Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Pragmatycy i wizjonerzy: Róża Luksemburg

Pragmatycy i wizjonerzy: Róża Luksemburg
📅 Data: czwartek, 18 marca 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na drugą z cyklu dyskusji pt. „Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo”. Podczas spotkania zastanowimy się dlaczego Róża Luksemburg – jej osoba, dokonania i poglądy są dziś uznawane za kontrowersyjne. Jaki był jej stosunek do marksizmu oraz do idei państwa narodowego? Czy była feministką? Jak jej postawa może być odbierana w kontekście buntu kobiet, który dzisiaj jest tak obecny zarówno na ulicy, jak w debacie publicznej. Dlaczego pojawia się w gronie wybranych kobiet, które prezentujemy w nowej galerii? A może są jeszcze inne kobiety, o których walce, zaangażowaniu w idee warto wiedzieć, ale które historia nieco ukryła?

W dyskusji wezmą udział:

Prof. Michał Kozłowski – Filozof, badacz społeczny, publicysta. Pracuje na Wydziale filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat związany z kwartalnikiem Bez Dogmatu i polską edycją Le Monde Diplomatique. Członek kolektywu Rok Antyfaszystowski. Ostatnio publikował artykuły; Czerwony nacjonalizm? Przyczynek do genealogii polskiego stalinizmu); Propaganda faszystowska. O nieuchwytnej istocie faszyzmu historycznego; Goodbye Nasser: Dynamics and. Contradictions of Gender Politics in the. Middle East. (2019) ; L’empire contre la démocratie ? Sur la généalogie impériale de l’universalisme (2020)

Aneta Górnicka-Boratyńska – pisarka, dziennikarka, polonistka, krytyczka literacka i feministka. Doktoryzowała się na Uniwersytecie Warszawskim, napisała pracę o polskich emancypantkach „Stańmy się sobą”. Publikowała w takich czasopismach jak Ex Libris, Gazeta Wyborcza, Polityka, Res Publica Nowa, Wysokie Obcasy

Spotkanie poprowadzi prof. Magdalena Środa – polska etyk, filozofka, publicystka, doktor habilitowana nauk humanistycznych, profesor na Uniwersytecie Warszawskim, feministka, w latach 2004–2005 pełnomocniczka rządu do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn. W 2020 roku opublikowała książkę „Obcy, inny, wykluczony”.

Cykl dyskusji „Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo” finansowany jest ze środków Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga.

Transmisja na Facebookowym profilu >> link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧