Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Debata | Zjednoczone ruiny: po co nam miejsca?

Debata | Zjednoczone ruiny: po co nam miejsca?
📅 Data: czwartek, 19 listopada 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Festiwal WARSZAWA W BUDOWIE zaprasza na cykl debat poświęconych pojęciu 👉 WSPÓLNOTY.

🏰 Zjednoczone ruiny: po co nam miejsca? 🏰

Punktem wyjścia dla debaty będą materiały publikowane w ramach „Poradni” – portalu uruchomionego w ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE, na którym na bieżąco dyskutujemy o problemach związanych z tworzeniem, utrzymywaniem, zawiązywaniem i rozpadaniem niezależnych miejsc pracy twórczej, kolektywów i inicjatyw. Są to rozmowy z praktykami, twórcami i odbiorcami kultury i sztuki, architektami, urzędnikami, współpracownikami, a także osobami, które zgłaszają się do „Poradni” z problemem, pomysłem lub aby po prostu podzielić się swoim doświadczeniem.

Celem „Poradni” jest zgromadzenie i uporządkowanie możliwie największej ilości informacji na temat tworzenia się nieinstytucjonalnych miejsc i społeczności. Jest to próba uzupełnienia historii kultury o jej najsłabsze historie, chwilowe unie, akcje i środowiska, o całe spektrum artystycznego i aktywistycznego niezalu. Czwartkowa debata będzie dodatkowym komentarzem do dyskusji rozwijanej w ramach „Poradni” – przedstawieniem jej założeń i podsumowaniem dotychczasowych działań.

Spotkamy się także, aby porozmawiać o miejscu, które od ponad 2 lat gnieździ się w Poznaniu – DOMIE*. Opowiemy o tym, z jakich potrzeb powstało miejsce, które dzisiaj nazywamy eksperymentem kolektywnej troski poruszającym cztery równoważne aspekty: artystyczny, ekonomiczny, społeczny i architektoniczny. Porozmawiamy o kształtowaniu się wspólnoty – tej, która wykształciła się naturalnie wokół budynku i projektu oraz tej, która zawiązała się na przestrzeni zarządzania budynkiem, a także o partnerstwie, które od początku projektu staramy się budować razem z miastem.

-----
📅 KIEDY:
czwartek 19 listopada 2020 | godz. 18.00

📍 GDZIE:
online | transmisja live na Facebooku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie >> link

👤 KTO:
Prowadząca: Zofia Nierodzińska
Uczestniczki: Martyna Miller i Katarzyna Wojtczak

-----
*DOMIE (Święty Marcin 53A, Poznań) – eksperyment społeczno-artystyczno-architektoniczno-ekonomiczny kolektywnej troski. Powstał wokół 10-letniego planu odzyskania budynku w centrum Poznania, który w wyniku szeregu zaniedbań od 1988 roku popada w ruinę. Projekt został zainicjowany przez Martynę Miller i Katarzynę Wojtczak, i jest przez nie rozwijany wraz ze społecznością DOMIE.

Założycielki projektu bez osobistych funduszy podjęły się karkołomnego remontu, rozmywając odpowiedzialność pomiędzy różne – formalne i nieformalne – podmioty. Na tym polu toczona jest ciągła dyskusja z miastem, użytkownikami przestrzeni oraz wytwarzającą się wokół budynku społecznością. DOMIE na osobisty użytek wypracowuje kategorię remontu jako dzieła sztuki, starając się poszerzać kategorię „kapitału”.

DOMIE to także 400 metrów kwadratowych przestrzeni, w której odbywają się artystyczne eksperymenty. Składają się na nią m.in. pomieszczenia wystawiennicze i przeznaczone do pracy z dźwiękiem, pracownie oraz przestrzeń rekreacyjna i mieszkalna. Budynek jest dowolnie i bezustannie przekształcany, stając się medium artystycznym i prowokując działania typu site-specific. DOMIE jest otwarte na każdą i każdego, komu bliskie są idee otwartości, bez względu na kapitał kulturowy, pochodzenie, narodowość, płeć, wiek i inne.

Domowość i własność się wyczerpały. Nadszedł czas post-zamieszkiwania, zombie-wspólnot, labilnych domowisk. Dlatego DOMIE to także miejsce, które wymaga troski – trudne, potworne, ale odpowiadające na poczucie wykorzenienia, chronicznego nomadyzmu, kryzysu mieszkaniowego czy artystycznej biedy.

_____


👤 Martyna Miller – artystka multimedialna, performerka, autorka filmów. Ukończyła studia antropologiczne w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Studiowała reżyserię na Akademiji Scenskich Umjetnosti w Sarajewie. Założycielka kolektywu TYNA, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 r. Współprowadzi projekt artystyczno-architektoniczny DOMIE.


👤 Zofia Nierodzińska – feministka, autorka tekstów, kuratorka wystaw, współredaktorka „Magazynu RTV” o sztuce i aktywizmie, rysowniczka, siostra, córka, przyjaciółka, wegetarianka, od 3 lat zastępczyni dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał. Ukończyła UdK (Universität der Künste) w Berlinie (MA) oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (doktorat).


👤 Katarzyna Wojtczak – artystka interdyscyplinarna oraz biedagalerzystka. Zajmuje się malarstwem, instalacją, filmem oraz słowem pisanym, praktykuje poznawanie poprzez zamieszkiwanie. Absolwentka Uniwersytetu Florenckiego oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Inicjatorka i współprowadząca projektu artystyczno-architektonicznego DOMIE.
Pokaż mniej

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧