Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Koronawirus na celowniku - zapytaj naukowca, część 2 | Wieczory dla dorosłych online

Koronawirus na celowniku - zapytaj naukowca, część 2 | Wieczory dla dorosłych online
📅 Data: czwartek, 25 lutego 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Za nami pierwsze tygodnie szczepień. Do stosowanych od początku roku szczepionek typu mRNA Pfizera i Moderny dołączyła niedawno szczepionka wektorowa firmy AstraZeneca. W odróżnieniu od tamtych nie wymaga ona przechowywania w skrajnie niskich temperaturach, co z punktu widzenia przeciwdziałania pandemii jest bardzo istotne. Możliwość przechowywania w zwykłej lodówce (2–8°C) to zresztą wspólna cecha wszystkich szczepionek wektorowych, niewykluczone więc, że to one staną się głównym orężem w walce z koronawirusem. Warto więc odnieść się do krytycznych opinii, wedle których skuteczność preparatu AstraZeneca jest o wiele mniejsza niż szczepionek mRNA i nie należy go podawać osobom powyżej 55 roku życia. Tym bardziej, że w niedługim czasie mogą wejść do użycia także inne szczepionki typu wektorowego. Choćby rosyjski Sputnik V, stosowany już m.in. w Rosji, Indiach i Korei Południowej, czy preparat firmy Johnson & Johnson, który przechodzi ostatnie testy kliniczne. Ogromną zaletą tego ostatniego jest to, że został opracowany w formie jednodawkowej, co znacznie przyspieszy i uprości proces zaszczepiania.

Zapraszamy na spotkanie z dr. hab. Piotrem Rzymskim, specjalistą w dziedzinie mikrobiologii oraz biologii medycznej i środowiskowej, który przybliży mechanizm działania szczepionek wektorowych, a także omówi ich skuteczność i związane z ich stosowaniem możliwe skutki uboczne.
Zachęcamy do wcześniejszego zadawania pytań – nie tylko związanych z tym tematem, ale także dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce oraz walki z koronawirusem.
Pytania skierowane do prowadzącego możecie zadawać pod tym postem na Facebooku >> link

Transmisja spotkania na YouTube >> link

Piotr Rzymski – doktor habilitowany nauk medycznych, adiunkt w Zakładzie Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, współautor ponad 140 publikacji naukowych, wykładowca i popularyzator nauki. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ekspert unijnej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych, ekspert zewnętrzny Światowej Organizacji Zdrowia oraz ambasador międzynarodowej sieci naukowej Universal Scientific Education and Research Network (USERN) w Polsce.

-----
Źródło zdjęcia: National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID)

-----
Jesteśmy zamknięci, ale intensywnie działamy. Wydarzenie udostępniamy bezpłatnie. Będzie nam miło, jeśli zechcecie nas wesprzeć. Sprawdźcie, jak: link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę