Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Widoki na przyszłość lat 40. | Rozmowa Doroty Jareckiej, Luizy Nader i Piotra Słodowskiego

Widoki na przyszłość lat 40. | Rozmowa Doroty Jareckiej, Luizy Nader i Piotra Słodowskiego
📅 Data: wtorek, 23 marca 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na panel dyskusyjny z udziałem Doroty Jareckiej, prof. Luizy Nader i dr. Piotra Słodkowskiego, towarzyszący wystawie „Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm żydowsko–polski”.

🟦 Widoki na przyszłość lat 40. 🔴

Lata 40. XX wieku są obecnie najżywiej badaną dekadą w historii sztuki w Polsce. Obejmują nie tylko graniczne doświadczenia wojny i Zagłady Żydów, lecz także początki implementowania komunizmu w Europie Środkowej, projekty sztuki socjalistycznej oraz gwałtowną recepcję nowych impulsów artystycznych.

Dorota Jarecka, Luiza Nader i Piotr Słodkowski będą rozmawiać o widokach na przyszłość lat 40.: nowych perspektywach badawczych, przeoczonych tematach, potencjalnych rewizjach i reinterpretacjach. Zastanowią się, jak wojna i powojnie determinowały kształt kultury i sztuki kolejnych dekad (jej kanon, tradycje, wykluczenia).

Jak funkcjonowały konkurencyjne formy pamięci najbliższej przeszłości? W jaki sposób sztuka łączyła się z modernizacją, nowoczesnością i politycznością? Jak artyści odpowiadali na lokalne i globalne postulaty zaangażowania, humanizmu i socjalizmu? I czego możemy się z tego nauczyć?

📅 KIEDY:
wtorek 23 marca 2021 | godz. 18.00

👤 KTO:
Dorota Jarecka, prof. Luiza Nader, dr Piotr Słodkowski

📍 GDZIE:
online | Facebook Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie >> link

👤 Dorota Jarecka – historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka. Jest współautorką książki „Erna Rosenstein. Mogę powtarzać tylko nieświadomie” wydanej w 2014 roku w Warszawie, którą poprzedziła seria wystaw artystki w Fundacji Galerii Foksal w Warszawie (2011), w Galerii Art Stations w Poznaniu (2011) oraz w Królikarni, Muzeum im. X. Dunikowskiego w Warszawie (2014). Opublikowała książkowy wywiad z Andą Rottenberg „Już trudno” (2013). Do 2012 pracowała jako krytyk sztuki w „Gazecie Wyborczej”. Obecnie przygotowuje pracę doktorską w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

👤 prof. Luiza Nader – historyczka sztuki, zajmuje się sztuką nowoczesną i współczesną, inspiruje się post-humanistyką, teoriami związanymi z afektem i emocjami, pamięcią, archiwum, traumą. Autorka „Konceptualizmu w PRL” (2009) oraz licznych tekstów przewartościowujących obraz pola artystycznego lat 60. i 70. XX wieku. W swoich ostatnich badaniach koncentruje się na relacjach sztuki i wydarzeń/doświadczeń granicznych, na pracach artystycznych (i nie-artystycznych) z Zagłady i wobec Zagłady. Publikowała w takich czasopismach jak m.in. „Zagłada Żydów. Studia i materiały”, „Teksty Drugie”, „Konteksty”, „RIHA Journal”. Właśnie ukazała się jej najnowsza książka „Afekt Strzemińskiego. Teoria widzenia, rysunki wojenne. Pamięci przyjaciół – Żydów” (2018).

👤 dr Piotr Słodkowski – historyk sztuki, adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Absolwent programu doktorskiego Akademii Artes Liberales. Redaktor książek „Przestrzeń społeczna. Historie mówione Złotego Grona i Biennale Sztuki Nowej” (2014), „Czas debat. Antologia krytyki artystycznej z lat 1945–1954” (2016) oraz „Modernizm żydowsko-polski. Henryk Streng/Marek Włodarski a historia sztuki” (2019). Dwukrotny laureat Nagrody Stowarzyszenia Historyków Sztuki im. Szczęsnego Dettloffa (2017, 2018) oraz finalista Nagród Naukowych POLITYKI 2019 w kategorii Nauki Humanistyczne. Interesuje się polską i środkowoeuropejską sztuką XX wieku w perspektywie współczesnej myśli humanistycznej.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę