Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Więcej niż architektura - Hania Rani, Łukasz Pałczyński i Jan Szeliga

Więcej niż architektura - Hania Rani, Łukasz Pałczyński i Jan Szeliga
📅 Data: środa, 30 grudnia 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


PRELUDIUM
Hania Rani
Łukasz Pałczyński
Jan Szeliga
wykład performatywny 30.12.2020 g.18.00
instalacja artystyczna 30.12.2020 - 5.01.2021

"Każde miasto ma swoje własne echo, które zależy od rozkładu i skali jego ulic oraz dominującego stylu architektonicznego i wykorzystanych materiałów. (...) Nasze miasta utraciły niestety jakiekolwiek echo. Szerokie, otwarte przestrzenie współczesnych ulic nie odbijają dźwięku, we wnętrzach współczesnych budynków dźwięki są zaś pochłaniane i poddawane cenzurze. Zaprogramowane nagrania z muzyką w centrach handlowych i przestrzeniach publicznych wykluczają możliwość akustycznego uchwycenia skali przestrzeni. Nasze uszy zostały oślepione." Juhani Pallasmaa, „Oczy Skóry", przeł. Michał Choptiany, Kraków: Instytut Architektury, 2012.

Preludium w bezpośredni sposób nawiązuje do formy muzycznej, szczególnie popularnej w baroku, która służyła przygotowaniu słuchacza do następującego po nim większego dzieła. Muzyczny wstęp, w dużej mierze oparty na improwizacji, zakładał aktywny udział w procesie twórczym chwili i nastroju, w którym znajdował się dany wykonawca w momencie prezentowania dzieła. Nawiązując do historycznego kontekstu znaczeniowego tej formy muzycznej autorzy instalacji wykorzystują element przypadku i performatywności. Trzy podobne do siebie przedmioty muzyczne (pozytywki) z autorską kompozycją zostały umieszczone w przestrzeni publicznej miasta, zapraszając do interakcji mijających przechodniów. Filigranowość, naiwność, naturalna materialność i kruchość obiektów stanowią kontrapunkt do hałasu i ruchu otoczenia, w którym się znalazły. Dosłyszenie melodii ukrytej w naiwnej pozytywce wymaga skupienia i interakcji z nieznanym obiektem, rzucając inne światło na środowisko, w którym żyjemy.

Szczegóły lokalizacji pozytywek zostaną zaprezentowane podczas wykładu performatywnego na kanałach ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury.

Transmisja na Facebookowym profilu >> link

Instalacja i wykład stanowi domknięcie dwuletniego cyklu działań edukacyjnych w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury organizowanego przez Fundację Warszawski Pawilon Architektury Zodiak Wydarzenia współfinansuje m.st. Warszawa. Partnerem całego cyklu jest Oddział Warszawski SARP, Partnerem instalacji Preludium jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.Dziękujemy również za wsparcie organizacyjne Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st Warszawy.
Jednocześnie Preludium to otwarcie na przyszłość, zapowiedź dalszych działań z artystami Hanią Rani, Łukaszem Pałczyńskim i Janem Szeligą w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury w 2021 roku.

---
Informacje o artystach:

Hania Rani - pianistka, kompozytorka i wokalistka. Na swoim koncie ma dwie solowe płyty „Esja” (5.04.2019) i „Home” (29.05.2020), wydane przez prestiżową brytyjską wytwórnię Gondwana Records. Laureatka 4 nagród Fryderyk (2020) w kategoriach: Fonograficzny Debiut Roku, Alternatywny Album Roku, Kompozytor Roku oraz Najlepsze Nowe Wykonanie (w duecie z Melą Koteluk). Otrzymała nominację do Paszportów Polityki (2019), tytuł „Odkrycia roku” Bestsellerów Empiku (2020) oraz nagrodę Gazety Wyborczej Sanki (2019), przyznawaną przez dziennikarzy dla najciekawszej nowej twarzy na rodzimym rynku muzycznym.

Łukasz Pałczyński - projektant działający na pograniczu rzemiosła i architektury. Ukończył z wyróżnieniem studia inżynierskie na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, obecnie kontynuuje studia magisterskie na prestiżowej Akademii Architektury we włoskim miasteczku Mendrisio w Szwajcarii. Inicjator i twórca cyklu wydarzeń artystycznych wraz z realizacjami przestrzennych instalacji w latach 2015-2017, które doprowadziły do dzisiejszej aktywizacji i nowego życia zabytkowej cerkwi w bieszczadzkiej wsi Baligród.

Jan Szeliga - architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W przeszłości związany z pracownią WWAA, od 2017 roku jest częścią zespołu Pracowni Macieja Siudy. Laureat I nagrody oraz stypendium w konkursach Teoria i Praktyka organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza w 2019 roku. Współautor projektu kabin trekkingowych na Łotwie nagrodzonego w międzynarodowym konkursie Bee Breeders w 2017 roku. Współautor ścieżki geologicznej w Bystrem w Bieszczadach.

---
Organizator: Fundacja Warszawski Pawilon Architektury Zodiak
Partner: Oddział Warszawski SARP, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Koordynacja: Marta Wójcicka i Igor Łysiuk
Grafika: Marta Lissowska
Wydarzenie realizowane w ramach cyklu działań edukacyjnych w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury.
Wydarzenie współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę