Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

"Miłość szuka mieszkania" Jerzego Jurandota - spotkanie

"Miłość szuka mieszkania" Jerzego Jurandota - spotkanie
📅 Data: czwartek, 15 stycznia 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, Tłomackie 3/5 (przy placu Bankowym) (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


16 stycznia 1942 r. w teatrze „Femina” odbyła się premiera sztuki Miłość szuka mieszkania. W 73. rocznicę tego wydarzenia o losach rękopisów Jerzego Jurandota i wyłaniającym się z nich obrazie kulturalnego życia getta warszawskiego rozmawiać będą wybitna dokumentalistka Agnieszka Arnold oraz literaturoznawczyni Agnieszka Żółkiewska, opracowująca obecnie kolejny tom edycji Archiwum Ringelbluma, poświęcony uratowanym przez Oneg Szabat utworom literackim, stworzonym przez mieszkańców getta warszawskiego.

Jeden z prowodyrów przedwojennego życia kabaretowego Jerzy Jurandot wraz z żoną — Stefanią Grodzieńską — został zamknięty w getcie warszawskim jesienią 1940 roku, przetrwał w nim do połowy „wielkiej akcji likwidacyjnej” w 1942 roku. Jurandot próbował pielęgnować namiastki dawnego życia, organizował występy artystyczne w Melody Palace, później otworzył Teatr Femina na Lesznie. Grywano tam lekkie komedie lub programy składankowe, w których nie unikano aktualnych komentarzy satyrycznych. Repertuar był nieustannie zmieniany, niezmiennie liczna publiczność łaknęła każdej nowości.

W sierpniu ’42 roku dzięki pomocy przyjaciół Jerzy Jurandot wraz z żoną wydostał się z getta. Ukrywali się w podwarszawskich Gołąbkach u rodziny Zofii i Gabriela Kijkowskich. Tam powstały wspomnienia Jurandota oraz zbiór wierszy Stefanii Grodzieńskiej „Dzieci getta“. Teksty w obawie przed Niemcami schowano w szklanym słoju i zakopano w przydomowym ogrodzie. Po wojnie słój z tekstami odkopano.

30 lat temu pisane po aryjskiej stronie rękopisy wraz z powojennymi opowiadaniami o getcie Jerzego Jurandota podarowała dokumentalistce Agnieszce Arnold żona autora, zakazując ich publikacji za jej życia.

Skrupulatnie odczytane i opracowane przez Agnieszkę Arnold teksty stanowiły podstawę wydanej w ubiegłym roku przez MHŻP książki „Miasto skazanych. 2 lata w warszawskim getcie”. Uzupełnieniem wspomnień była napisana w getcie sztuka pod tytułem „Miłość szuka mieszkania“, której rękopis zachował się w Archiwum Ringelbluma.

Obecnie, dzięki hojności Agnieszki Arnold, także pozostałe zamieszczone w książce „Miasto skazanych..” rękopisy Jerzego Jurandota trafiły do zbiorów Archiwum ŻIH.

Na spotkanie o bogactwie informacji, jakie nieznane dotąd pisma Jurandota przyniosły współczesnym badaczom okresu Zagłady, o zaskakującej precyzji obserwacji, dzięki której poznajemy poszczególnych bohaterów Jurandotowych opowieści, o nowych faktach dotyczących życia kulturalnego żydowskiej Warszawy jakie przynoszą odczytane po latach rękopisy wybraliśmy dzień 73. rocznicy premiery w teatrze Femina komedii „Miłość szuka mieszkania”.

Serdecznie Państwa zapraszamy na czwartkowe spotkanie w “Księgarni na Tłomackiem”!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę