Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Uroczyste odsłonięcie rzeźb „Zinaxin i Dolacin” Magdaleny Abakanowicz

Uroczyste odsłonięcie rzeźb „Zinaxin i Dolacin” Magdaleny Abakanowicz
📅 Data: niedziela, 06 września 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 14:00

📌 Miejsce: Warszawa - Targówek, Park Rzeźby na Bródnie (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacja Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego oraz Miasto Stołeczne Warszawa zapraszają na odsłonięcie grupy rzeźbiarskiej „Zinaxin i Dolacin” Magdaleny Abakanowicz.

Grupa rzeźb z 2005 roku „Zinaxin i Dolacin” łączy klasyczny dla Abakanowicz wątek uproszczonej, pozbawionej cech indywidualnych ludzkiej sylwety z elementami zaczerpniętymi z innych rzeźb, w których artystka poszukiwała wyrazu plastycznego dla oddania nierozerwalnej relacji człowieka z naturą. Dynamiczny związek form ludzkich i zwierzęcych w „Zinaxin i Dolacin” wskazuje zarówno na dramatyczną niemożność pogodzenia obu elementów, jak również brak możliwości ich rozłączenia. Praca Abakanowicz, która tymczasowo stanie w Parku Rzeźby na Bródnie, wpisuje się więc w aktualne dyskusje zmierzające do przeformułowania sposobów myślenia o relacji człowieka ze światem przyrody.

„Zinaxin i Dolacin” – masywne postaci o ludzkich korpusach kroczące we wspólnym kierunku – są przykładem wypowiedzi na uniwersalne pytania o indywidualność w tłumie, jednostkę w masie innych jednostek. Wchodzą one w interesujący dialog z pracami m. in Pawła Althamera i Romana Stańczaka, które także eksponowane są w Parku Rzeźby. Odkryciu korespondencji między dziełami sztuki z Parku, zestawianiu form eksperymentalnych i klastycznych poświęcony będzie spacer po Parku Rzeźby, który poprowadzi Dyrektor Muzeum Joanna Mytkowska.

Zielona przestrzeń umożliwi uczestniczenie w nim zgodnie z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas pandemii (uczestnicy będą proszeni o zachowanie odległości, wypowiedzi prowadzącej spacer będą odpowiednio nagłośnione).

Czasowa ekspozycja prac Magdaleny Abakanowicz w Parku Rzeźby jest elementem obchodów przypadającej w 2020 roku 90. rocznicy urodzin artystki.

Projekt realizowany jest we współpracy z Fundacją Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego oraz Miastem Stołecznym Warszawa, przy wsparciu Urzędu Dzielnicy Targówek.

O godz. 14:30 po Parku Rzeźby oprowadzi Dyrektor Joanna Mytkowska.

--

Magdalena Abakanowicz (1930 – 2017) to jedna z najbardziej cenionych polskich rzeźbiarek, klasyczka sztuki XX wieku, twórczyni kompozycji przestrzennych i realizacji w przestrzeni publicznej, nowatorsko przekraczająca konwencje rzeźbiarskie i materiałowe. Zdobywczyni licznych nagród międzynarodowych, w tym m.in. Grand Prix na Biennale w São Paulo (1965). Od 1979 była profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dziś Uniwersytet Artystyczny), gdzie ze studentami pracowała w latach 1965–1990 jako Kierownik Pracowni Gobelinu. Uhonorowana tytułem doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w 2002 roku. Twórczyni abakanów i przełomowego wykorzystania tkaniny artystycznej. Wybrane znaczące realizacje Abakanowicz w przestrzeni publicznej znajdują się w Jerozolimie, Izraelu (Negev), w Stanach Zjednoczonych w Chicago (Agora) czy w Parku Cytadela w Poznaniu (Nierozpoznani).

Prace artystki można znaleźć m.in. w kolekcjach Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie, jak również w Muzeum Narodowym w Warszawie, Poznaniu czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Targówek lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę