Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

„Pozostawimy po sobie tęczę śladów”. Artyści, wystawy, bale – żydowskie instytucje i stowarzyszenia

„Pozostawimy po sobie tęczę śladów”. Artyści, wystawy, bale – żydowskie instytucje i stowarzyszenia

reklama
📅 Data: wtorek, 06 kwietnia 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Zapraszamy na seminarium naukowe online.
REJESTRACJA >> link

„Pozostawimy po sobie tęczę śladów”. Artyści, wystawy, bale – żydowskie instytucje i stowarzyszenia artystyczne w Warszawie w latach 1911–1939
Sztuka żydowska, twórczość artystów-Żydów artystek Żydówek, żydowskie środowisko artystyczne – to część dziejów sztuki w Polsce. W czasie spotkania prelegentka przedstawi przygotowywaną książkę poświęconą Warszawie. Publikacja będzie istotnym uzupełnieniem obrazu sztuki polskiej – tej tworzonej w granicach państwa i tej powstającej poza jego granicami – we Francji, USA, Palestynie.
W badaniach dr Piątkowskiej nie chodzi o „sztukę narodową”, tym razem żydowską (choć będzie o niej mowa), ale o opisanie różnorodnego środowiska, zróżnicowanego zarówno w poczuciu tożsamości osobistej i artystycznej. Żydowskość dla wielu artystów była istotną częścią ich artystycznych życiorysów, dla innych natomiast pozostawała elementem nieistotnym dla ich twórczej działalności (choć ważnym w wymiarze osobistym). Prelegentka podkreśla:
"Używamy określeń Polak, Żyd – bezrefleksyjnie przypisując twórców do jednej możliwej opcji tożsamościowej, nie podążając za własną identyfikacją opisywanych przez nas postaci, nie przyjmując do wiadomości istnienia dwóch tożsamości np. polsko-żydowskiej. Sprawia to, że badania twórczości artystów-Żydów wypisywane są z badań nad sztuką polską, spychane na margines, wypychane z „centrum” na „peryferia” (jako sztuka mniejszości). Uważam, że bez pełnego opisu środowisk artystycznych Warszawy i podejmowanych przez nie działań (nie tylko Żydów, ale też np. Ukraińców,), jego odmienności i podobieństw z „polskim” życiem artystycznym, bez znajomości marzeń, podejmowanych działań i twórczości artystów Żydów i historia sztuki polskiej, jest niepełna, niezrozumiała w swym braku i pominięciu ważnych aspektów twórczości artystycznej w XX wieku."

Prelegentka:
dr Renata Piątkowska jest historyczją sztuki i autorką licznych artykułów i publikacji, w tym książki „Między Ziemiańską a Montparnassem. Roman Kramszyk” [Warszawa 2004].
Wśród ostatnio opublikowanych artykułów były m.in. teksty poświęcone Abrahamowi Ostrzedze oraz tematyce pogromów w twórczości artystów–Żydów w Polsce.
Pracowała w Żydowskim Instytucie Historycznym, gdzie była kuratorką wielu wystaw, m.in.: „Maurycy Trębacz 1861-1941” (1993); „Artur Markowicz 1872-1934” (1995); „Roman Kramsztyk (1885-1942)” (1997); „Przyjaciele. Simon Mondzain, Jan Hrynkowski, Władysław Zawadowski” (1999); „Nasi starsi bracia”. Malarstwo, grafika i rysunki z kolekcji Żydowskiego Instytutu Historycznego” (2001).
Od 1999 roku pracuje w Muzeum Historii Żydów Polskich, obecnie jako Główna Kuratorka Zbiorów.

Podejmując decyzję o dołączeniu do niniejszego wydarzenia online oraz uczestnicząc w nim zgadza się Pani / Pan na przetwarzanie danych osobowych, opisanych w informacji o przetwarzaniu danych osobowych dostępnej na stronie: link Administratorem Pani / Pana danych jest Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę