Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Warszawa NA NOWO | Oprowadzanie kuratorskie

Warszawa NA NOWO | Oprowadzanie kuratorskie
📅 Data: sobota, 19 września 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 13:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, Karowa 20 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Jak wyglądały pierwsze lata odbudowy Warszawy, a jak życie codzienne mieszkańców zrujnowanego po wojnie miasta?

Kuratorki, Anna Brzezińska i Katarzyna Madoń-Mitzner, opowiedzą o zdjęciach z wystawy „Warszawa na nowo. Fotografie reporterskie 1945-1949” oraz o tym, co dziś możemy z nich wyczytać.

„Te fotografie pokazują odbudowę miasta, ale także budowanie na nowo życia po traumie II wojny. Pozwalają inaczej spojrzeć na tamte czasy i na Warszawę dzisiaj. Mieszkańcy stolicy z niezwykłą siłą życia i energią oswajali skrajnie trudną rzeczywistość i starali się żyć normalnie w nienormalnych warunkach. W decyzji o wzniesieniu z ruin stolicy było jakieś pozytywne szaleństwo, zbiorowy entuzjazm na przekór realiom i sytuacji politycznej. Czuje się to, patrząc na te zdjęcia, na twarze ludzi, na odradzające się życie miasta. Ten entuzjazm, energia są zaraźliwe" – mówi Katarzyna Madoń-Mitzner.

Ekspozycja składa się z 75 warszawskich fotografii z drugiej połowy lat 40. Ich autorami są fotoreporterzy z różnych agencji fotograficznych działających tuż po wojnie, zanim w 1951 roku powstała jedna Centralna Agencja Fotograficzna, m.in. Jerzy Baranowski, Stanisław Dąbrowiecki, Jan Tymiński, Karol Szczeciński, Władysław Forbert, Lech Pieńkowski, Stanisław Urbanowicz, Zdzisław Wdowiński, Bolesław Miedza, Tadeusz Kubiak, Wojciech Kondracki. Całość dopełniają wybrane fragmenty kronik filmowych dokumentujących powojenną Warszawę oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń z lat 1945–1949.

„Autorzy fotografii byli profesjonalistami, niezwykle zaangażowanymi w to, co robią. Ich zdjęcia są na najwyższym poziomie, zarówno technicznym, jak i merytorycznym, doskonale skadrowane i skomponowane. To nie tylko dokument, ale piękna, pełna emocji fotografia humanistyczna. Dzięki temu, że przetrwała, możemy poczuć niesamowitego ducha miasta i jego mieszkańców" – mówi Anna Brzezińska.

W związku z pandemią na wszystkie wydarzenia w DSH obowiązują zapisy.
Limit uczestników: 25 osób.

Zgłoszenia prosimy przesyłać najpóźniej do dnia poprzedzającego wydarzenie na adres: recepcja@dsh.waw.pl lub telefonicznie: 22 255 05 00 w godzinach otwarcia DSH (godziny otwarcia DSH: poniedziałek: nieczynne, wt–pt: 15:00 – 19:00, sob, niedz: 12:00 – 19:00).

Udział w spotkaniu jest jednoznaczny z akceptacją warunków REGULAMINU ZWIEDZANIA ( link ) oraz wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych. Każdy z uczestników jest zobowiązany wypełnić FORMULARZ ( link ) dostępny na naszej stronie lub w recepcji DSH.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧