Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Naturalne procesy geologiczne w skarpie warszawskiej

Naturalne procesy geologiczne w skarpie warszawskiej
📅 Data: poniedziałek, 10 sierpnia 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 15:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Puławska 113a (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Spacer o tematyce geologicznej poprowadzi nasz Gość, Elżbieta Laszczka, poniżej kilka słów o niej i o samym spacerze:

Elżbieta Laszczka – absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Geologii oraz Geografii Regionalnej), studia podyplomowe: Pedagogika i Geoturystyka (UW), Biologia (Politechnika Radomska). Żadnej pracy się nie boi, ma za sobą takie doświadczenia, jak praca przy odwiercaniu studni głębinowych (państwowe uprawnienia hydrogeologiczne), praca w Państwowych Wydawnictwach Geologicznych (redaktor) oraz 22 lata pracy w Technikum Geologicznym w Warszawie jako nauczyciel przedmiotów zawodowych. Stworzyła liczne programy autorskie, organizowała wyjazdy i ćwiczenia terenowe w Górach Świętokrzyskich, w Sudetach, na Mazowszu. Od pięciu lat jest też licencjonowanym przewodnikiem warszawskim i geoturystycznym. Propaguje wiedzę o budowie i historii geologicznej Warszawy.

Dominantą w krajobrazie Warszawy jest skarpa doliny Wisły, zwana Skarpą Warszawską, oddzielająca samą dolinę od wysoczyzny polodowcowej. Skarpa ta jest najbardziej charakterystycznym naturalnym elementem ukształtowania terenu Warszawy, kształtującym krajobraz i strukturę przestrzenną miasta. Stanowi krawędź erozyjną wysoczyzny zwanej Równiną Warszawską i jednocześnie zachodnią granicę Doliny Środkowej Wisły. Historia powstania skarpy w rejonie Warszawy sięga ponad 100 tys. lat. Niemałą rolę w jej powstaniu miały lodowce kontynentalne i wody polodowcowe.

Jak powstała? Jak zmieniała się na przestrzeni tysięcy lat swojego istnienia? Jakie naturalne procesy geologiczne kształtowały jej przebieg i kształt? Czy na skarpie występują zjawiska i procesy geologiczne? Czy są zagrożeniem dla ludzi? W jakim stopniu działalność człowieka wpłynęła na jej stan obecny? Jak możemy chronić ten bezcenny fragment Warszawy przed zniszczeniem i bezmyślnością ludzi?
Dlaczego pod pałacami na skarpie buduje się tarasy? Czym się różnią źródła od wysięków? Dlaczego drzewa są pijane? Skąd się biorą jeziorka pod skarpą? Dlaczego grunt spływa a dlaczego się obsuwa? I co do tego ma deszcz?

Początek: ul. Puławska 113a (przy bramie do parku Arkadia)
Spacer nie jest biletowany, ale na zakończenie bardzo mile widziany suty pourboire :)

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: spacer
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧