Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Dyskusja | Jakby wybuchło, to razem ze mną. I tyle.

Dyskusja | Jakby wybuchło, to razem ze mną. I tyle.

reklama
📅 Data: niedziela, 18 kwietnia 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
W przeddzień 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Sylwia Chutnik, Karolina Szymaniak i Zuzanna Hertzberg będą rozmawiać o roli, jaką w powstaniu odegrały kobiety.

Historia powstania w getcie warszawskim to nie tylko historia walczących mężczyzn. To także historia m.in. Frani Beatus, której ciała nigdy nie odnaleziono, Dwory Baran, tęskniącej za zapachem wołyńskich lasów, gdy paliło się getto i Halinki Rochman, która przyjęła kulę przeznaczoną dla swojej koleżanki – Róźki Rozenfeld, i tak zastrzelonej na ulicy kilka dni później.

Sylwia Chutnik, Zuzanna Hertzberg i Karolina Szymaniak spróbują przywrócić pamięć o kobietach walczących w kwietniowym zrywie. Kim były? Jak zmieniały się podczas walki? Co stało się z tymi, które przeżyły wojnę? Jaki był stosunek mężczyzn bojowców do walczących koleżanek? I wreszcie: czym różnią się wspomnienia walczących kobiet od wspomnień walczących mężczyzn?
Bądźcie z nami #live 18 kwietnia o 18.00, do zobaczenia!

Transmisja na Facebookowym profilu >> link

O UCZESTNICZKACH DYSKUSJI:
Sylwia Chutnik – pisarka i felietonistka, propagatorka czytania, współautorka programu Barłóg Literacki, działaczka społeczna. Ukończyła kulturoznawstwo oraz Gender Studies na Uniwersytetu Wwarszawskiego. Autorka powieści i opowiadań. Nominowana do Nagrody Nike w 2009, 2012 i 2015 roku. Laureatka Paszportu Polityki za rok 2008.
Karolina Szymaniak – adiunktka w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz pracowniczka naukowa Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Jej zainteresowania naukowe obejmują współczesną literaturę jidysz, polsko-żydowskie stosunki kulturowe, politykę pamięci oraz teorie modernizmu i awangardy.
Zuzanna Hertzberg – artystka interdyscyplinarna, artywistka i badaczka. Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Sztuki Mediów pod opieką artystyczną prof. Leona Tarasewicza i prof. Krzysztofa Wodiczko. Jest także absolwentką Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Współzałożycielka Żydowskiego Bloku Antyfaszystowskiego, członkini Koalicji Antyfaszystowskiej oraz członkini zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę