Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

KOBIETY. NASZA HISTORIA | Nasze dziedzictwo – babcie, archiwa, biografie kobiet

KOBIETY. NASZA HISTORIA | Nasze dziedzictwo – babcie, archiwa, biografie kobiet
📅 Data: czwartek, 21 stycznia 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


🔴 Zaczynamy NOWY CYKL: „KOBIETY. NASZA HISTORIA”🔴 – w którym opowiemy herstorie sprzed wojny i z okresu powojennego, o Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, rozkwicie „Solidarności”, zmianach w czasie transformacji, rewolucji seksualnej i walkach o własne prawa.

PIERWSZE SPOTKANIE:
🔴 NASZE DZIEDZICTWO – babcie, archiwa, biografie kobiet 🔴
Historia babci, opowiedziana czy odgrzebana wśród pamiątek, to często pierwsza opowieść o świecie, który różni się od oficjalnej wersji historii, którą poznajemy w szkole. Ta pierwsza herstoria — historia kobiet — jest pełna emocji i niedopowiedzeń, jest inaczej skonstruowana i wydaje się bliższa.
Czym różnią się historie opowiedziane przez kobiety od męskich historii? W jaki sposób konstruowane są opowieści o życiu kobiet i w jaki sposób kobiety same o sobie opowiadają? Dlaczego szukając informacji o historii kobiet, najczęściej trafiamy na pamiętniki, autobiografie, listy i relacje innych kobiet?
O tych zagadnieniach z Anną Czerwińską rozmawiać będą: Maria Buko, socjolożka i historyczka, oraz Magdalena Kicińska, dziennikarka i redaktorka naczelna „Pismo. Magazyn opinii”.

Transmisję znajdziesz na Facebookowym profilu >> link
lub stronie wydarzenia >> link
[nie podano precyzyjnej informacji na stronie źródłowej w momencie dodawania ogłoszenia na waw4free]

🔴 O CYKLU 🔴
Nie da się rozmawiać o historii powszechnej bez uwzględnienia losów i perspektywy połowy ludzkości. W dominującej narracji historycznej wspomina się o nich raczej na marginesach, w przypisach lub traktuje się je jako tło.
W nowym cyklu zmieniamy te proporcje. Zapraszamy na comiesięczne dyskusje i debaty dotyczące historii kobiet i ich roli w dziejach, inspirowane książkami i projektami na temat kobiet oraz relacjami biograficznymi z Archiwum Historii Mówionej.
Kobiety to aktywne uczestniczki wszystkich historycznych wydarzeń – brały udział w wojnach, powstaniach i rewolucjach, inicjowały zmiany społeczne i obyczajowe, i wdrażały je. Nie bez znaczenia było opracowanie wi-fi czy odkrycie radu i polonu...
Licznie uczestniczyły w wydarzeniach, które zwykle poznajemy z pominięciem kobiecego zaangażowania, ich wspomnień i narracji. Bez wsłuchania się w te głosy nasza wiedza jest nie tylko uboższa czy ograniczona, ale też niepełna i wyrwana z kontekstu.
Autorką cyklu jest Anna Czerwińska — działaczka na rzecz praw kobiet, ekspertka równościowa, kuratorka Wirtualnego Muzeum Historii Kobiet Fundacji Feminoteka, współkuratorka wystaw poświęconych historii kobiet, przygotowywanych we współpracy z Domem Spotkań z Historią i Fundacją na rzecz Równości i Emancypacji STER („Nasze bojownice. 100-lecie praw wyborczych Polek”, „Radne warszawskie. 100-lecie kobiet w Radzie Miejskiej”, „Niepokorne 1976-1989”), autorka kampanii upamiętniającej kobiety - Ulice dla kobiet (wspólnie z Anną Kotowską – Miasto jest Nasze i Fundacją na rzecz Równości i Emancypacji STER), współautorka filmu dokumentalnego o Halinie Paszkowskiej – pierwszej kobiecie dźwiękowcu (Szkoła A. Wajdy).

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę