Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Uwaga: Premiera! Tajemnica Iny. Ina Benita i jej powikłane losy

Uwaga: Premiera! Tajemnica Iny. Ina Benita i jej powikłane losy

reklama
📅 Data: poniedziałek, 23 listopada 2020

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
wspiera nas
Opti Taxi
   udostępnij tweetnij wykop
UWAGA: PREMIERA!
TAJEMNICA INY
CEZARY HARASIMOWICZ opowiada o pracy nad książką i jej bohaterce.
Wieczór prowadzi MARTA PERCHUĆ-BURZYŃSKA

„Tajemnica Iny“ to biograficzna powieść o niezwykłych losach najpiękniejszej aktorki wojennej Warszawy. Ina Benita w latach 30. była gwiazdą teatru i filmu. W czasie wojny niesłusznie oskarżono ją o kolaborację z Niemcami, po czym... ślad po niej zaginął. Zmarła w 1984 r. w USA. Dopiero niedawno zaczęto odkrywać jej powikłane powojenne losy. Cezary Harasimowicz w swojej powieści opowiada o jej życiu, szukając odpowiedzi na pytanie: co sprawiało, że Ina tak fascynowała każdego, kto ją spotkał.

Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo OsnoVa OsnoVa Publishing

Poniedziałek, 23 listopada, 19.00
UWAGA! Spotkanie na żywo transmitowane on-line na Facebooku Big Book Cafe >> link

W czasie spotkania kupić będzie można książkę z autografem Cezarego Harasimowicza. Egzemplarze sygnowane dostępne będą także w księgarni online: link

O BOHATERCE KSIĄŻKI
Ina Benita (wł. Janina Florow-Bułhak) – urodzona w 1912 r. w Kijowie, polska aktorka teatralna i filmowa. Na scenie zadebiutowała w 1931 r., w filmie – rok później. Była jedną z najbardziej fascynujących przedwojennych gwiazd sceny i srebrnego ekranu. Zagrała w siedemnastu filmach. Piękna, charyzmatyczna, wszechstronnie utalentowana. W czasie wojny oskarżono ją o kolaborację z niemieckim okupantem. Współpracowała z wywiadem Armii Krajowej, była więźniarką na Pawiaku. Ostatni raz w Polsce widziano ją w czasie Powstania Warszawskiego. Jej powojenne losy długo pozostawały nieznane. Wiodły przez Niemcy, Francję, Algierię, Maroko i Casablankę, aż do Stanów Zjednoczonych, gdzie Ina Benita zmarła w 1984 r. w całkowitym zapomnieniu. Przez długie lata pozostawała bezpodstawnie wymazana z historii polskiej kultury.
„Ina Benita jest podobna do Mae West. Co ja mówię, to Mae West jest podobna do Iny Benity. (…) W każdym razie Mae West nie ma w sobie tego… tego czegoś, szukam odpowiedniej metafory i znajduję tylko jedno określenie: tajemnica. (…) Pod płaszczem seksapilu, beztroski, figlarnego humoru kryje się jakiś sekret, który nazwałbym smutkiem. Odkryłem ów tajemniczy spleen platynowej Iny Benity jesienią 1938 roku”.
/fragment książki/

O AUTORZE KSIĄŻKI
Cezary Harasimowicz – pisarz, scenarzysta, dramaturg. Autor scenariuszy, według których powstało kilkanaście filmów i seriali (między innymi „300 mil do nieba”, „Bandyta”, „Daleko od okna”, „Żyć nie umierać”, „Ekstradycja 3”, „Przeprowadzki”). Autor kilkunastu powieści (między innymi „Saga czyli filiżanka, której nie ma”, „Mirabelka”, „Była sobie miłość”). Laureat wielu nagród, w tym amerykańskiej nagrody Hartley-Merrill Prize.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
waw4free zachęca do adopcji! :)
sprawdź nasze recenzje jedzenia na mieście :)