Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Wystawa "Obawy" Weronika Alberska

Wystawa "Obawy" Weronika Alberska

reklama
📅 Data rozpoczęcia: poniedziałek, 08 lutego 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📅 Data zakończenia: piątek, 26 lutego 2021

📌 Miejsce: Warszawa - Ursynów, Marco Polo 1 (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Weronika Alberska
"Obawy"

Serdecznie zapraszamy do Galerii Działań na wystawę czynną od 18 grudnia 2020 r. do 26 lutego 2021 r.* (wystawa przedłużona do 26.02.2021 r.)

*Zwiedzanie wystawy możliwe jest jedynie z zachowaniem aktualnych zasad bezpieczeństwa epidemicznego od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00 - 19:30

wstęp bezpłatny

Kurator: dr hab. Sylwester Piędziejewski

Galeria Działań
SMB Imielin, ul. Marco Polo 1; 02-776 Warszawa
tel. 22 643 65 37, link
pon-pt, 14:00-19:00


O wystawie:

"Tytuł ekspozycji „Obawy” wskazuje na jedno z odczuć, które łączy prezentowane w Galerii Działań prace Weroniki Malwiny Alberskiej. Poczucie niepokoju o przyszłość wynika z różnego rodzaju, inspirujących autorkę do tworzenia, zjawisk oraz wydarzeń.

Obejmuje zarówno obawy wynikające z obserwacji tragicznych w skutkach niezrównoważonych działań człowieka względem środowiska naturalnego (obraz: „Wizjer, płonąca Australia”) jak i stawiania niebezpiecznych podziałów między tym co ludzkie i „obce” (obraz „Miejsce graniczne”) oraz z egzystencjalnego lęku przed przemijaniem i śmiercią (m.in. rysunki „Przebieg życia, koń.”, „Lupus”) a także te przed zacieraniem się pamięci historycznej (rysunek „Warszawa”). Wspomniany niepokój dotyczy zatem przyszłych losów samej artystki oraz innych ludzi i środowiska, w którym żyją.

Na wystawie w przeważającej części prezentowane są prace wykonane techniką wypalania w papierze i nakładania kolejnych jego warstw. Zobaczyć można także dwa obrazy olejne z malarskiej części jej praktycznej pracy dyplomowej „Obecność”. Rysunki z ekspozycji to prace, które zostały wykonane na czwartym oraz ostatnim roku nauki autorki na warszawskiej ASP. Z czasem rozciągnięte na blejtramach prace papierowe przeszły w dwustronne formy swobodnie zawieszone w przestrzeni. Niektóre z nich bywają wprawiane w ruch poprzez delikatne podmuchy wpadającego do galerii powietrza.

Podczas tworzenia rysunków artystka najczęściej posługiwała się motywami czerpanymi z przyrody a także nierzadko nawiązywała do cyklu życia oraz nastroju przemijania. Skupiła się w nich na dostrzeganym materialnym, biologicznym aspekcie połączenia człowieka z naturą. Wypalane ślady i idący za nimi żywioł ognia wprowadziły do prac sugestię subtelnej, organicznej przypadkowości, którą celowo w nich pozostawiła. Z prac tych mogłaby wysuwać się proponowana przez autorkę polemika na temat granic oraz wprowadzania opozycji między strefami kultury oraz natury. Miałaby ona na celu zwrócenie uwagi na problemy wynikające z ich stawiania, często pochopnego czy nawet nieuświadomionego.

W Galerii Działań udostępniony do oglądania został także blisko 5-metrowej długości oryginał rysunku „Warszawa”. Jest on wyjątkowy wśród innych wykonanych techniką bliskiej pirografii prac autorki, ponieważ powstawał z myślą o udziale w wydziałowym konkursie na ekspozycję w galerii na antresoli stacji Metra Marymont. Jej propozycja została wybrana a reprodukcja rysunku zrealizowana we wspomnianym miejscu w 2018 roku.

Weronika Alberska podkreśliła, że swoją dotychczasową pracą artystyczną chciała stworzyć przestrzeń do dyskusji o naturze człowieka, pochodzeniu, relacjach i nierozerwalnym związku z przyrodą, a także skutkach naszej obecności w świecie. Przygotowana przez autorkę prac i kuratora wystawy dr. hab. Sylwestra Piędziejewskiego ekspozycja jest prezentacją twórczości wynikającej z poczucia wielu obaw, lecz także wpływu i nadziei na to, że ich wyrażenie w postaci sztuki wizualnej może być kolejnym krokiem w kierunku poszerzania wspólnej refleksji i motywacji do działania w celu naprawy współczesnej rzeczywistości i relacji człowieka z otaczającym go światem."

mgr Franciszek Kaszkiet


Nota biograficzna:

Weronika Alberska jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W roku akademickim 2013/2014 ukończyła dwa semestry kierunku Grafiki w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Od drugiego roku studiów na Akademii Sztuk Pięknych pobierała naukę w pracowni malarstwa prof. Andrzeja Rysińskiego i pracowni rysunku prof. Tomasza Milanowskiego. W roku akademickim 2016/2017 w ramach wymiany studenckiej Erasums+ studiowała przez dwa semestry w Akademie výtvarných umění w Pradze w pracowni prof. Martina Mainera. Od 2014 r. zajmuje się tworzeniem prac malarskich w technice olejnej. W 2015 r. rozpoczęła naukę w pracowni malarstwa ściennego Prof. Edwarda Tarkowskiego, przejętej następnie przez dr. hab. Sylwestra Piędziejewskiego oraz dr hab. Łukasza Majcherowicza. Od 2017 roku tworzy rysunki w technice bliskiej pirografii, a w 2018 roku jej praca wykonana w technice wypalania w papierze została czasowo wyeksponowana w Galerii A19 znajdującej się na antresoli metra Marymont w Warszawie. W 2020 r z wyróżnieniem ukończyła studia magisterskie na Wydziale Malarstwa oraz otrzymała I Nagrodę Ewy Tomaszewskiej za pracę dyplomową „Obecność” zrealizowaną pod kierunkiem prof. Andrzeja Rysińśkiego.


Wystawy indywidualne:
2020 Wystawa dyplomowa Obecność/Organiczna, Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica w Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, Warszawa
2018 Warszawa, Galeria A19, antresola stacji metra Marymont, Warszawa

Wystawy zbiorowe:
2020 Projekt Pocztówka z domu, wirtualna galeria Galerii Salon Akademii, wystawa on-line
2020 Wystawa, której NIE będzie, Wydział Malarstwa ASP w Warszawie, wystawa on-line
2019 Ściana- prace studentów i absolwentów pracowni technologii i technik malarstwa ściennego, Galeria Działań, Warszawa
2019 Rysuj R-Y-S-U-J!, Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica w Dzielnicy Bielany m.st.Warszawy, Warszawa
2018 Rysunek- wystawa katedry rysunku dla studentów II-V roku Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie, Centrum Informacji im. Jana Nowaka Jeziorańskiego, Warszawa
2018 Noc Muzeów, Wydział Malarstwa ASP w Warszawie, Warszawa
2017 Malba IV, Komunikační prostor Školská 28, Praga, Czechy
2016 POKOJE, Containall, Praga, Czechy

Kontakt do autorki:
Facebook: Artvery Weronika Alberska
E-mail: [email protected]

Zdjęcie w wydarzeniu:
Weronika Alberska, "Cortex III" (awers i rewers), rysunek wypalany w papierze, 80 x 41 - 52 cm, 2020

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę