Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wystawa Doroty Kozieradzkiej "Lekcja rysunku"

Wystawa Doroty Kozieradzkiej "Lekcja rysunku"
📅 Data: piątek, 06 listopada 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 10:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Fundacja Atelier, ul. Foksal 11 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Na wystawę składa się dokumentacja performansu i seria prac rysunkowych zrealizowanych w ramach projektu „Olympic Charmer” pokazywanego w 2019 w trakcie Biennale Sztuki w Wenecji. Film dokumentuje łyżwiarską sekwencję choreograficzną, którą artystka wykonała po wielu miesiącach przygotowania fizycznego i żmudnego jej rozrysowywania. Choreografia ma ostatecznie przełożyć się na powstanie wielkoformatowego rysunku na tafli lodowiska. Prace na papierze są zapisem tego samego treningu. Ręka zostawia na kartce ślad analogiczny do tego, który powstaje na lodzie. W łyżwiarstwie figurowym każdy element nosi swoją nazwę i odpowiadający mu rysunek mający formę wektorów. Prawidłowa i dobrze skoordynowana praca ramion, głowy i nóg przynosi zaplanowany efekt, natomiast błędy odzwierciedlają się w rysunku poprzez jego deformację lub przerywają jego ciągłość upadkiem. Proces odgrywa ważną rolę w projekcie Kozieradzkiej, ponieważ demaskuje niedoskonałości założenia, fiasko w dążeniu do ideału, jaki próbuje narzucić sobie reprezentująca wszystkie kobiety mistrzyni. Praca nad sobą jest dla artystki równie istotna jak finalnie zaprezentowany efekt wizualny. W ramach projektu odbędą się autorskie warsztaty performatywne będące przeciwwagą dla klasycznej lekcji rysunku, ponieważ na efekt finalny złożą się niekontrolowane odruchy ciała.

Dorota Kozieradzka (ur. 1982) absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom magisterski zrealizowała na Wydziale Malarstwa w pracowni malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego, aneks do dyplomu z fotografii pod kierunkiem prof. Grzegorza Kowalskiego. W 2018 roku rozpoczęła studia na Wydziale Operatorskim Szkoły Filmowej w Łodzi na kierunku Fotografia. Laureatka Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Młoda Polska” (2009). Finalistka biennale, festiwali, konkursów takich jak: Rybie Oko (2006, 2011), Bielska Jesień (2007), Konkurs Fundacji Rodziny Staraków (2019), Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej (2007), Konkursu o Nagrodę Artystyczną Siemensa (2007), Supermarket Sztuki (2007) i innych. Współtwórczyni interdyscyplinarnych projektów takich jak: „Fontainebleau” (CSW, Warszawa Zamek Ujazdowski) oraz „Legenda” (Galerii Studio, Warszawa), czy „Neue Gebiete” (Museum Junge Kunst, Frankfurt nad Odrą). Autorka i uczestniczka ponad pięćdziesięciu wystaw w kraju i za granicą m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Spectra Art Space, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Muzeum Miasta Łodzi, Galerii BWA w Zielonej Górze, Galerii BWA Wrocław, Muzeum Junge Kunst we Frankfurcie, w Galerii Cydonia w Dallas (USA). link

Fundacja Atelier prezentuje: pokolenie Y jest pierwszą z serii prezentacji artystów związanych z Fundacją Atelier organizowaną z okazji 30 rocznicy działalności Fundacji Atelier. Jesteśmy jedną z najstarszych warszawskich instytucji pozarządowych działających w obszarze edukacji kulturalnej. Od prawie 30 lat przygotowujemy młodzież do studiów artystycznych. Wielu naszych uczniów skończyło studia artystyczne w Polsce lub za granicą. Prezentują swój dorobek w Polsce i za granicą, aktywnie działają artystycznie i społecznie. Niewiele osób jednak wie, że w momencie największego kształtowania się ich świadomości plastycznej byli uczniami Fundacji Atelier. Oni sami przyznają, że rzetelne podstawy, które otrzymali w Fundacji Atelier pozwoliły im skuteczniej realizować studenckie projekty co przełożyło się na ich późniejszą indywidualną twórczość. Prezentując wybranych artystów, absolwentów Fundacji Atelier, chcemy dać nadzieję młodym ludziom, że marzenie o byciu artystą może się spełnić i jest źródłem zawodowej satysfakcji.

Wystawę można oglądać do 25 listopada 2020 r., codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-19:00 oraz w soboty w godzinach 15:00-19:00.

Podczas wydarzeń prosimy o zakrywanie ust i nosa oraz zachowanie zasady dystansu społecznego obowiązującego w czasie pandemii.
Wstęp wolny.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę