Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Akcja "Pink Lips" Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Warszawa

Akcja "Pink Lips" Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Warszawa
📅 Data rozpoczęcia: poniedziałek, 18 stycznia 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 0:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 24 stycznia 2021

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W dniach 18-24 stycznia odbywa się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Co roku w Polsce około 3000 kobiet słyszy taką diagnozę, a około 1500 umiera, co stanowi 15% więcej niż europejska średnia. Wiele kobiet wciąż nie jest świadomych, że raka szyjki macicy można wcześnie rozpoznać, regularnie wykonując cytologię - z programów przesiewowych korzysta jedynie 1/4 Polek, a według badań IQS 65% kobiet unika wizyt u lekarza, bo boi się zdiagnozowania choroby.

Dlatego od lat Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Warszawa prowadzi w styczniu, w Europejskim Tygodniu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, akcję edukacyjną "Pink Lips", która zachęca kobiety do regularnego wykonywania cytologii i dbania o swoje zdrowie. Nasza działalność dotychczas opierała się m.in. na edukacji na stoiskach informacyjnych, w tym roku jednak ze względów epidemicznych przenosimy ją do Internetu, tak by była dostępna dla każdego. Symbolem akcji są różowe usta i kolor różowy - pod hashtagiem #pinklips mogą Państwo znaleźć setki zdjęć z różową szminką, również wykonanych przez znane aktorki, piosenkarki czy modelki.

W Warszawie na fasadzie budynku Warsaw Spire widoczne będzie logo Pink Lips, zachęcające do wykonywania badań profilaktycznych. Trwają również rozmowy nad podświetleniem na różowo mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Pan Rafał Trzaskowski, a także Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Jego Magnificencja prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Partnerem ogólnopolskim akcji jest Fundacja Kwiat Kobiecości.

Na profilu na Facebooku ( link ) i Instagramie IFMSA-Poland Oddział Warszawa ( link ) zamieszczane będą edukacyjne ciekawostki, np. dotyczące panujących w społeczeństwie mitów o raku szyjki macicy. Planowane są również wydarzenia, które mają na celu zmotywować kobiety do postrzegania regularnych badań profilaktycznych jako elementu dbania o siebie - zaplanowaliśmy transmisję live na Instagramie na temat pielęgnacji cery z udziałem Izy Skórki, a także zumbę online we współpracy z warszawską szkołą Zumba Mnie Rusza. Podczas obu wydarzeń będziemy przypominać uczestniczkom, jak istotne jest badanie się i wczesne wykrycie ewentualnych chorób.

Pragniemy również przypomnieć społeczeństwu o drugim filarze profilaktyki raka szyjki macicy. Poza badaniami przesiewowymi, nieocenione znaczenie ma profilaktyka u źródła. Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) został zidentyfikowany jako czynnik etiologiczny nowotworów złośliwych - m.in. raka szyjki macicy, ale również raka jamy ustnej, raka pochwy, raka prącia czy raka odbytu. Wirus ten jest przenoszony przez kontakt z naskórkiem oraz drogą płciową. Istnieje szczepionka przeciwko HPV, która chroni przed najczęstszymi typami wirusa, tym samym redukując ryzyko zachorowania na nowotwór. Istotne jest jednak, by podać tę szczepionkę w młodym wieku. Niestety, jest ona kosztowna i nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na szczęście niektóre władze samorządowe, w tym władze Warszawy, zdecydowały się na utworzenie programu bezpłatnych szczepień. W naszym mieście program ten działa już od 2019 roku i jest adresowany do dziewczynek i chłopców między 12 a 13 rokiem życia. Szczepionkę dwuwalentną podaje się w dwóch dawkach, a jej skuteczność w ochronie przed typami 16 i 18 HPV (które wywołują zdecydowaną większość nowotworów) wynosi 100%. Serdecznie zachęcamy, by każdy rodzic warszawskiego dwunastolatka zdecydował się na udział w programie szczepień, tym samym znacznie redukując ryzyko powstania groźnego nowotworu u swojej pociechy w przyszłości.

Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji i promowania idei skutecznej profilaktyki raka szyjki macicy!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę