Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wernisaż Czeskiej Sztuki - Otwarcie III Niezależnej Edycji Warsaw off ART 2020

Wernisaż Czeskiej Sztuki - Otwarcie III Niezależnej Edycji Warsaw off ART 2020
📅 Data: czwartek, 01 października 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Ochota, Tarczyńska 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Grupę artystów z Republiki Czeskiej prezentujących się na tegorocznym festiwalu Warsaw off ART nie łączy styl, czy podobne formalne i treściowe podejście do sztuki. Z akceptowalną dozą uproszczenia możemy jednak w ich pracach odnaleźć wspólne konceptualne akcenty. Najważniejszym z nich jest nacisk na absolutnie totalny wydźwięk twórczej otwartości. Otwartości, która w niejednym przypadku przybiera wyraźnie zaangażowany i społecznie krytyczny charakter.
Wystawiający swoje prace artyści działają i tworzą w regionie Morawsko-śląskim (jego centrum, miasto Ostrawa jest położone około 20 km od polskiej granicy), lub utrzymują bliskie, zawodowe kontakty charakteryzujące się kuratorskim, organizacyjnym oraz pedagogicznym zaangażowaniem w projekty w wielu czeskich i zagranicznych instytucjach.
Mowa, jaką mówi się w Ostrawie jest formalnym językiem czeskim, jednak przenikło do niej wiele polskich słów, które również można odnależć w całej Czeskiej Republice, jest ona od razu rozpoznawalna poprzez odwrotnie kładziony akcent oraz nieśpiewną krótką intonację. Innymi słowy to, co w Pradze powie się dziesięcioma zdaniami, w Ostrawie ująć można jednym, wymownym, literackim słowem.

Jednozdaniowa, trafna charakterystyka artystów będzie więc zaproszeniem do lepszego osobistego ich poznania.

Gabriela Pienias: artystka konceptualna, kuratorka oraz nauczyciel akademicki, pochodzi z Katowic, żyje i pracuje w Ostrawie.

František Kowolowski: muzyk, performer, artysta konceptualny oraz Dziekan Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Ostrawskim, jego aktualną twórczą platformą jest procesualne malarstwo.

Jiří Surůvka: nestor ostrawskiej sceny artystycznej, nauczyciel akademicki, pedagog, performer oraz intermedialny artysta, od bardzo wielu lat znacząco wpływa na czeskie życie artystyczne swoją wyjątkową, otwartą, artystyczną wypowiedzią wypełnioną prawdziwą, niewykreowaną, ironiczną i bardzo często społecznie konfrontującą treścią.

Marek Schovánek: sam siebie scharakteryzował podczas wystawy w Galerii DOX w Pradze jako naj-niesławniejszego, nieznanego czeskiego artystę, urodził się w Pradze, dorastał w Kanadzie, żyje w Berlinie i Pradze, a z Ostrawą łączy go wiele osobistych kontaktów i zawodowych, aktualnie również poprzez pedagogiczne zaangażowanie na Uniwersytecie Ostrawskim.

Pavel Forman: malarz, kurator, nauczyciel akademicki, społeczny geniusz i obieżyświat, mający też przezwisko Carravaggio z Bruntala.

Tomáš Koudela: kurator, teoretyk, wydawca, nauczyciel akademicki, wizualny poeta.

Ivo Sumec: nauczyciel akademicki, malarz pracujący z popiołem, rdzą, solą, tworzy tryptyki, nie mówi dużo, ale kiedy już coś powie, słychać go bardzo wyraźnie....

kuratorzy: Tomáš Koudela, Piotr Ambroziak, Bratka Leligdowicz

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Ochota lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę