Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Cjankali - czytanie online

Cjankali - czytanie online

reklama
📅 Data: poniedziałek, 01 marca 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Miło nam poinformować, że udało nam się spełnić Wasze prośby i ponownie udostępnimy nagranie czytania sztuki „Cjankali” Friedricha Wolfa. Reżyseruje Anna Wieczur-Bluszcz, tłum. Sława Lisiecka, Zdzisław Jaskuła.

Czytanie odbędzie się na platformie Zoom.
Nagranie będzie dostępne przez tydzień na kanale na YouTube Teatru Dramatycznego - aktywuje się 1 marca o 19:00 >> link

Dwudziestoletnia Hetel stoi przed wyborem dokonania aborcji. Bezrobotna dziewczyna nie posiadająca pieniędzy na utrzymanie dziecka ani na honorarium dla lekarza, decyduje się na dokonanie zabiegu w domu. Niemiecka sztuka Friedricha Wolfa, której głośna realizacja w reż. Leona Schillera odbyła się w Teatrze Miejskim w Łodzi w 1930 roku, ukazywała konsekwencje zakazu przerywania ciąży i tym samym domagała się jej legalizacji. Tłem dla losów głównej bohaterki stają się masowe strajki robotników, pracowników fabryk i kobiet, którzy na ulicach walczą o prawo do godnego życia. Brechtowski w swojej wymowie dramat Wolfa to dowód, że o aborcji dyskutowano sto lat temu, z nie mniejszą powagą i zaangażowaniem niż dziś.
Obsada: Marta Król, Agata Różycka, Michał Klawiter, Sławomir Grzymkowski, Maciej Wyczański, Kamil Mróz, Anna Moskal, Modest Ruciński, Agnieszka Wosińska, Kamil Szklany, Katarzyna Herman, Anna Kłos

Po czytaniu zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania dyskusji. Gośćmi będę Anna Wieczur-Bluszcz, prof. Anna Kuligowska,-Korzeniewska - wykładowczyni Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Beata Chmiel - menadżerka kultury, Sława Lisiecka - tłumaczka literatury niemieckiej oraz Ewa Kiedio- członkini redakcji kwartalnika"Więź"

Friedrich Wolf (1888-1953) – niemiecki pisarz, lekarz, dyplomata. Studiował medycynę, filozofię i historię sztuki w Monachium, Tybindze i Berlinie. W 1914 roku został lekarzem na froncie zachodnim podczas I wojny światowej, w 1917 roku opublikował swoje pierwsze utwory literackie. Po 1928 został członkiem partii komunistycznej. W 1929 roku jego dramat „Cyankali” wywołał dyskusję na temat aborcji, a on został na krótko aresztowany i oskarżony o wykonywanie aborcji. Na początku 1932 założył Südwest Spieltrupp w Stuttgarcie, grupę świeckich aktorów którzy poruszali kontrowersyjne na ówczesne czasy tematy.
Prawa autorskie do sztuki "Cjankali" reprezentuje w Polsce ADiT w Warszawie.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę