Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Teatr Grot "Boski Elwiro"

Teatr Grot "Boski Elwiro"

reklama
📅 Data: niedziela, 21 lutego 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: okolice Warszawy, Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie, ul. Kardynała Wyszyńskiego 11 (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Pomysłodawcą sztuki o Andriollim jest Arkadiusz Głogowski, aktor (absolwent PWSFTviT w Łodzi - Filmówka), reżyser, założyciel i dyrektor Teatru Grot w Józefowie. Akcja dramatu rozgrywa się w roku 1885. Elwiro i Natalia mieszkają już w Brzegach, ale jeszcze na chwilę wracają do swojego dworku „Stasinów”, gdzie następują wydarzenia zmieniające ich dalsze losy…

Autor: Bożena Abratowska, reżyseria i inscenizacja – Arkadiusz Głogowski, muzyka – Filip Matuszewski (fortepian) i Weronika Kwiek (skrzypce)
Występują: Kinga i Arkadiusz Głogowscy, Maurycy Wolf i Stanisław Górka.

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI do odbioru w MOK Józefów od wtorku do piątku w godz. 11:00 - 17:00, w niedzielę w godz. 16:00 - 17:30.
UWAGA! ZASADY UDZIAŁU W WYDARZENIACH! W związku z wirusem SARS-COV-2, aby uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez MOK Józefów należy:
- wypełnić na miejscu: KWESTIONARIUSZ ZDROWIA I KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ,
- w wydarzeniach na sali widowiskowej może wziąć udział maksymalnie 90 osób, na terenie budynku obowiązują maseczki.

Transmisja online na kanale YouTube ( >> link ) i profilu FB MOK Józefów ( >> link ) oraz na stronie www: link

***
Kiedy myślimy o Michale Elwiro Andriollim i jego twórczości, to przywołujemy w swojej pamięci ilustracje do Pana Tadeusza lub styl architektoniczny drewnianych przedwojennych willi i na tym nasza wiedza o artyście się właściwie kończy.
Faktycznie, Andriolli zilustrował Pana Tadeusza na 100-lecie powstania epopei narodowej, spełniając prośbę wydawcy Hermana Altenberga, wydawcy Lwowskiego - w spektaklu świetnie wciela się w tę postać Stanisław Górka (profesor, dyrektor Towarzystwa Teatralnego „Pod Górkę”).
Andriolli był również architektem. Zachwyca jego styl tzw. „świdermajer”, który zaprojektował wzorując się na dworkach szwajcarskich, a także na drewnianych domach na Syberii, gdzie został zesłany za działalność powstańczą (Powstanie Styczniowe).
Orientujemy się w jego twórczości mniej lub więcej, ale kompletnie nie znamy go jako człowieka o wielkiej pasji tworzenia, obdarzonego wyjątkowym talentem malarskim i żarliwego patriotę, który kochał namiętnie i darzył miłością swój kraj - Polskę.
Arkadiusz Głogowski, zamieszkały w sąsiedztwie „Brzegów” Andriollego, zafascynowany szeroką działalnością wizjonera i artysty, postanowił zrobić o nim spektakl. Zaprosił do współpracy Bożennę Abratowską, która napisała scenariusz sztuki. Na miejsce prapremiery zostały obrane ruiny dworku Andriollego w Mińsku Mazowieckim.
Akcja dramatu rozgrywa się w roku 1885. Elwiro i Natalia mieszkają już w Brzegach, ale jeszcze na chwilę wracają do swojego dworku „Stasinów”, gdzie następują wydarzenia zmieniające ich dalsze losy…
W rolę Natalii – rzeźbiarki wcieliła się Kinga Teresa Głogowska (absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, współzałożycielka Teatru Grot, Wokalistka Warszawskiej Opery Kameralnej), która stworzyła wyjątkową kreację aktorską. Jej wrażliwość, temperament a także wspaniały głos (wykonuje dwie arie) oraz piękna prezencja w sukni z XIX w., nie pozostawia widza obojętnym.
W spektaklu w rolę dr Henryka Dobrzyckiego z Mieni, przyjaciela Andriollego wciela się aktor Maurycy Wolf, absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Wielkim walorem przedstawienia jest muzyka wykonywana osobiście przez kompozytora Filipa Matuszewskiego, mieszkańca Józefowa, absolwenta Królewskiego Konserwatorium w Hadze. Kompozytorowi towarzyszy na skrzypcach Weronika Kwiek, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Specjalnie do spektaklu zostały nakręcone filmy w konwencji kina niemego, dopowiadające historie bohaterów oraz został zrekonstruowany techniką mappingu 3D dworek Andriollego.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę