
Data: niedziela,
07 marca 2021

Godzina rozpoczęcia: 11:00

Miejsce:
💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
waw4free jest wspierane przez Opti
📣 Cykl bezpłatnych rodzinnych warsztatów online "Co za meble - historia mebli wypoczynkowych"!
Kanapa – mebel do wypoczynku
7 marca 2021 r., godz. 11.00
Kanapa to dziś najpopularniejszy mebel wypoczynkowy. Znajduje się właściwie w każdym domu. Jej pierwowzorem mogła być cassapanca, czyli renesansowa ława z wysokim oparciem i podłokietnikami oraz siedziskiem w formie skrzyni. Stanowiła ona podstawowy element wyposażenia zamożnych domów we Florencji w połowie XV wieku. W kolejnych stuleciach zaczęto tapicerować jej siedzisko i tworzyć bardziej finezyjne konstrukcje. Wtedy też zyskała konkurentkę w postaci sofy o rodowodzie tureckim, która była postrzegana jako mebel orientalny przeznaczony dla mężczyzn. Nie wszyscy jednak byli gotowi na to, aby przyjmować gości w pozycji półleżącej. Większą popularnością cieszyła się zatem kanapa, na której mogły swobodnie zasiąść dwie osoby, co sprzyjało konwersacjom, ploteczkom i flirtom.
Kanapa i sofa to dwa różne meble. Kanapa, w przeciwieństwie do sofy, może przekształcić się w wygodne łóżko. Sofa z kolei zwykle jest niższa od kanapy, bardziej miękka, a wyglądem przypomina szerszy fotel. Sofa największe uznanie zdobyła w XIX wieku i cieszy się do dziś niesłabnącym zainteresowaniem obu płci. Kanapa zaś zawrotną karierę zrobiła w kolejnym stuleciu, kiedy to w naszych domach zagościły telewizory. Obecnie sofę uznaje się za rodzaj kanapy.
W czasie warsztatów zaprezentujemy XVIII-wieczne kanapy, które znajdują się we wnętrzach pałacu w Wilanowie. Opowiemy również o sofach, które zostały uznane za ikony designu. Należy do nich na przykład ta wykonana na podstawie rysunku hiszpańskiego malarza surrealisty Salvadora Dalego, w kształcie ust znanej amerykańskiej aktorki May West.
🧑 Dla kogo? Dla rodzin z dziećmi w wieku powyżej 9 lat.
👉 link do spotkania:
link
(wystarczy wejść przez link o właściwej godzinie i przenieść się w czasie razem z Katarzyną Pietrzak).
Więcej o warsztatach przeczytacie na stronie wydarzenia (link poniżej)
👉 Warto poznawać historię od innej strony 🤓
Do zobaczenia!
[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]