Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wprowadzenie do empatycznej komunikacji - w nurcie PbP

Wprowadzenie do empatycznej komunikacji - w nurcie PbP
📅 Data: czwartek, 20 sierpnia 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:30

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Formularz zapisowy >> link

Ten wykład przeplatany ćwiczeniami zapozna was z podstawowymi elementami empatycznej komunikacji w nurcie Porozumienia bez Przemocy Marshalla B. Rosenberga.

Jest dla osób, które chcą odświeżyć swoje spojrzenie na relację ze sobą i innymi, porzucić niektóre nawyki i zastąpić je bardziej służącymi życiu sposobami komunikowania się i działania.

Jest dla osób, które szukają sposobu na doprowadzenie za wszelką cenę do tego, czego chcą, lecz nie udaje im się to pomimo starań i są już tym zmęczone, tudzież zniecierpliwione ;)

Dla gotowych spotkać siebie i drugiego człowieka w świeżej i autentycznej energii potrzeb, a nie utrwalonych wzorców komunikowania się typu trzeba, musisz, wypada, nie wolno, tak się robi, tak jest przyjęte, nie powinno się, jak możesz?! itd. Znasz zdania z tymi słowami? Na pewno. Jesteśmy nimi faszerowani od dzieciństwa tak często, że czasem zapominamy, że aby się z sukcesem porozumieć, te słowa wcale nie są potrzebne. Wręcz szkodzą, bo są nośnikami tzw. przemocy słownej. Czasem wobec siebie samej/samego, czasem wobec innych.

No właśnie, a gdyby zobaczyć, co się dzieje, gdy rezygnujemy z ’musisz’ i ’nie wypada’ itp.?

Zobaczycie, że to nowe, to nie jest coś, czego trzeba się jakoś specjalnie i mozolnie uczyć, raczej wystarczy to sobie przypomnieć. Żadne dziecko nie ma zielonego pojęcia o tym, co mu wolno, a czego nie, dopóki nie dowie się tego od dorosłych. Wiele można się nauczyć o głębokim kontakcie z własnymi potrzebami, obserwując dzieci.

Szczerość

W empatycznej komunikacji w nurcie PbP bardzo ważna jest szczerość ze sobą - odwaga pójścia troszkę głębiej, uświadomienie sobie, co naprawdę jest dla mnie ważne, za czym tęsknię. Różne są z tym perypetie, często bronimy się przed tym rękami i nogami, bo co się stanie, gdy wyjdę z kolein ’muszę’, ’powinnam’, ’wypada’?! W pierwszej chwili często zupełnie tego nie wiadomo. Na szczęście to przejściowe :)

Po drugie szczerość z innymi - przestaję ściemniać, najpierw przed sobą, potem przed innymi, że uwielbiam późnowieczorne wyjścia do kina (wcześnie zasypiam i przesypiam film, potem z tego żartujemy i jest wesoło, no ale nie zmienia to faktu, że ani filmu nie obejrzałam, ani nie wyspałam się wygodnie), Znajduję odwagę poszukać innego sposobu na kontakt, na bycie razem, na towarzystwo. Robi się więcej przestrzeni, krok po kroku odzyskuję wpływ, zaczynam dzień po dniu coraz bardziej świadomie tworzyć swoje życie.

W PbP nie chodzi o jakiś wyczyn czy szczególne osiągnięcia. Kiedyś usłyszałam od nauczycielki jogi komentarz skierowany do kogoś, kto bardzo się martwił i złościł na przemian, że nie udaje mu się stanąć na głowie: "W jodze nie chodzi o to, żeby stanąć na głowie, ale żeby mocno stanąć na nogach". Miałam efekt AHA! Dla mnie w PbP jest analogicznie - nie chodzi o to, żeby nabrać nie wiadomo jakiej wirtuozerii komunikacyjnej, która zawsze i wszędzie będzie robić na innych piorunujące wrażenie, ale żeby mocno ugruntować się w sobie, w intencji budowania relacji opartych na empatii i szczerości tam, gdzie jest to dla mnie naprawdę ważne, żeby być w żywym i życzliwym kontakcie ze sobą i z innymi, żeby uzyskiwać coraz większą swobodę w dostępie do swoich potrzeb, być obecnym tu i teraz dla siebie i dla drugiej osoby.

Oczywiście słowa się przydają w procesie komunikacji i PbP jest także bardzo o słowach. Jak rozmawiam z innymi? Jak rozmawiam ze sobą? W jaki sposób informuję świat o tym, co mógłby zrobić, żeby moje potrzeby były zaspokojone w większym stopniu? Czy w ogóle mam odwagę prosić? Jak to robię? Czy jestem gotowa/y na odmowę i ile mnie to kosztuje? Jak stawiam granice?

Empatia

Czy potrafię być przy swojej potrzebie także wtedy, gdy jest niezaspokojona, uznać ją, nie opuszczać siebie w potrzebie? Porozumienie bez przemocy nie jest magicznym sposobem na zaspokojenie wszystkich potrzeb, ale wytrwałym dążeniem. I zamiast trzymać się, jak pijany płotu jedynego słusznego sposobu działania, choć widzimy, że on już od dawna nie działa, może warto szukać innych? W takich sytuacjach empatycznie wysłuchać drugiej osoby? Wesprzeć ją w dotarciu do energii potrzeb, a nie upierać się, że ma zadziałać to, co ja uważam, że zadziałać powinno?

Jeśli to, o czym tutaj czytasz, coś w Tobie porusza, jeśli tęsknisz za empatią i szczerością, a jednocześnie chcesz, kochasz być z wolnymi innymi, skorzystasz z tego wykładu.

Jest całkowicie za free. Tutaj możesz się zapisać. Prosimy o wypełnienie prostego formularza, żebyśmy mogły orientować się w liczbie zgłoszeń >> link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę