Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Operacja Dugo

Operacja Dugo

reklama
📅 Data: poniedziałek, 18 stycznia 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, BeKeF, Sienna 53 (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Co roku w projekcie „Operacja Dugo – Naród Izraela Żyje” biorą udział tysiące osób, w tym m.in. Prezydent Izraela Reuwen Riwlin, w Izraelu i na całym świecie, .

Ambasada Izraela w Polsce, w tym roku po raz pierwszy włącza się do tej inicjatywy.

Skąd taka akcja?
18 stycznia 1945 r. niespełna piętnastoletni Dawid Leitner został zmuszony do wyjścia z obozu Auschwitz-Birkenau w tzw. Marszu Śmierci. Walcząc o życie w wyniszczającej wędrówce myślał o swojej mamie, która została zamordowana zaraz po przybyciu do Auschwitz-Birkenau. Przed dramatycznym rozstaniem podzieliła się z synem marzeniem o Ziemi Izraela, niemal mitycznej krainie, w której „na drzewach rosną bułeczki”.
Dawid przeżył wojnę, a parę lat po niej dotarł do Izraela. Przy pierwszej możliwej okazji udał się do Jerozolimy, poszukując jedzenia opisanego przez jego mamę. Przechodząc przez targowisko zauważył stoisko z pitami i falafelem. Zamówił posiłek i jedząc go cofnął się myślami do wspomnień o mamie i koszmarnych przeżyciach Zagłady.
Od tej chwili, co roku 18 stycznia zamawiał ten sam posiłek, najpierw sam, później z żoną, dziećmi, wnukami i wreszcie prawnukami, aby w ten sposób oddać cześć pamięci o swoich bliskich zgładzonych podczas Holokaustu oraz aby celebrować radość, że naród Izraela odrodził się w swojej ojczyźnie.
Ta prywatna inicjatywa Dawida Leitnera podjęta została przez Dom Świadectwa- instytucję założoną w 1949r. w wiosce Nir Galim w Izraelu przez ocalonych z Holokaustu, której celem jest popularyzowanie wiedzy o losach Żydów podczas Zagłady.

Zapraszamy mieszkańców Warszawy do wspólnego świętowania! Ambasada Izraela zainicjowała przeprowadzenie w Polsce projektu realizowanego w Izraelu przez Dom Świadectwa (Beit haEdut), w ramach której przybliżamy sylwetkę ocalonego z Zagłady Dawida „Dugo” Leitnera.

Zapraszamy do dołączenia do nas wszystkich Warszawiaków 18 stycznia w godzinach 12.00 - 19.00 w restauracji BeKeF w Warszawie (Sienna 53, róg al. Jana Pawła II 11), na hasło „Operacja Dugo” będzie można poczęstować się pysznym izraelskim falaflem oraz zapoznać się z historią Dawida Leitnera.

Na każdą z osób uczestniczących w wydarzeniu czekać będzie jedna z 350 darmowych porcji dania.
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę