Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Tu Muranów: Kino Muranów, spotkanie z Romanem Gutkiem

Tu Muranów: Kino Muranów, spotkanie z Romanem Gutkiem

reklama
📅 Data: sobota, 13 marca 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Kino Muranów znajduje się przy Placu Bankowym, niedaleko stacji Metra Ratusz Arsenał i znane jest nie tylko mieszkańcom i mieszkankom Muranowa. Budynek kina słynnego w całej Warszawie stanął tutaj tuż po II wojnie światowej, zaś w 1994 roku jego właścicielem stała się firma Gutek Film. Od lat miejsce to współtworzy lokalny koloryt Muranowa. Widzowie chętnie uczestniczą zarówno w pokazach repertuarowych, jak i kolejnych edycjach przeglądów i festiwali filmowych.

O historii działalności kina dzielącego swoją nazwę z nazwą dzielnicy, bez którego wielu mieszkańców nie wyobraża sobie współczesnego Muranowa, porozmawiamy z Romanem Gutkiem, właścicielem firmy Gutek Film.
Prowadzenie: Anna Tatarska

Roman Gutek (1958) – studiował na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i w Instytucie Sztuki PAN (seminarium z antropologii kina prowadzone przez prof. Aleksandra Jackiewicza). W 1985 roku stworzył Warszawski Festiwal Filmowy, którego szefem był do 1991 roku. Jest założycielem i współwłaścicielem firmy Gutek Film (istnieje od 1994) zajmującej się dystrybucją kina autorskiego. Firma prowadzi także kino Muranów w Warszawie. Twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty (2001) oraz American Film Festiwal (2010 rok), które odbywają się we Wrocławiu. Członek Europejskiej Akademii Filmowej. Za swoją kulturotwórczą działalność Roman Gutek otrzymał w 2003 roku Paszport POLITYKI, prestiżowe wyróżnienie jednego z największych polskich tygodników.

Współorganizator: Gutek Film

Transmisja spotkania na Facebookowym profilu >> link

-----

Muzeum Polin oraz Gutek Film zapraszają na pokaz online filmu „Syn Szawła” (reż. László Nemes).
Film dostępny będzie na platformie: player.gutekfilm.pl
Po bezpłatny kod na pokaz prosimy zgłaszać się pod adresem: [email protected] wyłącznie w dniach 8-12 marca 2021. Kod należy aktywować między 13.03 godziną 19.00 a 14.03 godziną 18.59. Po aktywacji kod będzie ważny przez 24 godziny. Uwaga! Liczba kodów jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Opis filmu:
Rok 1944, Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando –oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady –na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.
Debiut 38-letniego László Nemesa –nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes –przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.
„Syn Szawła” powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat. Być może dlatego Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu „Shoah”, przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa i podziękował mu za film.
„Syn Szawła” to perfekcyjny, porażający i trzymający w napięciu obraz, który przejdzie do historii kina.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę