Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Współczesne użycia sztuki zaangażowanej | Rozmowa Marii Poprzęckiej, Jana Sowy i Kuby Szredera

Współczesne użycia sztuki zaangażowanej | Rozmowa Marii Poprzęckiej, Jana Sowy i Kuby Szredera

reklama
📅 Data: czwartek, 25 marca 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na panel dyskusyjny z udziałem prof. Marii Poprzęckiej, dr Kuby Szredera i dr hab. Jana Sowy. Rozmowę poprowadzi Joanna Sokołowska. Spotkanie towarzyszy wystawie „Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm żydowsko–polski”.

🔴 Współczesne użycia historycznej sztuki zaangażowanej 🟦
Co sprawia, że w danym momencie aktualności nabierają wybrane fragmenty archiwum sztuki społecznie zaangażowanej? Jakie potrzeby i diagnozy współczesności wyrażają się poprzez publiczne upamiętnianie artystek i artystów uczestniczących w minionych dyskusjach politycznych?
Wystawa „Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm polsko-żydowski” będzie pretekstem do dyskusji o współczesnym użytku (lub bezużyteczności) historycznej sztuki społecznie zaangażowanej. Prof. Maria Poprzęcka, dr Kuba Szreder i dr hab. Jan Sowa będą rozmawiać o splocie historii, polityki i sztuki, koncentrując się na retroaktywnych strategiach uaktualniania działań artystyczno-politycznych.
Dlaczego wystawy historycznych artefaktów mogą mieć interwencyjny charakter? Do jakich polityk używana jest zaangażowana sztuka awangardowa? Na czym polega rewizyjny potencjał wystawy „Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm polsko-żydowski”?

📅 KIEDY:
czwartek 25 marca 2021 | godz. 18.00

👤 KTO:
Uczestnicy i uczestniczki: prof. Maria Poprzęcka, dr hab. Jan Sowa, dr Kuba Szreder
Prowadząca: Joanna Sokołowska

📍 GDZIE:
transmisja na żywo | Facebook Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie >> link

---

👤 prof. Maria Poprzęcka – historyczka sztuki, profesor zwyczajny na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie współprowadzi liczne autorskie seminaria magisterskie i doktoranckie. Autorka wielu publikacji z zakresu historii sztuki. Obecnie głównym przedmiotem jej zainteresowań jest teoria i krytyka sztuki współczesnej. Laureatka m.in. Nagrody Literackiej Gdyni, Nagrody Krytyki Artystycznej im Jerzego Stajudy.

👤 dr hab. Jan Sowa – materialistyczno-dialektyczny teoretyk i badacz społeczny. Doktor socjologii, habilitował się z kulturoznawstwa, koncentruje się na badaniach nad nowoczesnością. Był kuratorem programu dyskursywnego i badań pierwszej edycji (2018–2019) Biennale Warszawa, a obecnie pracuje na stanowisku profesora w Katedrze Teorii Kultury Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor i redaktor kilkunastu książek, między innymi „Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą”, „Sport nie istnieje. Igrzyska w społeczeństwie spektaklu” (wspólnie z Krzysztofem Wolańskim), „Solidarność 2.0, czyli demokracja jako forma życia”.

👤 dr Kuba Szreder – wykładowca na WZKW Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Po ukończeniu socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował jako niezależny kurator interdyscyplinarnych projektów z pogranicza sztuki, działań publicznych, krytycznej refleksji i społecznych eksperymentów. Jest redaktorem wielu książek i katalogów oraz autorem tekstów z zakresu socjologii i teorii sztuki. Autor książki „ABC Projektariatu”. W 2009 roku zainicjował Wolny Uniwersytet Warszawy, z którym przeprowadził szereg programów badawczych dotyczących współczesnych systemów produkcji kulturowej.

👤 Joanna Sokołowska – kuratorka w Muzeum Sztuki w Łodzi, autorka wystaw i publikacji poświęconych sztuce współczesnej. Ostatnio podjęła studia z psychologii procesu. Za pomocą sztuki angażuje ludzi do rozwijania wyobraźni, empatii i wrażliwości. Wspólnie z artystkami, artystami i innymi sojuszniczkami porusza takie tematy, jak przyszłość pracy, wspólnot połączonych troską o Ziemię czy globalnym siostrzeństwem. Zrealizowała liczne międzynarodowe wystawy problemowe, m.in. „Zjednoczona Pangea” (Muzeum Sztuki w Łodzi, 2019), „For beyond that horizon lies another horizon” (Edith-Ruß-Haus für Medienkunst, Oldenburg, 2017), „Wszyscy ludzie będą siostrami” (Muzeum Sztuki w Łodzi, 2016), „Robotnicy opuszczają miejsca pracy” (Muzeum Sztuki w Łodzi, 2010) czy „Inne miasto – inne życie” (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki i przestrzenie publiczne, Warszawa, 2008).

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę