Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Żydowskie ABC | Judaizm a medycyna

Żydowskie ABC | Judaizm a medycyna

reklama
📅 Data: czwartek, 04 lutego 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Wychodząc od kontekstu obecnej pandemii i podobnych wydarzeń w przeszłości poszukamy odpowiedzi na pytania: Jakie są teologiczne i praktyczne odpowiedzi żydowskie na czasy epidemii? Czy zaszczepienie się na covid-19 jest spełnieniem micwy?
W zrozumieniu tych zagadnień pomogą nam rabinka Małgorzata Kordowicz oraz rabin Oriel Zaretzky, goście specjalni spotkania. Rozmowę poprowadzi gospodarz cyklu Piotr Kowalik.

💻 "Judaizm a medycyna" - transmisja rozmowy na Facebooku Muzeum POLIN >> link

Podczas spotkania przyjrzymy się bliżej znaczeniu, jakie judaizm nadaje medycynie i lekarzom, oraz jego zaleceniom co do ochrony zdrowia i życia. Czy w judaizmie choroby są postrzegane jako „kara boska”? Jak daleko sięgają nakazy dbałości o zdrowie własne i innych? Czy judaizm nadaje lekarzom szczególny status? Poszukamy odpowiedzi m.in. na te pytania z zaproszonymi ekspertami. Jak zwykle zachęcamy także widzów do aktywnego udziału. Na koniec spotkania przewidujemy sesję pytań i odpowiedzi.
Do zobaczenia i usłyszenia!

🔹Rabinka Małgorzata Kordowicz jest absolwentką Wydziału Hebraistyki UW, uczyła hebrajskiego m. in. na UW, w WLH im. J. Kuronia i na UMCS-ie w Lublinie, a obecnie w warszawskim Liceum im. Zuzanny Ginczanki. Wydała 2 książki: polsko-hebrajski modlitewnik dla dzieci oraz wzbogacony o część współczesną reprint elementarza do nauki hebrajskiego z początku ubiegłego wieku. Przez 15 lat była członkinią zespołów redakcyjnych kilku polsko-żydowskich periodyków. W 2016 r. ukończyła studia w Żydowskim Seminarium Teologicznym (JTS) w Nowym Jorku i – jako pierwsza Polka – została rabinką. Posługuje w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, a w Szkole Teologii Żydowskiej Uniwersytetu Poczdamskiego uczy przyszłych rabinów i kantorów.

🔹Rabin Oriel Zaretsky - jest absolwentem Jeshivat ha-Hesder Yerucham, uczelni talmudycznej otwartej w 1993 roku w mieście Jerucham na pustyni Negew, oraz Yeshivat Merkaz ha-Rav w Jerozolimie. Jesziwy te kształcą w duchu religijnego syjonizmu, a jej studenci odbywają służbę wojskową w IDF. W bogatym curriculum vitae rabina znajduje się m.in. nauczanie tygodniowej lekcji Tory dla żołnierzy, przygotowanie do bar micwy, wykłady dla kobiet , a także wolontariat w organizacji „Le-oro nelech”, wychowującej młodzież w duchu odpowiedzialności za naród i państwo. Po 12 latach studiów religijnych smichę (ordynację rabinacką) otrzymał od Naczelnego Rabinatu Izraela. W latach 2016-2017, przygotowując się do pracy w Diasporze, ukończył szkolenia: Instytut Straus-Amiel, Ohr Torah Stone, Ner le-Elef. Rabin Zaretsky jest także chazanem; prowadził modlitwy świąteczne w gminach żydowskich w Meksyku i Kostaryce. Od 2017 pełni funkcję rabina kolelu (zaawansowane studium talmudyczne) w Synagodze Nożyków w Warszawie.

📷Fot. REUTERS/Amir Cohen, Ortodoksyjny żydowski mężczyzna otrzymuje szczepionkę przeciwko COVID-19 w ramach kontynuacji narodowego programu szczepień w Izraelu
---
Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę