Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Hrabal na Elektoralnej / 53 lata później

Hrabal na Elektoralnej / 53 lata później

reklama
📅 Data: niedziela, 14 marca 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12 (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Wieczór poświęcony wybitnemu czeskiemu twórcy – Bohumilowi Hrabalowi, zorganizowany w 53. rocznicę jedynego w Polsce spotkania autorskiego pisarza.

-----
Nieodpłatne wejściówki: link

Drogi Widzu! Przed pobraniem wejściówki prosimy o zapoznanie się z regulaminem sprzedaży oraz regulaminem udziału w wydarzeniach organizowanych przez Mazowiecki Instytut Kultury w okresie pandemii, a także wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia, które należy przekazać bileterowi w dniu wydarzenia. Materiały do pobrania: link

-----
Streaming:
Facebook/Mazowiecki Instytut Kultury: link
Youtube/Mazowiecki Instytut Kultury: link

-----
7 marca 1968 roku doszło do jedynego w Polsce spotkania autorskiego Bohumila Hrabala. Wydarzenie odbyło się w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie, tym samym, w którym dzisiaj mieści się Mazowiecki Instytut Kultury. Po spotkaniu wyświetlono film "Pociągi pod specjalnym nadzorem" – nakręcony na podstawie opowiadania Bohumila Hrabala. W miesiąc później ten obraz zdobył Nagrodę Oscara.

Klimat tamtego spotkania oraz postać i utwory czeskiego pisarza przypominamy już od kilku lat co roku w marcu, zapraszając tłumaczy i znawców literatury polskiej i czeskiej, pisarzy, artystów – twórców filmowych i teatralnych. Rok 2020 pamiętamy szczególnie – nie tylko ze względu na pandemię, ale głównie dlatego, że był wtedy z nami wybitny aktor i nasz przyjaciel Wojciech Pszoniak, który po mistrzowsku czytał prozę Hrabala. Był to ostatni występ przed chorobą i śmiercią tego wspaniałego artysty. Jemu też dedukujemy tegoroczną odsłonę wydarzenia.

W tym roku głównym gościem wieczoru będzie ceniona w Polsce i na świecie, a zwłaszcza w Czechach, gdzie ukończyła praską uczelnię filmową FAMU, autorka wielu nagradzanych filmów – Agnieszka Holland. Jej najnowszy film "Szarlatan", przedstawiający czeskiego znachora – Jana Mikolášeka, otrzymał 14 nominacji Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej do dorocznych Czeskich Lwów.

Rozmowę z artystką poprowadzi filmoznawca i krytyk filmowy – Łukasz Maciejewski. Tematem będzie nie tylko literatura czeska, ale też film – postać i twórczość zmarłego niedawno, we wrześniu 2020 roku, Jiřego Menzla – reżysera "Pociągów pod specjalnym nadzorem" i bliskiego przyjaciele Bohumila Hrabala.

Fragmenty książki "Pociągi pod specjalnym nadzorem" przeczyta Karolina Gruszka, a muzykę wykona wybitny saksofonista z Monachium – Leszek Żądło.

Na zakończenie zaplanowaliśmy pokaz filmu, który zostanie też udostępniony dla wszystkich zainteresowanych w dniu wydarzenia i w dniu poprzedzającym na platformie VOD Mazowieckiego Instytutu Kultury.

Partnerami wydarzenia są Czeskie Centrum i Flixmojo.pl. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Ambasador Republiki Czeskiej Ivan Jestřáb.

-----
Mazowiecki Instytut Kultury jest beneficjentem Fundusz Wsparcia Kultury, pomocy finansowej polskiego rządu skierowanej do sektora kultury podczas pandemii COVID-19.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę