Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Raj utracony? Pokaz filmu "ACID FOREST"

Raj utracony? Pokaz filmu "ACID FOREST"
📅 Data: sobota, 22 sierpnia 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Szkoła, Emilii Plater 31 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


[scroll for English]

Jak nazwać epokę po końcu świata? Antropocen? Kapitalocen? Chthulucen? Jak będą się w tej nowej rzeczywistości układały relacje istot ludzkich i nieludzkich? By móc na nowo zaprojektować naszą wspólną przyszłość musimy oddać miejsce perspektywie innych gatunków, które od setek lat obserwują ludzką działalność i jej konsekwencje dla planety.

W ramach współpracy HER Docs Film Festival, Departament Obecności, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Komuna/Warszawa zapraszamy na pokazy dwóch filmów autorstwa litewskich reżyserek: „Acid Forest” Rugilė Barzdžiukaitė i „Animus Animalis (historie ludzi, zwierząt i rzeczy)” Aistė Žegulytė. W swoich filmach twórczynie rezygnują z uznania wyjątkowości i indywidualności człowieka, zadając pytanie o możliwość bycia i czucia z innymi gatunkami. Podważają nasz pozornie stabilny system wiedzy i przekonań, kwestionują obiegową wizję „natury” oraz problematyzują ideę muzeum jako miejsca kolekcjonowania i katalogowania doświadczeń.

Wstęp na pokazy i spotkania po seansach jest bezpłatny❗

📌 ACID FOREST
Data projekcji: 22.08.2020, 19:00
Szkoła Komuna/Warszawa, ul. Emilii Plater 31
Czas trwania filmu: 63 min.
Wstęp wolny
Film wyświetlany z napisami w języku polskim i angielskim.
Zapraszamy na rozmowę po projekcji.

🎥 Czy potrafisz wyobrazić sobie atrakcję turystyczną polegającą na odwiedzinach w martwym lesie? Atrakcję, w której ludzie są nie tylko obserwatorami, ale także tymi podsłuchiwanymi i obserwowanymi przez czarne ptaki? Akcja filmu rozgrywa się na Mierzei Kurońskiej - malowniczym litewskim półwyspie. W tym miejscu rósł kiedyś pradawny las sosnowy, ale później osiedliły się w nim kormorany. Teraz las jest zamieszkiwany przez tysiące ptaków, które zabijają sosny własnymi odchodami. Miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, bogate w zasoby naturalne i pełne luksusowych nadmorskich kurortów stało się dla wielu osób plamą na honorze w rajskim zakątku. „Poza głównym tematem historii skupiłam się na żartobliwych dialogach, pokazując jak różnorodne zagadnienia polityczne, narracje historyczne, migracje i doświadczenia filmowe wpływają na ludzkie projekcje tego, co nazywają naturą. Mam nadzieję, że dzięki temu zakwaszony las może stać się metaforą surrealistycznego świata, w którym żyjemy” – mówi reżyserka filmu.

🗣 Po pokazie zapraszamy na spotkanie i dyskusję, które prowadzi Robert Jurszo – dziennikarz OKO.press i publicysta miesięcznika "Dzikie Życie" piszący o ochronie przyrody, łowiectwie, prawach zwierząt, smogu i klimacie.
W spotkaniu weźmie udział Magdalena Siemaszko – biolożka i antropolożka zajmująca się konfliktami ekologicznymi i aktywistka Obóz dla Puszczy.

Program filmowy Departamentu Obecności został przygotowany we współpracy z HER Docs Film Festival.
Dziękujemy za wsparcie Ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce, Litewskiemu Instytutowi Kultury, Litewskiemu Centrum

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę