończyli 35 lat (wcześniej przeznaczony był tylko dla absolwentów klas kompozycji państwowych wyższych szkół muzycznych). Przedmiot konkursu jest każdego roku inny.
Od 2003 roku Konkurs jest dwuetapowy. Utwory, które zostały przez jury zakwalifikowane do etapu II, są wykonywane podczas publicznego koncertu, po którym ogłaszany jest ostateczny werdykt. Wtedy też poznajemy nazwiska laureatów.
Dziś taki koncert odbywa się po raz siedemnasty, choć po raz pierwszy, z powodu epidemii koronawirusa, bez udziału publiczności.

PROGRAM
Nemesis, godło Phoenix
Me and another one, godło Aditolek
Fala pomarańczowo-zielona, godło Ówsanalin
O pewności, godło Mercilles Efficiency
Limitation, godło Don Giovanni
Ukwiał pustelnik, godło Matricaria chamomilla
ertk, godło Siddhartha

WYKONAWCY
The Woop Group
Kwartet UMFC
Brzewski&Szymanowski Saxophone Quartet

JURY
Alicja Gronau – przewodnicząca
Marcel Chyrzyński
Paweł Gusnar
Monika Kędziora
Aldona Nawrocka

The Woop Group
Kuba Muras – saksofon sopranowy
Mateusz Dobosz – saksofon altowy
Krzysztof Koszowski – saksofon tenorowy
Szymon Zawodny – saksofon barytonowy

Kwartet UMFC
Łukasz Dyczko – saksofon sopranowy
Dominik Sroka – saksofon altowy
Karol Denkiewicz – saksofon tenorowy
Jakub Wydrzyński – saksofon barytonowy

Brzewski&Szymanowski Saxophone Quartet
Oskar Rzążewski – saksofon sopranowy
Mateusz Warzecha – saksofon altowy
Karol Mastalerz – saksofon tenorowy
Kacper Puczko – saksofon barytonowy

Igor Szymański – rejestracja koncertu i zamieszczenie nagrania w sieci

***

The Whoop Group – to młody, żywiołowy i niezwykle ambitny zespół, składający się z wyróżniających się saksofonistów młodego pokolenia. Każdy z członków kwartetu jest laureatem wielu prestiżowych konkursów indywidualnych i kameralnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Są także wielokrotnymi stypendystami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego „Młoda Polska”. Specjalizują się w wykonywaniu muzyki klasycznej i współczesnej, którą nierzadko sami aranżują na swój skład instrumentalny. Świetnie czują się także w muzyce rozrywkowej, jazzie, funku, a nawet folku. Działalność koncertową rozpoczęli we wrześniu 2016 roku podczas audycji „Five o’Clock” Programu 2 Polskiego Radia. Od tego czasu regularnie koncertują, ciesząc się ogromnym uznaniem publiczności. W 2017 roku wzięli udział w trzech konkursach kameralnych, które wygrali. Są laureatami I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Dętych Zespołów Kameralnych w Warszawie, Nagrody Głównej F.N.A.P.E.C Musiques d’Ensemble w Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Paryżu, a także I nagrody i Tytułu Mistrzów w Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy. Ważnym aspektem pracy zespołu jest aktywna współpraca z kompozytorami z Polski oraz z całego świata (m. in. ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Węgier), którzy często dedykują im swoje utwory. Wiosną 2018 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu – Crimes (wyd. Sarton), zawierająca autorskie aranżacje znanych dzieł muzyki klasycznej, takich jak Cztery pory roku Antonio Vivaldiego, Utwory liryczne Edvarda Griega czy Preludia Fryderyka Chopina. Na płycie znalazły się także utwory oryginalnie napisane na kwartet saksofonowy przez współczesnych kompozytorów – Ciudades Willema van Merwijka, holenderskiego artystę kryjącego się pod pseudonimem Guillermo Lago, oraz Fireworks Francuza Karola Beffy.
Kwartet saksofonowy UMFC
Łukasz Dyczko – saksofon sopranowy. We wrześniu 2016 roku – jako reprezentant Polski wybrany w Konkursie „Młody Muzyk Roku” – zwyciężył w konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków, organizowanej przez niemiecką telewizję WDR oraz Europejską Unię Nadawców (EBU). Ponad to był laureatem m.in. w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym "Marco Fiorindo" w Turynie (2013), XI Międzynarodowym Festiwalu Saksofonowym w Przeworsku (2014), X Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle (2015), Europejskim Forum Saksofonowym we Wrocławiu (2016). Występował jako solista z takimi orkiestrami jak m.in WDR Sinfonieorchester Köln, Elbland Philarmonie Sachsen, Hungarian Radio Symphony Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Elbląska Orkiestra Kameralna. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu MKiDN „Młoda Polska”, Fundacji Pro Musica Bona, Fundacji Sapere Auso i Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Otrzymał nominację do Paszportów „Polityki” za rok 2016, w kategorii „Muzyka poważna” oraz do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2016), w kategorii „Debiut roku”. Obecnie jest studentem pierwszego roku studiów magisterskich w klasie prof. UMFC dr hab. Pawła Gusnara na UMFC.
Dominik Sroka – saksofon altowy. Jest laureatem m.in.: I nagrody na V London International Music Competition (2019), II miejsca na IMKA Classical Music Competition (2019), II miejsca na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS (2019), II miejsca na II Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Drewnianych w Błażowej (2018), III miejsca na XIII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle (2018). Swoje umiejętności doskonalił pod okiem wirtuozów saksofonu, m.in.: Jerome’a Larana, Xaviera Larssona, Joonatana Rautioli. Współpracuje z Operą na Zamku w Szczecinie. Obecnie jest studentem pierwszego roku studiów licencjackich w klasie prof. UMFC dr hab. Pawła Gusnara na UMFC.
Karol Denkiewicz – saksofon tenorowy. Z powodzeniem łączy zainteresowanie muzyką rozrywkową z pasją do muzyki klasycznej. Charakteryzuje się otwartością i kreatywnością muzyczną. Jest laureatem wielu konkursów solowych i kameralnych, m.in.: I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Pro Bohemia w Ostravie (2017); I nagrody na Wettbewerb für klassisches Saxophon in Musikschule der Gemeinnutzigen w Lubece (2015, 2016); II miejsca na Concours Europeen ClariSax – Valenciennes (2015); II nagrody na XII Międzynarodowym Festiwalu Saksofonowym w Przeworsku oraz II miejsca na XVIII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych w Jaworze (2016) – jako członek kwartetu saksofonowego. Jest również stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci, Fundacji Sinfonia Varsovia oraz programu Erasmus skierowanego do uczniów szkół muzycznych. Jako członek Szymanowski Young Power Big Band nagrał 3 płyty. Tworzy i nagrywa własną muzykę. Obecnie jest studentem drugiego roku studiów licencjackich w klasie prof. UMFC dr hab. Pawła Gusnara na UMFC.
Jakub Wydrzyński – saksofon barytonowy. Jest członkiem zespołów takich jak: Warsaw Saxophone Orchestra, Chopin University Big Band, Chopin University Modern Ensemble, Studio Accantus. Laureat II miejsca III Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych Finalis, zdobywca wyróżnień na Europejskich Forach Saksofonowych w 2017 i 2018 roku. Uczestnik wielu międzynarodowych kursów mistrzowskich, prowadzonych przez wirtuozów saksofonu, takich jak: Nobuya Sugawa, Michał Knot, Vincent David, Xavier Larsson, Joonatan Rautiola, Lars Mlekush, Asya Fateyeva, Alfonso Padilla, Arno Bornkamp, Gordan Tudor, Michel Supera, Współpracował z orkiestrą Sinfonia Varsovia, Santander Orchestra, a także Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Kierownik muzyczny spektaklu „Anioł i Kobiety” w reżyserii Agnieszki Warchulskiej. Obecnie jest studentem trzeciego roku studiów licencjackich w klasie prof. UMFC dr hab. Pawła Gusnara na UMFC.

Brzewski&Szymanowski Saxophone Quartet powstał we wrześniu 2018 roku i składa się z wybitnych saksofonistów młodego pokolenia. Kształcą się w klasie saksofonu prof. UMFC dr hab. Pawła Gusnara oraz dr Alicji Wołyńczyk. Kwartet w bieżącym roku szkolnym był kilkukrotnie nagradzany: Grand Prix na konkursie Centrum Edukacji Artystycznej w Kielcach, I miejsce na XXII Festiwalu Instrumentów Dętych w Białej Podlaskiej, I miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej im. Wiłkomirskich w Łodzi. Jego członkowie są laureatami wielu konkursów w Polsce i poza jej granicami, m.in.: Emona 2018, Finalis, Konkursu Centrum Edukacji Artystycznej, Europejskiego Forum Saksofonowego oraz mieli okazje uczestniczyć w międzynarodowych kursach saksofonowych, którego wykładowcami byli czołowi saksofoniści z całego świata, m.in. Claude Delangle, Christian Wirth, Lars Mlekusch, Arno Bornkamp. Wykonują zróżnicowany repertuar i mimo krótkiej współpracy mają zaplanowane przyszłe życie artystyczne.

Oskar Rzążewski – saksofon sopranowy. Jest uczniem ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie saksofonu prof. Pawła Gusnara i dr Alicji Wołyńczyk- Raniszewskiej. W swoim dorobku ma wiele najwyższych nagród na konkursach saksofonowych w kraju i za granicą (Andora, Lubeka, Valenciennes, Ljubljana, Sosnowiec, Przeworsk, Opole, Katowice, Wrocław, Bielsko-Biała). W trakcie edukacji muzycznej uczestniczył w kursach mistrzowskich z takimi autorytetami świata saksofonowego jak Claude Delangle, Arno Bornkamp, Vincent David, Jean- Denis Michat, Lars Mlekush i inni. Oskar Rzążewski aktywnie koncertuje w składzie Warsaw Saxophone Orchestra oraz big bandu Szymanowski Young Power Big Band, z którym nagrał trzy płyty. Jest stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, programu stypendialnego ,,Młoda Polska’’, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hans-Schaeuble Award oraz laureatem stypendium im. Franciszka Wybrańczyka Fundacji Sinfovia Varsovia.

Mateusz Warzecha – saksofon altowy. Obecnie jest uczniem OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie saksofonu prof. Pawła Gusnara i dr Alicji Wołyńczyk. Jako solista oraz kameralista jest laureatem wielu prestiżowych konkursów m.in.: I miejsce oraz Nagroda Główna – XIII Międzynarodowy Festiwal Saksofonowy, Leżajsk 2018, Grand Prix oraz I miejsce – Śląski Konkurs Saksofonowy, Katowice 2017, Grand Prix oraz I miejsce – XI Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz, Jasło 2016. Koncertował m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Udo – van – Meeteren Saal w Düsseldorfie, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz na Zamku Królewskim. Jest stypendystom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, fundacji Pro Musica Bona oraz fundacji Sapere Auso.

Karol Mastalerz – saksofon tenorowy. Jest uczniem VI klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia przy ZPSM nr 1 w Warszawie w klasie saksofonu prof. dr hab. Pawła Gusnara i dr Alicji Wołyńczyk-Raniszewskiej oraz od października 2019 roku studiuje na Musik und Kunst Privatuniversitat w Wiedniu w klasie saksofonu Michaela Krenna na roku zerowym. Od początku nauki gry na saksofonie bierze udział w konkursach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej zdobywając na nich najwyższe nagrody. Przełomowym i spektakularnym osiągnięciem był udział w konkursie Młody Muzyk Roku 2016 organizowanym przez MKiDN oraz TVP Kultura. Był najmłodszym uczestnikiem tej edycji oraz najmłodszym finalistą. Konkurs ten znacznie rozpowszechnił jego osobę oraz był emitowany na żywo przez TVP Kultura. Współpracował z wieloma orkiestrami, m.in.: Sinfonia Varsovia, Sinfonia Baltica, Orkiestra Polskiego Radia. Jego ostatnim i jednocześnie jednym z największych osiągnięć jest udział w najbardziej prestiżowym konkursie saksofonowym na świecie – 7. Międzynarodowym Konkursie Saksofonowym im. Adolphe’a Saxa w Dinant (Belgia).

Kacper Puczko – saksofon barytonowy. Jest zdobywcą około 40 najwyższych nagród na prestiżowych konkursach muzycznych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych, między innymi w Paryżu, Lublanie, Ostrawie, Lubece czy Varaždinie. Bierze udział w wielu renomowanych kursach w Europie. Dzięki osiągnięciom artystycznym, Kacper został stypendystą Programu „Młoda Polska” (2019), otrzymał także Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018, 2019), jest także objęty opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Obecnie jest uczniem V klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia przy ZPSM nr 1 w Warszawie w klasie saksofonu prof. dr hab. Pawła Gusnara i dr Alicji Wołyńczyk-Raniszewskiej.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧