Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Warsztaty "Pamięć w komiksie"

Warsztaty "Pamięć w komiksie"
📅 Data: sobota, 14 lutego 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na dwudniowe bezpłatne warsztaty, które będą okazją do wspólnej refleksji nad pamięcią o Zagładzie, a także do przyjrzenia się komiksowi jako formie mówienia o historii.

Wspólnie podejmiemy próbę wizualnego uchwycenia historii związanych z wydarzeniami wojennymi w Warszawie, śladami, jakie zostawiły w przestrzeni miasta oraz wyobraźni jego mieszkańców.

W pierwszym dniu warsztatów, prowadzonym przez Monikę Powalisz, dowiemy się jak wygląda praca nad przygotowaniem scenariuszy komiksów i poznamy ciekawe przykłady komiksów podejmujących temat historii Żydów polskich. W drugim dniu zajęć spróbujemy stworzyć plansze komiksów – będziemy pracować pod okiem rysowniczki Olgi Wróbel.

Do udziału zapraszamy dorosłych i młodzież – zarówno osoby, które już próbowały rysować i pisać scenariusze komiksów, jak i osoby, dla których będzie to pierwszy krok w tym kierunku.

Warsztaty poprowadzą:

Monika Powalisz – tworzeniem scenariuszy komiksowych zajmuje się od 2007 roku, kiedy wraz z Tymkiem Jezierskim wygrała konkurs na najlepszy komiks poświęcony Powstaniu Warszawskiemu („Ostatni Koncert”). Rok później wydała wraz z nim „Płaszcz Ajewskiego”. Jej historię o ostatnich godzinach życia Chopina można znaleźć w antologii „Chopin. New romantic”. W 2012 roku ukazała się antologia „Złote Pszczoły” poświęcona postaciom Żydów warszawskich. W zeszłym roku opublikowała komiks towarzyszący wystawie w Muzeum Narodowym „Masoneria. Pro publico bono” oraz „Przypadek Alvareza” („Stwórz sobie państwo” – katalog wystawy w BWA Zielona Góra).

Olga Wróbel - z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu muzealniczka, z zamiłowania rysowniczka komiksów i felietonistka, głównie literacka. Prowadzi dwa blogi: "Odmiany masochizmu" i "Kurzojady".

14 lutego (część 1), 21 lutego (część 2), godz. 12.00–17.00, wstęp wolny.

Aby wziąć udział w warsztatach, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (do pobrania tutaj: link
i wysłać go na adres mwaszczuk@polin.pl (tel. 22 47 10 377) do 6 lutego do godz. 15.00. O przesłanie formularzy prosimy osoby, które mogą wziąć udział w obu dniach zajęć.

Cykl działań „Swój-obcy-inny – muzeum wobec stereotypów” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Fot.: Fragment komiksu Przemiana (scen.Monika Powalisz, rys.Olga Wróbel) z Antologii komiksów Złote pszczoły - Żydzi międzywojennej Warszawy

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧