Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Spotkanie z Magdaleną Mosiężną-Gratą i z jej "Marylą i Deborą"

Spotkanie z Magdaleną Mosiężną-Gratą i z jej "Marylą i Deborą"

reklama
📅 Data: środa, 01 lipca 2020

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
wspiera nas
Opti Taxi
   udostępnij tweetnij wykop
Tym razem Dawid Olejnik porozmawia z Magdaleną Mosiężną-Gratą o jej debiucie literackim – o „Maryli i Deborze”.
Książka miała swoją premierę w maju tego roku, a wydało ją Wydawnictwa JanKa.

„Konstruując opowieść o losach warszawskich rodzin, Mosiężna pisze przejmującą rzecz o wolności. Banał, powiecie, skoro tłem jest wojna. Ale mnie nie chodzi o niepodległość, którą trzeba odzyskać. Chodzi o wolność w znaczeniu psychologicznym, intelektualnym, wolność każdego cywila. (…)” – Tak o książce „Maryla i Debora” napisała Janina Koźbiel z Wydawnictwa JanKa.

Napisała także:
„Wielka historia - niczym starożytne fatum - nie unieważnia indywidualnych wyborów, nie zwalnia nikogo z trudu zaglądania głęboko we własne motywy.
(…)”

A jeśli chcecie dowiedzieć się, co sama autorka powiedziała o swojej książce, o swoim pisaniu i planach wydawniczych, to koniecznie musicie obejrzeć to spotkanie i posłuchać tej rozmowy – Zapraszamy na kolejne prawdziwie literackie spotkanie w "Debiutach w sieci".

Transmisja odbędzie się na Facebookowym profilu >> link
(nie korzystaj z linków umieszczanych w komentarzach na FB)

Od autorki:
"Wierność jest podstawą zaufania, a bez zaufania nie ma trwałej więzi, ale trudno stawiać sobie za najważniejszy cel zachowanie wierności, gdy zagrożone jest życie, własne lub bliskich. Już w prologu powieści jedna z bohaterek zdradza męża, by pomóc choremu synowi. Nie można oceniać jej postępowania, nie biorąc pod uwagę nadzwyczajnych okoliczności, w których się znalazła. Tak, moi bohaterowie zdradzają, a ja im na to pozwalam. To wielki przywilej pisarza, móc przekraczać granice, których we własnym życiu nie chciałby naruszyć."

O książce:
"Dwie młode kobiety. Dwie postawy. Losy, które dramatycznie się splatają. Wprawdzie obie żyją w jednym mieście - przedwojennej i wojennej Warszawie - ale jakby na innych planetach. Maryla Wetlińska pochodzi z zamożnej rodziny, ma kochającego męża i spodziewa się dziecka. Debora Leman, pozostając w związku z żonatym mężczyzną, wie, że ona i Aleksander nie stworzą prawdziwego domu. Poznają się kilka dni przed wojną, gdy ciężarna Maryla mdleje na ulicy, a pielęgniarka Debora udziela jej pomocy. Jesienią 1942 r. spotkanie jest równie symboliczne: uciekająca z getta Żydówka staje w progu domu Wetlińskich, szukając schronienia po aryjskiej stronie; Maryla musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto ryzykować istnienie swego świata, aby uratować świat zupełnie obcy.
Powieść o męskich i żeńskich wyborach, instynkcie życia i śmierci, wierności i zdradzie, pierwsza część trylogii, ukazującej dzieje kilku warszawskich rodzin w dwudziestoleciu, czasach wojny i PRL.

O autorce:
Magdalena Mosiężna-Grata: Urodzona w 1991 roku w Lubaczowie. Wychowała się na Podkarpaciu, w miejscowości Lisie Jamy. W dzieciństwie próbowała sił w poezji. Studiowała w Rzeszowie, planowała wrócić w rodzinne strony, lecz została w mieście dla pewnego rzeszowianina. Prawniczka z nakazu rozumu, pisarka z wyboru serca. Nie wyobraża sobie poranka bez czarnej kawy, wieczoru bez czytania przed snem ani domu bez kota.

(Powyższe fragmenty pochodzą ze strony Wydawnictwa JanKa.)

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
waw4free zachęca do adopcji! :)
Aby korzystać ze strony, wyłącz oprogramowanie blokujące reklamy i JavaScriptZobacz instrukcję.