Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Debata | CZARNE JEST POLSKIE. Doświadczenia Afropolaków

Debata | CZARNE JEST POLSKIE. Doświadczenia Afropolaków
📅 Data: czwartek, 15 października 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Festiwal WARSZAWA W BUDOWIE zaprasza na cykl debat poświęconych pojęciu 👉 WSPÓLNOTY.

CZARNE JEST POLSKIE. Doświadczenia Afropolaków

Celem spotkania jest poznanie perspektyw osób pochodzenia afrykańskiego mieszkających w Polsce. Podczas debaty wspólnie poszukamy pomostu pomiędzy Polską i krajami Afryki oraz przekonamy się, jak wielorodne są głosy Afrykanek i Afrykanów w Polsce.

W pierwszej części spotkania uczestniczki i uczestnicy podzielą się swoimi doświadczeniami życia w Polsce, a następnie wspólnie zastanowimy się, czy staropolskie powiedzenie „Gość w dom, Bóg w dom” ma swoje odzwierciedlenie w codzienności, a także jak wygląda obraz Afryki w oczach Polek i Polaków.

CZARNE JEST POLSKIE (BLACK IS POLISH) to grupa badawcza powołana przez afropolskie aktywistki i edukatorki, które w trakcie pandemii i protestów Black Lives Matter nagłośniły w polskiej debacie publicznej doświadczenia Polek i Polaków afrykańskiego pochodzenia.

Owocem ich działań była seria debat opublikowanych na platformie YouTube na temat dyskryminacji oraz petycja do członków Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej o wprowadzenie w Słowniku języka polskiego zmiany w definicji słowa Murzyn, polegającej na uznaniu jego znaczenia za pejoratywne.

📅 KIEDY:
Czwartek 15 października 2020 | godz. 18.00

📍 GDZIE:
Online | transmisja live na Facebooku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie >> link

👤 KTO:
Prowadząca: Margaret Amaka Ohia-Nowak
Uczestnicy i uczestniczki: Oliwia Bosomtwe, Salwador Diogo, Mamadou Diouf, Tochukwu Wolisa

Organizatorką debaty jest grupa CZARNE JEST POLSKIE – jedna z siedmiu grup roboczych działających przy 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.
👉 Więcej informacji: link

-----

👤 Oliwia Bosomtwe – dziennikarka portalu Noizz.pl. W swoich tekstach zwraca uwagę na globalne problemy związane z rasizmem, przybliżając czytelnikom złożoną tożsamościową perspektywę czarnej Polki, która urodziła się w Krakowie i wychowywała w Nowym Sączu.

👤 dr Mamadou Diouf – urodzony w Senegalu, od 1983 roku mieszka w Warszawie. Doktor nauk weterynaryjnych, muzyk, animator kultury i dziennikarz polskiego radia RDC. Współzałożyciel Fundacji „Afryka Inaczej”, autor publikacji m.in. „Afrykańskiego Spacerownika po Warszawie” i „Małej książki o rasizmie”, współautor książki „Afryka w Warszawie”. Członek Społecznej Rady Kultury przy Prezydencie m.st. Warszawy w latach 2012–2015. Na stronie afryka.org prowadzi blog, na którym komentuje bieżące sprawy w Polsce, koncentrując się przede wszystkim na sytuacji społeczności afrykańskiej w Polsce. Od wielu lat prowadzi spotkania z młodzieżą szkolną, podczas których rozmawia o Afryce i jej różnorodności, a także tolerancji i otwartości na inne kultury.

👤 dr Margaret Amaka Ohia-Nowak – językoznawczyni, kulturoznawczyni, trenerka kompetencji międzykulturowych i edukatorka antydyskryminacyjna. Prowadzi firmę szkoleniową kształcącą w zakresie komunikacji międzykulturowej, antydyskryminacyjnej i empatycznej. Certyfikowana Trenerka FRIS®. Obroniła pracę doktorską pt. „Przejawy rasizmu w polszczyźnie” w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Stypendystka Fulbrighta na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Autorka scenariuszy lekcji, materiałów edukacyjnych i publikacji naukowych o tematyce międzykulturowej, antydyskryminacyjnej i globalnej. Członkini Stowarzyszenia Polaków Pochodzenia Afrykańskiego (SPPA), Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” i Society for Intercultural Education, Training and Research (SIETAR Polska). Obecnie wykłada w Wyższej Szkole Europejskiej im. Józefa Tischnera w Krakowie. Córka Polki i Nigeryjczyka.

👤 Tochukwu Wolisa – sportowiec, przedsiębiorca i filantrop. Założyciel i wiceprezes Fundacji Porta, której misją jest wspieranie tych, którzy zmagają się z wykluczeniem i dyskryminacją. Przez kilkanaście lat piłkarz w pierwszoligowym klubie w Nigerii oraz w licznych drużynach w Polsce. Coach z międzynarodowym certyfikatem. Od niemal 20 lat mieszka w Polsce z żoną i czwórką dzieci.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę