Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spotkanie z Magdaleną Mosiężną-Gratą i z jej "Marylą i Deborą"

Spotkanie z Magdaleną Mosiężną-Gratą i z jej "Marylą i Deborą"
📅 Data: środa, 01 lipca 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Tym razem Dawid Olejnik porozmawia z Magdaleną Mosiężną-Gratą o jej debiucie literackim – o „Maryli i Deborze”.
Książka miała swoją premierę w maju tego roku, a wydało ją Wydawnictwa JanKa.

„Konstruując opowieść o losach warszawskich rodzin, Mosiężna pisze przejmującą rzecz o wolności. Banał, powiecie, skoro tłem jest wojna. Ale mnie nie chodzi o niepodległość, którą trzeba odzyskać. Chodzi o wolność w znaczeniu psychologicznym, intelektualnym, wolność każdego cywila. (…)” – Tak o książce „Maryla i Debora” napisała Janina Koźbiel z Wydawnictwa JanKa.

Napisała także:
„Wielka historia - niczym starożytne fatum - nie unieważnia indywidualnych wyborów, nie zwalnia nikogo z trudu zaglądania głęboko we własne motywy.
(…)”

A jeśli chcecie dowiedzieć się, co sama autorka powiedziała o swojej książce, o swoim pisaniu i planach wydawniczych, to koniecznie musicie obejrzeć to spotkanie i posłuchać tej rozmowy – Zapraszamy na kolejne prawdziwie literackie spotkanie w "Debiutach w sieci".

Transmisja odbędzie się na Facebookowym profilu >> link
(nie korzystaj z linków umieszczanych w komentarzach na FB)

Od autorki:
"Wierność jest podstawą zaufania, a bez zaufania nie ma trwałej więzi, ale trudno stawiać sobie za najważniejszy cel zachowanie wierności, gdy zagrożone jest życie, własne lub bliskich. Już w prologu powieści jedna z bohaterek zdradza męża, by pomóc choremu synowi. Nie można oceniać jej postępowania, nie biorąc pod uwagę nadzwyczajnych okoliczności, w których się znalazła. Tak, moi bohaterowie zdradzają, a ja im na to pozwalam. To wielki przywilej pisarza, móc przekraczać granice, których we własnym życiu nie chciałby naruszyć."

O książce:
"Dwie młode kobiety. Dwie postawy. Losy, które dramatycznie się splatają. Wprawdzie obie żyją w jednym mieście - przedwojennej i wojennej Warszawie - ale jakby na innych planetach. Maryla Wetlińska pochodzi z zamożnej rodziny, ma kochającego męża i spodziewa się dziecka. Debora Leman, pozostając w związku z żonatym mężczyzną, wie, że ona i Aleksander nie stworzą prawdziwego domu. Poznają się kilka dni przed wojną, gdy ciężarna Maryla mdleje na ulicy, a pielęgniarka Debora udziela jej pomocy. Jesienią 1942 r. spotkanie jest równie symboliczne: uciekająca z getta Żydówka staje w progu domu Wetlińskich, szukając schronienia po aryjskiej stronie; Maryla musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto ryzykować istnienie swego świata, aby uratować świat zupełnie obcy.
Powieść o męskich i żeńskich wyborach, instynkcie życia i śmierci, wierności i zdradzie, pierwsza część trylogii, ukazującej dzieje kilku warszawskich rodzin w dwudziestoleciu, czasach wojny i PRL.

O autorce:
Magdalena Mosiężna-Grata: Urodzona w 1991 roku w Lubaczowie. Wychowała się na Podkarpaciu, w miejscowości Lisie Jamy. W dzieciństwie próbowała sił w poezji. Studiowała w Rzeszowie, planowała wrócić w rodzinne strony, lecz została w mieście dla pewnego rzeszowianina. Prawniczka z nakazu rozumu, pisarka z wyboru serca. Nie wyobraża sobie poranka bez czarnej kawy, wieczoru bez czytania przed snem ani domu bez kota.

(Powyższe fragmenty pochodzą ze strony Wydawnictwa JanKa.)

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę